Hayvan dostu belediye

Hayvan dostu belediye

Yayınlanma Tarihi: 17.11.2015 - Salı | Görüntülenme Sayısı: 1.825 görüntüledi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı kimi hayvan dostlarının yazılı sorularını yanıtlarken, hayvan dostu olduklarını açıkladı.

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, kimi yurttaşların yazılı soruları nedeniyle bir açıklama yaparak, “Çaycuma Belediyesi hayvan dostu bir belediyedir” dedi. Kantarcı yaptığı açıklamada, “5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile hayvan dostlarımızın her türlü mağduriyeti önlenmeye çalışılmaktadır. Belediyemizce, Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği doğrultusunda Pehlivanlar Mahallesi’nde yerleşim yerlerinden uzak ama ulaşımı kolay olan bir yerde, geçici hayvan barınağı kurulmuştur. Bakım evlerinde bulunması gerekli asgari birimleri bulunduracak şekilde HAYTAP gönüllülerinin de fikri alınarak inşa edilen barınakta dişi, erkek, yavru bölümleri, karantina, 2 hasta bakım odası, 3 adet yavrulu anne ve müşahede bölümünün yanı sıra mama ve ameliyat odaları ile depo, tuvalet, veteriner hekim odası ve idari kısım bulunmaktadır. Eksiklerimiz olmasına rağmen diğer belde ve ilçelerdeki en kapsamlı barınak olma özelliğini taşıyan tesisimizde başka ilçelerden gelen hayvanlara da yardım eli uzatılmaktadır. Soğuk havalarda belediyemizin marangozhanesinden alınan talaşlar ile hayvanlara altlık yapılmaktadır. Barınak ayda iki kez sırt atomizörü ile dezenfekte edilmekte, iç ve dış parazitlere karşı ilaçlamalar düzenli olarak yapılmaktadır. Geçici bakımevimizde bir adet bekçi, iki adet köpek yakalayıcı ve bir adet veteriner hekim bulunmaktadır. Tüm hayvanlarımız günde bir kez beslenmekte olup yavrulara ikinci kez hazır mama verilmektedir. Verilen besinler OSB, yaşlılar yurdu ve belediye işçi yemekhanesinden artan yemekler ve HAYTAP’ın bize temin ettiği hazır mamalardır” dedi.

 

9 DİŞİ, 5 ERKEK, 11 YAVRU KÖPEK BULUNUYOR

 

Barınaktaki hayvan sayıları ve yapılan işlemler konusunda da bilgi veren Kantarcı, “153 şikâyet hattı ve itfaiyemize gelen ihbarlar üzerine toplama ekibimiz bildirilen adrese gidip köpekleri topluyor ya da bizzat vatandaşlarımız kendi araçları ile getirerek bizlere teslim ediyor. Bakım evimizde şu an itibarı ile 9 adet dişi, 5 adet erkek, 11 adet yavru köpek bulunmaktadır ve çok şükür ki hiçbirinin sağlık sorunu yoktur. Hastalık olarak genellikle bronşit ve uyuz vakaları görülmekte olup veteriner hekimimizce gerekli antibiyotik ve vitamin tedavileri yapılmaktadır. Tüm hayvanlar Biocan-R kuduz aşısı ile aşılanmaktadır. Bakımevi personelimizce öldürülen hayvanı yoktur. Herhangi bir nedenle ölümü gerçekleşen hayvanlarsa barınağımızın 200 m. ilerisindeki boş alana gömülmektedir.” dedi.

 

AMELİYATLAR FOTOĞRAFLANARAK BELGE ALTINA ALINIYOR

 

Hayvan koruma alanında yıl içinde yapılan işlemler hakkında da bilgi veren Kantarcı, “2014 yılında barınağımıza 153 adet köpek girişi olurken bunların 68’i yavrudur. 45 tane ergin kısırlaştırılmış, 29 adet köpeğimiz sahiplendirilmiş, 4’ü ameliyat sonrası olmak üzere çeşitli nedenlerle toplam 19 köpeğimiz de ne yazık ki ölmüştür. 2015 yılı kasım ayı itibarı ile 123 köpek barınağa gelmiş olup bunların 83 tanesi kısırlaştırılıp aşılandıktan sonra alındığı mahalleye bırakılmıştır. Tümünün ameliyatları fotoğraflarla belgelenerek kayıt altına alınmıştır. Ameliyatlar sırasında 3 hayvan yaşamını yitirirken, yıl içinde kaybettiğimiz yavru köpek sayısı 12’dir. Aynı süre içinde 24 adet hayvan sahiplendirilmiştir. Kısırlaştırılan ve aşıları yapılan hayvanlar barınaktan çıkarıldıktan sonra alındıkları mahallelere bırakılmaktadır” dedi

 

HAYVANLAR DAHA SONRA DA TAKİP EDİLİYOR

 

“Ayrıca hayvanlarımızın takibini de yapmaktayız. Barınaktan ayrıldıktan sonra uyuza yakalanan pek çok hayvanın tedavisi yapılmıştır. Yine araba çarpması sonucu ayağı parçalanan bir köpeğin ayağı ampute edilerek üç ayaklı da olsa yaşamını sürdürmesi sağlanmıştır. Çeşitli yaralanmalara maruz kalan, derisi yırtılan çok sayıda hayvan da tedavi edilerek yaşam ortamlarına salınmıştır” şeklinde sözlerini sürdüren Kantarcı, açıklamasının son bölümünde şu ifadeler yer verdi: “Hayvan bakım personelimize 5199 sayılı yasayla ilgili bilgilendirme bizzat veteriner hekimimizce yapılmaktadır. Okullardan gelen öğrencilerle sosyal proje kapsamında barınağımıza başvuran üniversiteli gençlere hayvan hakları konusunda bilgiler verilmektedir. Bizi üzen bir şeyse gönüllü işbirlikçilerimizin olmamasıdır. Bir hayvan dostu olan Çaycuma Belediyesinin hayvan hakları alanında çalışmak isteyen tüm yurttaşlara kapısı sonuna kadar açıktır.”

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

MEVLÜT KAHRAMAN’IN CENAZESİ

İLÇENİN VELİKÖY KÖYÜ MİYESELLER MAHALLESİ’NDEN; FATMA VE HALİL KAHRAMAN’IN OĞULLARI,MEHMET,…

22.08.2022
Pazartesi
Detaylar

HAMİDE KORKMAZ’IN CENAZESİ

İLÇEMİZ KAYIKÇILAR MAHALLESİ’NDEN, İBRAHİM KORKMAZ’IN KIZI, SONGÜL GÜLŞEN VE MEHMET…

31.01.2024
Çarşamba
Detaylar

Kurban Bayramı Süresince

Tüm Otoparklar Ücretsizdir… ÇOMBÜS seferlerimiz bayramda da hizmetinizde… Mekik ve…

23.09.2015
Çarşamba
Detaylar

ALİM AKTAŞ’IN CENAZESİ

İLÇEMİZ YENİ MAHALLE EŞRAFINDAN, MERHUM SELAHATTİN VE MERHUME NACİYE AKTAŞ’IN…

10.12.2023
Pazar
Detaylar