Laiklik ilkesi demokratik kazanımlarımızın teminatıdır

Laiklik ilkesi demokratik kazanımlarımızın teminatıdır

Yayınlanma Tarihi: 14.07.2022 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 270 görüntüledi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 15 Temmuz Milli Birlik ve Dayanışma Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Siyasal İslamcı bir yapının iktidarı ele geçirmek için, sivil halk da içinde 248 insanımızı canice katlettiği kalkışma, laiklik ilkesinin birlik, beraberliğimizin, güven ve özgürlüğümüzün yanı sıra, demokratik tüm kazanımlarımızın da güvencesi olduğunu göstermektedir. Buna aykırı tüm uygulamaların ülkemizi kaosa sürükleyen sonuçlar doğuracağı çok açıktır.” dedi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 15 Temmuz Milli Birlik ve Dayanışma Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Başkan Kantarcı açıklamasında, “2016 yılında, devlet içinde sistematik şekilde örgütlenmesine göz yumulan siyasal İslamcı bir yapı tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz kalkışması, Türkiye’nin yüz yıllardır sürdürdüğü demokratikleşme mücadelesine indirilmiş en büyük darbelerden biridir. Bu girişim halk iradesiyle seçilmiş meşru hükümet kadar, devletimizin anayasamızda ifadesini bulan demokratik, laik ve sosyal niteliklerini de ortadan kaldırmaya yöneliktir. Hain yapının iktidarı ele geçirmek için, sivil halk da içinde 248 insanımızı canice katlettiği kalkışma, laiklik ilkesinin birlik, beraberliğimizin, güven ve özgürlüğümüzün, yanı sıra, bir arada yaşam irademizle demokratik tüm kazanımlarımızın da güvencesi olduğunu göstermektedir. Buna aykırı tüm uygulamaların ülkemizi kaosa sürükleyen sonuçlar doğuracağı çok açıktır.” dedi.

ATAMALARDA LİYAKAT ESAS ALINMALIDIR
Bir ülkede seçilmiş hükümetin erki başka yapı ve örgütlerle bölüşmesinin asla kabul edilemeyeceğini de söyleyen Kantarcı, “Bugün 15 Temmuz’dan hiç ders alınmamış gibi, devlet organizasyonu içinde bazı yapıların güçlendirildiği, kimi siyasal İslamcı örgütlenmelerin kamu kurumlarını aralarında bölüştüğü haberleri medyada sıkça yer almaktadır. Liyakati yok sayarak yapılan bazı atamalar, ne yazık ki, bu iddiaları güçlendirmektedir. Bu tip yaklaşımlardan derhal vaz geçilmeli, kamu yönetimine şeffaflık egemen kılınarak yapılan tüm atamalarda liyakat esas alınmalıdır. Aksi tüm işlemler devleti yönetilemez hale getirecektir. Kamu kurumlarında yaşanan bazı tıkanmalar maalesef bunun emarelerini de göstermektedir” diyerek açıklamasını sürdürdü.

ALLAH ÜLKEMİZE BİR DAHA BÖYLE BİR GECE YAŞATMASIN
Kantarcı açıklamasını, “Demokrasimizin teminat altında olabilmesi, yarınlarda benzer olaylarla karşı karşıya kalınmaması için bu hain girişimin her anı mutlaka aydınlatılmalı, 15 Temmuz’un açtığı yaralar sarılmalıdır. Sonrasında çıkarılan Olağanüstü Hal Kararnameleri işten çıkarılanlardan suçsuzluğu kanıtlananlar görevine iade edilmeli, OHAL Komisyonu önünde bulunan bu tip dosyaların görüşmelerini derhal tamamlamalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle ülkede halk iradesinin tesis etmek için o gece sokağa çıkıp yaşamını feda eden tüm yurttaşlarımıza, devletin egemenliğini korumak için can veren kahraman güvenlik güçlerimize Allah’tan rahmet, yaralı olarak kurtulanlara sağlık ve uzun ömürler diliyorum. Allah ülkemize bir daha böyle bir gece yaşatmasın.” diyerek bitirdi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Çaycuma Belediyesi Yeni Cenaze Aracı…

Seçim döneminde vaat edilen bir proje daha hayata geçti. Çaycuma…

23.03.2015
Pazartesi
Detaylar

RECEP KUMBAS’IN CENAZESİ

FİLYOS BELDESİ ÖTEYÜZ MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN, MERHUM HASAN VE MERHUME FATMA…

21.05.2023
Pazar
Detaylar

ZEYNEP ALACA’NIN CENAZESİ (27.11.2021)

İLÇENİN TORLAKLAR KÖYÜ AYILAR MAHALLESİ’NDEN; MERHUM ZİYA ALACA`NIN EŞİ, SİNAN,…

27.11.2021
Cumartesi
Detaylar

ÇAYCUMA BELEDİYESİ SEKA SİNEMASINDAN

ÇEKİMLERİ ÇAYCUMA’DA YAPILAN “KARA NEME – GELİN DERESİ” ADLI FİLM…

21.01.2022
Cuma
Detaylar