Engelliler Haftası kutlanıyor

Engelliler Haftası kutlanıyor

Yayınlanma Tarihi: 12.05.2016 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 1 görüntüledi

Engelliler Haftası Çaycuma’da bir dizi etkinlikle kutlanıyor. Kaymakamlık ile Belediyenin birlikte düzenlediği etkinliklere ilçedeki, rehabilitasyon merkezleri, Kent Konseyi ve Eğitim Gönüllüleri Vakfı da destek veriyor.

 

Engelliler Haftası Çaycuma’da, Kaymakamlık, Belediye ve Kent Konseyi tarafından düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlanıyor. Etkinliklere ilçede faaliyet gösteren rehabilitasyon merkezleri ile Eğitim Gönüllüleri Vakfı da destek veriyor. Bu kapsamda, 13 Mayıs Cuma günü saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda toplanacak olan engelliler, buradan Belediye SEKA Sosyal Tesisleri’ne kadar bir farkındalık yürüyüşü yapacak. Burada yapılacak konuşmaların ardından, Kent Konseyi Gençlik Merkezi canlı müzik dinletisi sunacak. Eğitim Gönüllüleri Vakfı Çaycuma Temsilciliğinin palyaço gösterisiyle destek vereceği etkinlikte, televizyon programı sunucusu Müge Anlı’nın öncülük ettiği “Sevgi İzi” uygulaması da yapılacak. “Benibuldular.com” adlı internet sitesi aracılığıyla yürütülen bu uygulamaya göre, kaybolma ihtimali bulunan özellikle zihinsel özürlü engellilere bir numara veriliyor. Bu numara, engellinin sol koluna dövme olarak işleniyor. Olası bir kaybolma durumunda, engelliyi bulan yurttaşlar, numarayı bu siteden sorgulatarak kişinin bilgilerine ulaşabiliyor.

 

 

KANTARCI: “HERKESİN BİR ENGELLİ ADAYI OLDUĞU UNUTULMAMALI”

 

Öte yandan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı bir mesaj yayımlayarak Engelliler Haftası’nı kutladı. Kantarcı mesajında, “10-16 Mayıs tarihleri, tüm dünyada, ‘Engelliler Haftası’ olarak kutlanıyor.  Kimi yasal düzenlemelerle adımlar atılmış olsa bile, engelli yurttaşlarımız toplumla bütünleşme yolunda yoğun sorunlar yaşıyor. Adlandırmadan başlayan ve yaşamın neredeyse her alanına yayılan bu sorunlar, engelli bireylerin, toplumun işlevli bir üyesi olmasını zorlaştırıyor. Bu yurttaşlarımız, kişinin kendini gerçekleştirmesi gibi temel bir insan hakkına ulaşmakta,  büyük zorluklar yaşıyor. Bu zorlukların farkında olan Çaycuma Belediyesi engelli yurttaşlarımızın yanlarında hiç kimse olmadan bütün gereksinimlerini karşılayabileceği, rahatlıkla dolaşabileceği engelsiz bir Çaycuma’yı yaratmak gibi bir büyük düşü gerçek kılmak için gecesini gündüzüne katıyor. Yenilemesi yapılan bütün cadde ve sokakları kaldırım dahil hiçbir yükseltisi olmadan dizayn ediyor, görmezler için hissedilebilir bantlarla kaplıyor. Yayalaştırılmış alanları genişleterek, tüm yurttaşlarımızın güvenlik içinde alıverişlerini yapmalarını sağlıyor. Engelli ya da engelsiz tüm yurttaşların toplumsal yaşamda etkin bir şekilde yer alabilmesi, hiçbir ayrımcılığa uğramadan haklarının korunması için dev adımlar atmış bir belediyenin başkanı olarak, tüm engelli yurttaşlarımıza en içten sevgilerimi sunuyorum. Yaşayan herkesin bir engelli adayı olduğunu anımsatarak, bütün yurttaşlarımızı engellerin olmadığı bir dünya için duyarlılığa davet ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

İsraf insanlık suçudur!

Dr. Kemal Yurtbay son kitabı İsraf’ı Çaycumalı hemşehrilerine imzaladı. Yurtbay…

06.03.2017
Pazartesi
Detaylar

Başkan Kantarcı’dan Dünya Madenciler Günü…

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın 4 Aralık Dünya Madenciler Günü…

04.12.2015
Cuma
Detaylar

Taşınmaz Satışında 2 Yıl Vade

Mülkiyeti Çaycuma Belediyesine ait; Belediye İşhanı’nda ki taşınmazlar ile Terminal…

23.12.2014
Salı
Detaylar

Bu kez taşamadı

Son zamanların en yoğun yağışını alan Çaycuma, belediyenin aldığı önlemler…

20.06.2017
Salı
Detaylar