İnsan hakları tartışma konusu olmaktan çıkmalı

İnsan hakları tartışma konusu olmaktan çıkmalı

Yayınlanma Tarihi: 09.12.2016 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 26 görüntüledi

10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Yeni anayasa hazırlama süreci de fırsat bilinerek, insan hak ve özgürlüklerine dayalı demokratik bir ülke için hızla reformlar yapılmalıdır” dedi.

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kantarcı mesajında, “Ülkemiz 2016 yılında, İnsan Hakları Günü’nü, insan hakları alanında yaşanan pek çok sorun ve kaygılarla karşılıyor. 15 Temmuz askeri darbe girişimi ve sonrasındaki OHAL uygulamaları, Türkiye’yi, ne yazık ki, bu alanda, tartışılan ülke haline getirdi. Doğu ile batı arasında bir köprü olan ve İslam ülkeleri arasında en köklü demokratik yaşama sahip ülkemize bu görünüm yakışmamaktadır. Avrupa Birliği sürecinde oldukça yol kat etmiş bir ülkede, insan haklarının tartışılıyor olması, aşmamız gereken önemli sorunların hâlâ önümüzde durduğunu göstermektedir” dedi.

 

DARBE DE, OHAL NEDENİYLE YAPILAN HUKUKSUZLUKLAR DA KABUL EDİLEMEZ

 

OHAL kararnameleriyle yapılan hukuksuzlukları da eleştiren Kantarcı, “Şunu açıklıkla ifade etmek isterim ki, ne halkoyuyla seçilmiş meşru yönetimin bir askeri darbeyle devrilmesi, ne de bu darbe ile mücadele adına hukukun dışına çıkılması kabul edilemez. Bugün herkeste, ülkemizde, yaşama, çalışma, düşünce ve ifade özgürlüğü gibi en temel insan haklarının ihlal edildiği şeklinde yaygın bir kanı oluşmuş durumdadır. OHAL kararnameleriyle yüz binlerce insan, kendilerine nedenleri bile açıklanmadan, kamudaki işinden ihraç edilerek çalışma hakları elinden alınmakta, pek çok insan uzun tutukluluk nedeniyle mağdur edilmektedir. Adil yargılanma konusunda zaten yaygın olan tereddütler, çok daha büyük boyutlara erişmiştir.  Türkiye’nin cezaevinde en çok gazeteci bulunan ülkeler arasında olması, düşünce ifade, vicdan ve basın özgürlüğü konusunda önemli sorunların yaşandığını göstermektedir” diyerek mesajını sürdürdü.

 

İNSAN HAKLARI ALANINDA DÜNYA LİDERLİĞİNİ HEDEFLEMELİYİZ

 

Kantarcı mesajını, “Bu tablo hızla aşılmalı, yeni anayasa hazırlama süreci de fırsat bilinerek, insan hak ve özgürlüklerine dayalı demokratik bir ülke için hızla reformlar yapılmalıdır. Yargıya yolu açık olmayan idari kararlarla, insanların hayatını karartan uygulamalara son verilmeli, darbe ve terörle mücadele sırasındaki tüm uygulamalar evrensel hukukun standartları içinde yapılmalıdır. 2023’te dünyanın en büyük ekonomileri arasına girmek gibi büyük bir vizyonu önüne koyan ülkemiz, insan hak ve özgürlüklerinde de dünya liderliğine oynayacak bir toplumsal vizyon oluşturmalıdır. Bunu başarmadığımız sürece, ekonomik hedeflere ulaşmamız da mümkün olmayacaktır. Bu duygularla 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutluyor, başka ülkemiz olmak üzere tüm insanlığa, insan onuruna yakışır bir dünyada, barış içinde yan yana yaşanacak günler diliyorum” diyerek tamamladı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BAHATTİN AKYÜZ’ÜN CENAZESİ (19.11.2021)

İLÇENİN AYVAZLAR KÖYÜNDEN; NEBAHAT, HÜLYA, SEVDA, SEVAL, DÖNDÜ, SEVGİ VE SEBAHATTİN…

19.11.2021
Cuma
Detaylar

ELFİDE ÖNCÜ’NÜN CENAZESİ

İLÇENİN GÜZELOĞLU KÖYÜ HATİPOĞLU MAHALLESİ’NDEN; SEZER, MAKBULE, BAYRAM VE NECMİ…

04.08.2022
Perşembe
Detaylar

CEMİL AKBABA’NIN CENAZESİ

İLÇENİN DURSUNLAR KÖYÜ’NDEN; METİN, BİLAL VE AHMET ALİ AKBABA’NIN BABALARI,…

22.02.2022
Salı
Detaylar

NEVZAT SARIÇELEBİ’NİN CENAZESİ

İLÇEMİZ İSTASYON MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN, EMRAH, EBRU VE AZMİ SARIÇELEBİ’NİN BABALARI,…

24.07.2023
Pazartesi
Detaylar