Köy köy dolaşıp kültürümüzü yaşatmaya çalışıyorlar

Köy köy dolaşıp kültürümüzü yaşatmaya çalışıyorlar

Yayınlanma Tarihi: 08.06.2022 - Çarşamba | Görüntülenme Sayısı: 185 görüntüledi

Köy köy dolaşıp kültürümüzü yaşatmaya çalışıyorlar

Çaycuma Belediyesi Halkoyunları Topluluğu her gün bir köy okulunda halkoyunu, mani atışması, skeç gibi gösteriler yaparak geleneksel kültürümüzü yaşatmaya çalışıyor.

Çaycuma Belediyesi Halkoyunları Topluluğunun 7-10 Haziran tarihleri arasında, genç nesillere Çaycuma’nın kültür değerlerini tanıtmak, yaşanan kültür erozyonunun önüne geçmek amacıyla geliştirdiği “Köy Köy Dolaşıyoruz, Kültürümüzü Tanıtıyoruz” adlı proje başladı. Nebioğlu İlkokulu, Saltukova Ortaokulu, Adaköy İlkokulu, Kayıkçılar İlkokulu ve Çaycuma Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi bahçelerinde yapılması planlanan etkinliklerin ilk ikisi Nebioğlu ve Saltukova’da yapıldı. Çaycuma Kaymakamlığı, Çaycuma Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün desteklediği proje kapsamında yapılan her iki etkinlik de vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

GÖSTERİLERİ ALMAN HEYETİ DE İZLEDİ
Nebioğlu Ortaokulu önünde yapılan etkinliğe Çaycuma Belediyesinin konuğu olarak ilçede bulunan Lennestadt Belediyesi heyeti de katıldı. Alman heyetinde Lennestadt Belediye Başkanı Yardımcısı Sebastian Sonntag ve eşi Christina Hellekes, Yeşiller Partisi Belediye Meclis Grubu Başkanı ve Kardeş Okul Projeleri Sorumlusu Christa Orth-Sauer, önceki dönem belediye başkanlarından Dr. Franz Kaufmann ve eşi Viola Kaufmann, Lennestadt Belediyesi Entegrasyon Sorumlusu Ayşe Noumna ve Uyum Meclisi Başkanı Nedim Kalembaşı yer aldı.

HALKOYUNLARI VE SKEÇLER SERGİLENDİ, MANİ ATIŞMALARI YAPILDI
Çaycuma Belediyesi Halkoyunları Topluluğu ve Kayıkçılar Ortaokulunun halkoyunu gösterileri sergilendiği etkinlikte ayrıca mâni atışmaları, “Potlak Tavası” ve” Kırmızı Başlıklı Kız” gibi skeçler yöresel şive kullanılarak sergilendi.

KÜLTÜR EROZYONUNUN ÖNÜNE GEÇMEK İSTİYORUZ
Etkinliklerin açılış konuşmasını yapan Çaycuma Belediyesi Halkoyunları Topluluğu Başkanı Nilgün Çelik içinde yaşanılan dönemde, geleneksel kültürden uzaklaşılarak hızlı bir tek tipleşmeni yaşandığını belirtti. Çelik konuşmasında, “Yaşadığımız dönemin koşulları gereği, çocuklarımız, tüm ülke gibi Çaycuma’mızda da geleneksel kültürden uzaklaşmakta, hızlı bir tek tipleşme yaşanmaktadır. Dünyanın tüm çocukları gibi maalesef Çaycumalı çocuklar da zamanını daha çok bilgisayar ya da cep telefonu gibi elektronik aletlerle geçirmekte, kendi kültüründen hızla uzaklaşmaktadır. Oysa toplumların geleceğe sağlıklı bir şekilde yürüyebilmesi, kimliklerini koruyabilmesi için geleneksel kültürün yaşatılması büyük önem taşımaktadır. Zengin bir kültürel birikime sahip olan Çaycuma’nın halkoyunları, manileri, şivesi, ağız özellikleri, geleneksel oyunları unutulmaya yüz tutmak üzeredir. Bu çalışma, tam da bu nedenlerle, yaşanan kültür erozyonunun önüne geçmek, genç kuşakları yöre kültürü ile tanıştırıp kuşaklar arasında kültür aktarımı sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Umarım bu adım Çaycumalılık ruhu bilincinin gelişimini sağlayarak, daha şuurlu şekilde yarınlara doğru atılmış bir adım olacaktır.” dedi. Etkinlik, katılan tüm okulların hep bir ağızdan İzmir Marşı’nı söylemesinin ardından sona erdi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

GALİP AYAN’IN CENAZESİ

İLÇENİN YENİ MAHALLESİ’NDEN; LEYLA BELEN, NECLA VE MURAT AYAN’IN BABALARI,…

26.05.2022
Perşembe
Detaylar

Muhtarlar da bisiklete kavuştu

Çaycuma Belediyesi gazetecilerden sonra muhtarlara da bisiklet dağıttı. Çaycuma bisiklet…

14.04.2017
Cuma
Detaylar

Çaycuma Belediyesi İmar ve Şehircilik…

31.07.2017
Pazartesi
Detaylar

55 yıl sonraki buluşma

6. Çaycumalılar Buluşuyor etkinlikleri Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ile ortaokulda…

09.05.2022
Pazartesi
Detaylar