Mecliste 9 Aylık Çalışmalar Anlatıldı

Mecliste 9 Aylık Çalışmalar Anlatıldı

Yayınlanma Tarihi: 08.01.2015 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 74 görüntüledi

Çaycuma Belediyesi Ocak 2015 Olağan Meclis Toplantısı Belediye Başkanı Bülent Kantarcı başkanlığında gerçekleşti. Meclis toplantısında gündem maddelerinin yanı sıra Başkan Kantarcı 2014 yılındaki 9 aylık çalışmalar ile belediyenin mali yapısını anlattı.

 

MECLİS GÜNDEM MADDELERİ

 

Gündem maddesinde yer alan, Belediyenin bir önceki yıl gelir ve gideri ile bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemlerinin denetimi için Denetim Komisyonu üyeliklerinin seçimi ve bu üyelere ödenecek ücret görüşüldü. Bir önceki dönem komisyon üyeleri ve aynı ücret almaları oy birliğiyle kabul edildi.

 

Destek Hizmetleri Müdürlüğünün “Zabıta Müdürlüğü Kadro İhdası” konulu yazı görüşüldü. Zabıta Müdürlüğü Kadro İhdası oy birliğiyle kabul edildi. Emniyet Müdürlüğünden yatay geçişle Belediye Kadrosuna alınan Mürsel Çoban Zabıta Müdürlüğüne getirileceği de ifade edildi. Başkan Kantarcı, Zabıta Komiseri Halit Mısırlı’nın bugüne kadar tüm imkansızlara rağmen görevini başarıyla yürüttüğünü ifade ederek, Zabıta Müdürlüğüne getirilen Mürsel Çoban’la da gelişen ve büyüyen Çaycuma’da Zabıta hizmetlerinin daha verimli olacağını söyledi.

 

Çaycuma Belediyesinin sözleşmeli Avukatı da meclis kararıyla Av. Mustafa Verimbaş oldu. Eski avukata ayda 3.102 TL ücret ödenirken yeni alınan ve haftada 3 tam gün belediyede çalışacak olan ve hukuk müşavirliği görevini de yürütecek olan yeni avukata ayda 2 bin TL ücret ödeneceği ifade edildi. Nitelikli personel konusunda sıkıntıları olduğu kaydeden Başkan Kantarcı, bu açığı 2015 yılında yapacakları çalışmalarla gidereceklerini söyledi.

 

Yine gündem maddelerinde yer alan “Filyos Vadisi Belediyeler Birliği” kurulması görüşüldü. Başkan ve CHP’li meclis üyelerinin birlik kurulması için 3 kişilik komisyon kurulması önerisini Ak Parti’li meclis üyeleri kabul etmedi. AK Partili meclis üyeleri, birliğin kurulmasını istediklerini ifade ederken komisyon yerine Belediye başkanları nezdinde çalışmalar yapılması önerisi ise kabul görmedi. Birlik kurulması için 3 kişilik komisyon kurulması önergesine AK Partili meclis üyeleri ret oyu verirken CHP’li meclis üyelerinin “evet” oyuyla meclisten oy çokluğuyla geçti. Ak Partili üyelerin isim vermediği komisyona Behçet Uzaldı, Mehmet Özdal ve Fuat Kalaycı seçildi.

 

Araştırmacı gazeteci Hasan Ataman’ın Çaycuma Belediyesinin Kuruluş tarihi ile ilgili verdiği ve komisyona gönderilen rapor mecliste yeniden görüşülerek konunun araştırılmasına karar verildi.
Aralık ayı meclisinde Plan ve Bütçe Komisyonuna ikinci kez gönderilen “Otopark Ücreti ve Hafriyat Harçlarının yeniden belirlenmesi” konusunda komisyondan gelen rapor görüşüldü. Bir önceki meclis toplantısında AK Partili meclis üyeleri yeni fiyatların daha uygun hale getirilmesini istemişti. Bunun üzerine Başkan Kantarcı’nın isteği üzerine, meclis içinde uyumun devam etmesi için konu yeniden komisyona gönderilmişti. Komisyonda oybirliğiyle kabul edilen ücret ve harçlarda %20 indirim yapılması mecliste de oy birliğiyle kabul edildi. Başkan Kantarcı, CHP’li ve AK Parti’li meclis üyelerine uyum içinde çalıştıkları için teşekkür etti.

 

 

BAŞKAN KANTARCI İCRAATLARI ANLATTI

 

Meclis gündeminin ardından Başkan Kantarcı, 2014 yılındaki 9 aylık çalışmalar ile belediyenin mali yapısını sine-vizyon eşliğinde anlattı. Borçlar, bütçe,  gelir-gider, akaryakıt, personel sayısı konusunda devir alınan belediye, şimdiki belediyeyi karşılaştırarak rakamları açıkladı. Personel sayısında artış olmasına rağmen gelir artışına dikkat çeken Başkan Kantarcı, kalifiye eleman alımlarının devam edeceğini ifade etti.

