Filyos Vadisi Projesi’nde ortaya çıkacak ara eleman ihtiyacının bölgeden karşılanması

Filyos Vadisi Projesi’nde ortaya çıkacak ara eleman ihtiyacının bölgeden karşılanması

Yayınlanma Tarihi: 27.05.2021 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 92 görüntüledi

Filyos Vadisi Projesi’nde ortaya çıkacak ara eleman ihtiyacının bölgeden karşılanması için başta mesleki eğitim alanında neler yapabileceğini görüşmek üzere ilçeye gelen Karaelmas Kalkınma Derneği heyetini ağırlayan Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, heyete, brifing sundu

Sanayici, teknik öğretmen, mühendis ve iş insanlarından oluşan bir heyet, Karaelmas Kalkınma Derneğinin organizasyonu ile Filyos Vadisi Projesi’ni incelemek, bölgenin ihtiyacını duyacağı nitelikli iş gücü için mesleki eğitime destek vermek amacıyla Çaycuma’ya geldi. Heyet, Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odasının ev sahipliğini yaptığı gezi çevresinde Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’yı da ziyaret etti. Kendilerine bir brifing veren Başkan Kantarcı, sunumunda, Çaycuma’yı tanıttıktan sonra belediyenin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bölgenin gelişimi için önerilerini de sıralayan Başkan Kantarcı, kendileriyle her türlü işbirliğine hazır olduklarını, başta eğitim olmak üzere bölgenin kalkınması için yapılacak her şeye destek olacaklarını söyledi.

KAMİTOĞLU: “ARA ELEMAN İHTİYACINI BÖLGEMİZDEN KARŞILAMAK İSTİYORUZ”

Başkan Kantarcı’nın sunumu öncesinde kısa bir konuşma yapan Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zekai Kamitoğlu, Filyos Projesi’nde oldukça yol alındığını ifade ederek önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak ara eleman ihtiyacını bölgeden karşılamak için bölgenin iş gücü niteliğini yükseltmeye çalıştıklarını söyleyerek, “Ziyaretin amacı bu. Değerli misafirlerimizi biz Oda’mızda ağırladık sonra da belediyemize geldik. Yarım hem sahada incelemeler yapacak, hem de ilgili çevrelerle görüşerek, mesleki eğitim alanında neler yapabileceğimizi, hangi işbirliklerini geliştireceğimizi konuşacağız” dedi. Daha sonra söz alan Karaelmas Kalkınma Derneği Başkanı Metin Kara, “Çaycuma Belediyesinin çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Sayın Başkan önceki çalışmalarımızda da hep yanımızda oldu. Çaycuma’nın 90 bin nüfusu var. 30 bin de kent dışında yaşayan Çaycumalı var. Biz bu 120 binin birikimini kente aktarmaya çalışıyoruz. Bu çalışma bununla da kalmıyor, aramızda çok değerli insanlar bulunuyor. Bu değerli insanların sahip oldukları birikimi başta eğitim projeleri olmak üzere çeşitli çalışmalarla buraya aktarmak için buradayız. Birlikte güzel işler yapacağımıza inanıyorum dedi. Tasarım Üretim Bilim Eğitim Platformu Başkanı, emekli Teknik Öğretmen Ferit Baltacı ise ülkenin kalkınması teknik eğitimin zorunlu olduğunu söyleyerek, “12 Eylül döneminin en kötü işlerinden biri de teknik öğretmen okullarının kapatılması oldu. Ülkelerle yarışmak istiyorsak teknik eğitimi güçlendirmeliyiz. Biz bölgenin işgücü niteliğinin artması için her türlü işbirliğine hazırız” dedi.
KANTARCI: “EĞİTİM ALANINDA HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”
Konuklarına teşekkür eden Başkan Kantarcı yaptığı konuşmada ziyaretten son derece memnun olduğunu bildirerek “Sizinle her konuda hemfikiriz. Her işin başı eğitim. Bu meseleye biz de ciddi anlamda kafa yoruyoruz. Mesleki eğitimi geliştirmek için ‘meslek fabrikası’ kurmak gibi bir hedefimiz var. Eski belediye binamızı bu amaca tahsis edeceğiz. Yıllardan beri bilim merkezi kurulması için çaba sarf ediyoruz. Türkiye’de bilim merkezi için ulusal çapta ilk kez yarışma düzenleyen kurumuz. Her yaştan insanının deneyerek bilim öğreneceği böyle bir merkeze gerçekten çok ihtiyaç var. Hani yapamadan ölürsem gözüm açık gider diyebileceğim bir proje bu” dedi. Kantarcı sunumunda bölgesel kalkınmanın sağlanması için görüş ve önerilerini de sundu.
GOLF ARAÇLARIYLA ÇAYCUMA TURFU DA YAPILDI
Yapılan sunumdan çok etkilendiğini söyleyen heyet üyeleri Başkan Kantarcı’ya teşekkür ederken, katılımcılar arasında yer alan EYS Başdanışmanı Tahsin Özkaymak “Gökkuşağını Anlamak” adlı kitabını armağan etti. Başkan Kantarcı ise Tasarım Üretim Bilim Eğitim Derneği Başkanı Ferit Baltacı ile Karaelmas Kalkınma Platformu Başkanı Metin Kara’ya ziyaretin anısına birer plaket sundu. Daha sonra golf araçlarıyla Çaycuma’yı dolaşan heyet üyeleri, gördüklerinin kendilerini çok menün ettiğini ifade ederken, “Çaycuma’dan çok şey öğrendik. Bizim de sunabileceğimiz pek çok katkı var. İlerideki günlerde bunu program dahilinde hayata geçirmekten çok mutlu olacağız” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden

Ana Boru Arızası nedeniyle; Yeşiltepe Mahallesinin; Zincirlikuyu Mevkiinin suları saat…

06.05.2022
Cuma
Detaylar

Projeler birbiriyle yarışıyor

Çaycuma Belediyesinde dev projelere adeta birbiriyle yarışıyor. 84 konutluk Sofia…

11.08.2017
Cuma
Detaylar

Kantarcı’dan samimi açıklamalar

“Hakkımda söylenenler bir fani için çok değerli” Çaycuma Belediye Başkanı…

17.01.2018
Çarşamba
Detaylar

Çaycuma’da çöp toplamada yeni sistem

Çaycuma Belediyesi yeni hizmete soktuğu çöp konteynırlarını talep eden vatandaşlara…

21.01.2016
Perşembe
Detaylar