Engelliler Haftası kutlanıyor

Engelliler Haftası kutlanıyor

Yayınlanma Tarihi: 12.05.2016 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 14 görüntüledi

Engelliler Haftası Çaycuma’da bir dizi etkinlikle kutlanıyor. Kaymakamlık ile Belediyenin birlikte düzenlediği etkinliklere ilçedeki, rehabilitasyon merkezleri, Kent Konseyi ve Eğitim Gönüllüleri Vakfı da destek veriyor.

 

Engelliler Haftası Çaycuma’da, Kaymakamlık, Belediye ve Kent Konseyi tarafından düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlanıyor. Etkinliklere ilçede faaliyet gösteren rehabilitasyon merkezleri ile Eğitim Gönüllüleri Vakfı da destek veriyor. Bu kapsamda, 13 Mayıs Cuma günü saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda toplanacak olan engelliler, buradan Belediye SEKA Sosyal Tesisleri’ne kadar bir farkındalık yürüyüşü yapacak. Burada yapılacak konuşmaların ardından, Kent Konseyi Gençlik Merkezi canlı müzik dinletisi sunacak. Eğitim Gönüllüleri Vakfı Çaycuma Temsilciliğinin palyaço gösterisiyle destek vereceği etkinlikte, televizyon programı sunucusu Müge Anlı’nın öncülük ettiği “Sevgi İzi” uygulaması da yapılacak. “Benibuldular.com” adlı internet sitesi aracılığıyla yürütülen bu uygulamaya göre, kaybolma ihtimali bulunan özellikle zihinsel özürlü engellilere bir numara veriliyor. Bu numara, engellinin sol koluna dövme olarak işleniyor. Olası bir kaybolma durumunda, engelliyi bulan yurttaşlar, numarayı bu siteden sorgulatarak kişinin bilgilerine ulaşabiliyor.

 

 

KANTARCI: “HERKESİN BİR ENGELLİ ADAYI OLDUĞU UNUTULMAMALI”

 

Öte yandan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı bir mesaj yayımlayarak Engelliler Haftası’nı kutladı. Kantarcı mesajında, “10-16 Mayıs tarihleri, tüm dünyada, ‘Engelliler Haftası’ olarak kutlanıyor.  Kimi yasal düzenlemelerle adımlar atılmış olsa bile, engelli yurttaşlarımız toplumla bütünleşme yolunda yoğun sorunlar yaşıyor. Adlandırmadan başlayan ve yaşamın neredeyse her alanına yayılan bu sorunlar, engelli bireylerin, toplumun işlevli bir üyesi olmasını zorlaştırıyor. Bu yurttaşlarımız, kişinin kendini gerçekleştirmesi gibi temel bir insan hakkına ulaşmakta,  büyük zorluklar yaşıyor. Bu zorlukların farkında olan Çaycuma Belediyesi engelli yurttaşlarımızın yanlarında hiç kimse olmadan bütün gereksinimlerini karşılayabileceği, rahatlıkla dolaşabileceği engelsiz bir Çaycuma’yı yaratmak gibi bir büyük düşü gerçek kılmak için gecesini gündüzüne katıyor. Yenilemesi yapılan bütün cadde ve sokakları kaldırım dahil hiçbir yükseltisi olmadan dizayn ediyor, görmezler için hissedilebilir bantlarla kaplıyor. Yayalaştırılmış alanları genişleterek, tüm yurttaşlarımızın güvenlik içinde alıverişlerini yapmalarını sağlıyor. Engelli ya da engelsiz tüm yurttaşların toplumsal yaşamda etkin bir şekilde yer alabilmesi, hiçbir ayrımcılığa uğramadan haklarının korunması için dev adımlar atmış bir belediyenin başkanı olarak, tüm engelli yurttaşlarımıza en içten sevgilerimi sunuyorum. Yaşayan herkesin bir engelli adayı olduğunu anımsatarak, bütün yurttaşlarımızı engellerin olmadığı bir dünya için duyarlılığa davet ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Meclis Olağanüstü Toplandı

Çaycuma Belediyesi, 5393 Sayılı Belediye Kanununun 20’nci maddesine istinaden 1….

12.08.2014
Salı
Detaylar

Kadrolu İşçilerin Çifte Bayramı

Belediye-İş Temsilcisi Sedat Özcan, Çaycuma Belediye’sinde kadrolu işçilerin ikramiyelerinin tam…

14.07.2014
Pazartesi
Detaylar

NACİYE KARAKÖK’ÜN CENAZESİ (31.10.2021)

İLÇENİN İSTASYON MAHALLESİNDEN; MERHUME NAZİFE VE MERHUM MUSTAFA TOPCU`NUN KIZLARI,…

31.10.2021
Pazar
Detaylar

ERCAN GEMİCİ’NİN CENAZESİ

İLÇENİN GEMİCİLER MAHALLESİ’NDEN; MAKBULE VE ALİ İHSAN GEMİCİ’NİN OĞULLARI, OZAN…

26.02.2022
Cumartesi
Detaylar