 

Başkan Kantarcı icraatları ise şöyle sıraladı; Yeni imar yolları, bulvarlar, elektrik hatlarının yer altına alınması, doğalgaz şebekesinin ve abonelerinin artırılması, revizyon imar planı, yeni belediye binasının projelendirilmesi ve yapımı için kaynak temini, yeni pazaryerinin tamamlanması, yeni meydanlar, kavşaklara heykeller ve havuz yapımı, terminalin yeniden düzenlenmesi, sahil bandının düzenlenmesi, Kardeş belediyelerle diyalog kurularak, yılbaşı konseri ve fidan temini, Yeşiltepe ve Velioğlu mahallelerinde yol genişletme çalışmaları, borç yapılandırılması, cenaze hizmetlerinin ücretsiz verilmesi, kent konseyinin kurulması, belediye bandosunun kurularak faaliyete geçmesi, parke kaplama çalışmaları, yağmur suyu şebekesi, bordur imalatı, Seka çay bahçesinin düzenlenerek yaz süresince işletilmesi, kent ormanında yeni düzenlemeler, otoparkın işletilmesi, arıtma tesisinde yeni çalışmalar, marketlere otopark zorunluluğunun getirilmesi, DSİ ve Karayolları genel müdürlükleriyle koordineli çalışma, öğrencilere burs verilmesi, iftar programı, yılbaşı etkinlikleri, cadde ve sokaklara kamera sistemi kurulması, belediyede otomasyon sistemine geçilmesi, ücretsiz sokak interneti hizmeti, hava kirliliğini önlemek için site yöneticileriyle toplantılar, İstasyon pazaryerinin faaliyete geçmesi, derelerin ıslahı, DDY geçitleri, yeni mezarlık yerlerinin kazandırılması, TOKİ konusunda girişimler, sosyal ve kültürel faaliyetler.

 

“BELEDİYE KURUMSAL KİMLİK KAZANDI”

 

Başkan Kantarcı, göreve geldikten sonra ilk iş olarak Belediyeyi kurumsal kimliğe kavuşturduklarını, oluşturdukları Beyaz Masa ile de her türlü evrakın takibini yaptıklarını söyledi. Belediyenin telefon talimatı ile yönetilmediğini vurgulayan Kantarcı, “Biz kurumsal bir kimlikle çalışıyoruz. Göreve geldikten sonra personel sayımız artsa da mali açıdan güçlü yapıya kavuştuk. Belediyenin geçmişten gelen tüm borçlarını torba yasası ile taksitlendirdik. Kapımızda kimse alacak diye beklemiyor. Borçlarımızı ödediğimiz gibi bütçemiz eksi değil her daim artıda oluyor. Ve tüm bunlara rağmen 5 yıla sığmayacak projelere de imza atıyoruz.” dedi.

 

“ÇAYCUMA’NIN 50-100 YILINI PLANLIYORUZ”

 

Akaryakıt giderlerinin tüm araçlar ve iş makinelerinin çalışmasına rağmen azaldığını ifade eden Başkan Kantarcı, “Garajda düzenlemeler yaptık. Burada büyük bir tasarruf sağladık. Eski araçlarımızı hurdaya sattık. Bakımsız araçlarımızı da bakım ve onarımla yeniledik. Bir depo oluşturduk. Her şey kayıt adlında. Oraya giden çıkan artık belli. Kapalı olan marangozhaneyi yeniden üretime açtık. Burada duraklar, banklar, oyun parkları vs. tüm ihtiyaçlarımızı imal etmeye başladı. Kaçak kesimin önüne geçmek için mezbahane ücretlerini düşürdük. Orası da artık faal çalışıyor. Terminalde yeni düzenleme yaptık. Burada belediyenin gelirleri katlanarak arttı.  Şehir merkezinde 2 km’lik imar yolu açtık. Açmaya da devem edeceğiz. Yeni bulvarlar yeni alanlar yapıyoruz. Şehrin her yerini canlandırmak hedefimiz. Pazaryerine önce giysi esnafını taşıyacağız. Sonrada diğer pazarcıları. Bu işler kolay olmuyor. İnsanları ikna etme ile oluyor. Akıllı su saati uygulaması ile yeni bir dönem başlattık. Doğal gazı ilçeye yama adına önemli adımlar attık. KEDAŞ ve BEDAŞ eski Genel Müdürü Kenan Köktürk’ün desteğiyle şehir merkezinde elektrik kablolarını yeraltına alıyoruz. Çevre düzenleme çalışmalarımızda hızla sürüyor. Nihat Kantarcı Caddesinde önemli bir çalışma yapıyoruz. Burada mülkiyeti Sayın Zeki Yurtbay’a ait arsayı ricamız üzerine kendisi geri çekti. Kendisine buradan teşekkür ediyorum. Yaya yolları, Bisiklet yolları, Toplu konut tüm bu projelerimizi önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz. Yeni belediye binasının da ihalesini en kısa sürede yapacağız. Belediye gelirlerini de artıracağız. Arıtma tesisi inşaatındaki eksiklikler yüzünden teslim almadık. Orada yapılması gereken çok daha iş var onlar tamamlanınca firmadan teslim alacağız. Otopark sorununu mutlaka çözeceğiz. Yeni kurulacak marketlerde bu şartı arıyoruz. Kargoları dışarıya taşıyacağız. Biz Çaycuma’nın 50-100 yılını planlıyoruz. İmar çalışmaları sürmekte” diye konuştu.

 

Mecliste sine-vizyonla anlatılan mali yapı dosyaları;

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Başkan Bülent Kantarcı’ya Ziyaret

Zonguldak İl Jandarma Alay Komutanı Albay Haluk Selvi, Zonguldak İl…

13.11.2014
Perşembe
Detaylar

THM Topluluğundan Muhteşem Konser

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında,…

20.05.2016
Cuma
Detaylar

MEHMET ILGIN’IN CENAZESİ

PERŞEMBE BELDESİ ADAKÖY İBADİOĞLU MAHALLESİ’NDEN, İBRAHİM VE NACİYE ILGIN’IN OĞULLARI,…

22.07.2023
Cumartesi
Detaylar

2020 Kasım Ayı Meclis Gündemi

30.10.2020
Cuma
Detaylar