Hüseyin Çakır’a büyük vefa

Hüseyin Çakır’a büyük vefa

Yayınlanma Tarihi: 30.06.2016 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 153 görüntüledi

Çaycuma Belediyesi’nce Heykeltıraş Ahmet Uzun’a yaptırılan Hüseyin Çakır heykeli kaidesine konuyor

 

Çaycuma Belediyesi Zonguldak ilinin yetiştirdiği en değerli halk müziği sanatçısı olan ve yaptığı besteleri TRT repertuvarına giren, Hüseyin Çakır’ın heykelini yaptırdı. Heykeltıraş Ahmet Uzun’un kil ile model edip, fiber malzemeden gerçek insan boyutunda ürettiği heykel, Nihat Kantarcı Caddesi üzerinde hazırlanan kaidesine yerleştirilmek üzere Çaycuma’ya geldi. Belediye ekiplerinin heykeli hafta sonunda kaidesine yerleştirmesi bekleniyor. Sanatçıyı metal bir bankta oturur şekilde betimleyen heykel, yörede, yerel sanatçılar için yapılmış ilk çalışma olarak öne çıkıyor. Heykeli yapan Ahmet Uzun, “Tüm çabamıza, Çaycuma Belediyesinin bütün olanaklarını seferber etmesine karşın Hüseyin Çakır için yeterli veri bulamadık. Bu çaptaki bir sanatçı için, en yakınlarında bile birkaç kare fotoğraftan başka bir şey olmaması çok şaşırtıcı. Perspektif içeren tek kare fotoğraftan imkânları zorlayarak bu heykeli ürettim. Teknik verilerin son derece eksik olmasına karşın sanatçıya yakışır bir iş çıkarmaya çalıştım. Çaycumalıların beğeneceğini, değerlerine sahip çıkmak adına gözleri gibi koruyacağını ümit ediyorum” dedi.

 

KANTARCI: “TÜRKÜLERİYLE YAŞIYORDU, HEYKELİYLE ÖLÜMSÜZLEŞTİ”

 

Konuyla ilgili olarak konuşan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Daha önce sözünü vermiştik, şimdi kaidesine yerleştiriyoruz.  Değerlerimize sahip çıkıyoruz. Hiçbirini unutmuyoruz. Onları gelecek kuşaklara aktarmayı en önemli görevlerimizden biri olarak görüyoruz. Rahmetli Hüseyin Çakır’ın heykeli yalnızca kentimize görsel güzellik katmakla kalmayacak, Çaycumalılık ruhu ve bilincinin en değerli ögesi olarak ilçemizin en güzel yerinde yerini alacak. O yalnızca Çaycuma’nın değil, tüm Zonguldak’ın ortak değeridir. ‘Zonguldak türküleri’ denince akla herkesten önce onun yaktığı türküler gelmektedir. Geçtiğimiz günlerde ‘Türküsüz Kent’in şairi Behçet Kalaycı’yı andık. Şimdi de o kentin türkücüsünün heykelini dikiyoruz. Çok mutluyuz. Bir değerimize gönül borcunu ödemiş olmanın huzurunu yaşıyoruz. Hüseyin Çakır yaktığı türkülerle zaten unutulmazdı, şimdi heykeliyle birlikte ölümsüzleşti. Başta değerli heykeltıraş Ahmet Uzun olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çaycuma’mıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

 

HÜSEYİN ÇAKIR KİMDİR?

 

18 Nisan 1340 (1924)’da Çaycuma doğdu. Yöremizin yetiştirdiği en değerli halk müziği sanatçıdır. Birçok eseri TRT repertuvarına giren sanatçı, sesi ve saz çalma tekniğiyle büyük beğeni almış, çok bilenen “Aman Of” türküsü, bizzat, Türk Halk Müziği’nin efsane ismi Muzaffer Sarısözen tarafından derlenerek kayıt altına alınmıştır. 3 Ağustos 1969’da yaşamını kaybeden sanatçının mezarı Çaycuma’nın Çömlekçi köyünde bulunmaktadır.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Hüseyin Çakır’a büyük vefa

Çaycuma Belediyesi’nce Heykeltıraş Ahmet Uzun’a yaptırılan Hüseyin Çakır heykeli kaidesine…

30.06.2016
Perşembe
Detaylar

Belediye Zabıtasından Minibüs Denetimi

İlçede faaliyet gösteren şehir içi servisleri Çaycuma Belediyesi Zabıta Ekiplerince…

16.12.2015
Çarşamba
Detaylar

Başkan Kantarcı’dan Basın Açıklaması

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, ADD Çaycuma Şube Başkanının yapmış…

11.03.2015
Çarşamba
Detaylar

2020 Kasım Ayı Meclis Gündemi

30.10.2020
Cuma
Detaylar