Kayıkçılar Çaycuma’nın resmen 11. mahallesi

Kayıkçılar Çaycuma’nın resmen 11. mahallesi

Yayınlanma Tarihi: 08.09.2022 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 278 görüntüledi

Çaycuma Belediye Meclisi geçtiğimiz günlerde yapılan referandum ile Çaycuma Belediyesine katılma kararı alan Kayıkçılar köyünü oy birliğiyle mahalle olarak kabul etti
Çaycuma Belediye Meclisinin eylül ayı olağan toplantısı Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı. Meclis Üyeleri ve daire amirlerinin katıldığı toplantıda referandumda evet diyen Kayıkçılar köyü oy birliğiyle mahalle olarak kabul edildi. Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı’nın, ağustos ayında meclis toplantısı yapılmaması sebebiyle temmuz ve ağustos ayları içinde yapılan çalışmalar hakkında meclisi bilgilendirdiği toplantıda, ilgili daire amirlerince barınak, mezbaha ve mezarlık hizmetleriyle ilgili bilgilendirme de yapıldı.
“PARK ET, DEVAM ET” SLOGANIYLA ÇEVRECİ BİR UYGULAMA BAŞLATTIK
Başkan Kantarcı, dönem için yapılan çalışmalar hakkında yaptığı sunum sırasında, yeni başlattıkları “Park et, devam et” uygulaması hakkında da bilgiler verdi. Şehir içinde araç kullanımını azaltmak ve insanların hayatını kolaylaştırmak için hayata geçirdikleri uygulama ile, otoparklara araçlarını park eden vatandaşlara bisiklet verdiklerini söyleyen Kantarcı, “Vatandaşlarımız arabasını otoparka bıraktığı zaman, şehir içindeki işlerini görmek için ücretsiz bisiklet alıyor, işini gördükten sonra tekrar arabasını almaya geldiğinde bisikleti teslim ediyor. Şehir içinde seri ve kolay bir şekilde hareket etmek için son derece güzel bir yöntem tavsiye ediyoruz. Araç dolaşımını azaltarak trafik kaosunu ve kirliliğini önlememeye çalışan çevreci bir uygulamaya imza attık” dedi.
SOKAK HAYVANLARI SORUNU YALNIZCA BELEDİYENİN ÇABALARI İLE ÇÖZÜLEMEZ
Başkan Kantarcı’nın çağrısıyla barınak hizmetleri hakkında Belediye Meclisine bilgi veren Belediye Veterineri Doğuş Özdil, sayılarla yapılan çalışmaları anlattıktan sonra, “Sokak hayvanları probleminin sadece belediyeler üzerine yüklenerek çözülemez. Özellikle Çaycuma için söylüyorum, 83 tane köye ve 5 tane beldeye sahip olan bir ilçede, beldelerde barınak yoksa bu problemin çözülmesi Çaycuma Belediyesi ile olabilecek bir şey değildir. Aslında ülke genelinde bir problem var. Bu sorunun acilen ele alınması gerekiyor. Sokak hayvanlarının nüfus çoğalma ivmeleri çok hızlı, bu şekilde popülasyonun çoğalmasını engellemek çok zor” dedi.
KAYIKÇILAR KÖYÜNÜN BAMBAŞKA BİR ANLAMI VAR
Kantarcı gündemin “Kayıkçılar köyünün belediye sınırlarına dahil edilmesi” başlıklı maddesi görüşülürken yaptığı konuşmada, “Çaycuma’ya katılan köylerimiz ve mahallelerimiz hepsine müteşekkiriz ama Kayıkçılar köyünün bambaşka bir anlamı var. Üniversitemizin yerleşkesi orada, tarım yapılan bir yer. Bakacakkadı ile beraber bölgenin en önemli tarımsal üretiminin yapıldığı yer. Ayrıca orada 40 yıldır görev yapan muhtarımız, halkla beraber, bugüne kadar güzel bir yönetim örneği sergiledi ve Kayıkçılar’da parklar, yollar çok güzel işler yaptılar. Günümüzde de şehir olma gerekliliğine inanarak kendiliğinden bir araya gelip imza topladılar. Sonuçta referandum yapıldı, Kayıkçılar mahallemiz oldu” dedi.
KAYIKÇILAR’IN BELEDİYE SINIRLARINA DAHİL EDİLMESİ ÇAYCUMA ÇOK ÖNEMLİ BİR EŞİKTİ
Bunun Çaycuma Belediyesi için çok önemli bir eşik olduğunu söyleyen Kantarcı, “1965 yılında mücavir alan ilan edilen Ahatlı, Kayıkçılar, Geriş köylerinden Kayıkçılar’ın belediye sınırlarına dahil edilmesi çok önemli bir eşikti. Bu sanıyorum diğer mücavir alandaki yerlerimizin de katılması için örnek olacaktır. Biz Kayıkçılar köyünü memnuniyetle kabul ediyoruz. Birtakım polemikler oldu, ama onlar inşallah zaman içinde unutulacaktır. Böylelikle Çaycuma Belediyesinin Filyos Çayı üzerindeki sahil boyu 5,5 kilometreden yaklaşık 10 kilometreye ulaştı. Çaycuma Belediyesi, artık, Filyos Vadisi’nde önemli bir ağırlık teşkil edecek. Her zaman söylediğimiz gibi ne kadar bir arada ve büyük olursak o kadar sözümüz dinlenir, planlamalarımız daha düzgün yaparız. Ben bu kararın hayırlı olmasını diliyor, emeğe geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. Yapılan oylamada Kayıkçılar köyünün oy birliğiyle Çaycuma’nın mahallesi olması kabul edilirken, meclis, 5 Ekim Çarşamba günü toplanmak üzere çalışmalarına son verdi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BEYHAN NALCIOL’UN CENAZESİ

İLÇENİN ÇAY MAHALLESİ’NDEN, MERHUME HABİBE VE MERHUM KİTAPÇI HAKKI KÖKTÜRK’ÜN…

28.04.2023
Cuma
Detaylar

OSMAN UTKU’NUN CENAZESİ

İLÇEMİZ KAHVECİOĞLU KÖYÜ’NDEN, HASAN UTKU’NUN OĞLU, VELİ UTKU’NUN BABASI OSMAN…

03.12.2023
Pazar
Detaylar

Çaycuma yeni bir ibadethaneye daha…

Yeni Mahalle’deki Müftülük binasının hemen önünde, 1.200 metrekare alanda planlanan…

22.03.2024
Cuma
Detaylar

ZONSİAD’ın canlı yayın konuğu Belediye…

ZONSİAD’ın canlı yayın konuğu olan Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, “Biz…

26.05.2020
Salı
Detaylar