Mimari Tasarım Yarışması ödül töreni yapıldı

Mimari Tasarım Yarışması ödül töreni yapıldı

Yayınlanma Tarihi: 03.04.2016 - Pazar | Görüntülenme Sayısı: 86 görüntüledi

Çaycuma Belediyesinin düzenlediği Çaycuma Spor Merkezi Mimari Tasarım Yarışması ödül töreni ve kolokyumu yapıldı. Dış mekânda yapılan törene havanın soğuk olmasına karşın geniş katılım oldu.

 

Çaycuma Belediyesinin tüm ülke genelinde düzenlediği ve 114 projenin yarıştığı, Çaycuma Spor Merkezi Mimari Tasarım Yarışması’nın ödül töreni ve kolokyumu 2 Nisan Cumartesi günü yapıldı. Belediye SEKA Lokali’nin önünde açık havada yapılan törene, havanın aniden soğumasına karşın büyük bir katılım oldu. Törene Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Garnizon Komutanı Selçuk Özen, BEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Ali Asgar Çakmaklı, BEÜ Çaycuma Meslek Yüksek Okulu Müdürü Hikmet Yazıcı, CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, Karapınar Belediye Başkanı Ahmet Aydın, Saltukova Belediye Başkanı Zerrin Güneş, CHP Çaycuma İlçe Başkanı Tuncay Akyol, SP Çaycuma İlçe Başkanı Burak Erol, Eski Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin, eski Belediye Başkanlarından Osman Yurtbay, eski Zonguldak Milletvekili Adayı Buket Müftüoğlu, pek çok sivil toplum örgütünün başkan ve yöneticileri, ilçedeki devlet dairelerinin amirleriyle Çaycumalılar yoğun şekilde katıldı. AKP Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ve Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci de telgraf göndererek başarı dileklerini iletti.

 

KANTARCI: SOSYAL KÜLTÜREL İHTİYAÇLAR İÇİN ALTERNATİF YARATIYORUZ

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Bu buluşma çok mutlu bir tesadüf olarak, Çaycuma Belediye Başkanlığına seçilişimin tam da ikinci yılına denk geldi. Bu iki yıla çok şey sığdırdık. Burada uzun uzun iki yılın muhasebesini yapıp zamanınızı almak istemiyorum. Ancak şunu söylemek isterim ki, ‘Çaycuma değişiyor’ sloganıyla çıktığımız yolculuğun ikinci yılında, ilçemizde, tam da söz verdiğimiz gibi, devrin niteliğinde dönüşümler yaşıyoruz” diyerek başladığı konuşmasına, “Çaycuma’yı şehirlerin yorucu temposundan kaçmak isteyenlerin sığınabileceği bir liman haline dönüştürmek, bir bilim, spor ve turizm beldesi haline dönüştürmek için projeler geliştiriyoruz.  Çaycuma doğal, kültürel dokusu, insani yapısıyla çok büyük zenginliklere sahip bir belde. Biz bu potansiyel gücü, tüm bölgeye gelecek vaat eden bir enerjiye dönüştürmek istiyoruz. İstihdam sorununun çözümü kadar ilçedeki yaşam kalitesinin artırılmasını da önemsiyoruz. Bu amaçla halkın sosyal, kültürel ihtiyaçlarını gidermek için alternatifler oluşturma çabası içindeyiz. Filyos Irmağı’nın kenarında oluşturacağımız cazibe merkezlerinin yanı sıra, içinde kapalı havuzun da bulunduğu bir tesisi ilçemize kazandırmak için kollarımızı sıvadık. Bu amaçla son derece mütevazı bir bütçe ile düzenlediğimiz mimari tasarım yarışmamız, çok büyük bir katılımla gerçekleşti. Bunda Seçici Kurulumuzun sayın üyelerinin çok büyük payı var. Onların saygın isimleri, meslek etiğini rehber ederek harcadıkları yoğun çabaları yarışmamızın bu kadar görkemli olmasını sağladı. Huzurlarınızda kendilerine bir kez daha teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

BİLİM MERKEZİ MÜJDESİ

 

Kantarcı konuşmasının son bölümünde, “Yarışmamızın, aynı zamanda, kültür, sanat, bilim ve çevre değerlerinin rekabet yoluyla gelişmesine; doğaya saygılı, sürdürülebilir, çağdaş bir çevre ve mimari anlayışı ortaya koyan proje ve müellifleri belirleyerek güzel sanatların teşvik edilmesine; mimaride etik değerlerin yerleşmesine ve rekabet gücünün artırılmasına katkı sunmak gibi bir başka amacı daha vardı. Bunda da yol aldığımızı düşünüyorum. Yarışmamıza proje gönderen ayrımsız tüm müelliflere şükranlarımı sunuyorum.  Dereceye giren proje sahiplerini kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Yarışmamızın her aşamasında görev yapan, bu organizasyonun gerçeklemesinde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma da müteşekkirim” şeklinde konuşurken, Deneme Bilim Merkezi için açacakları mimari yarışma şartnamesini de yakında duyuracaklarının müjdesini de verdi.

 

KEÇELİ: MESLEK HAYATIMDA BİR İLKİ YAŞIYORUM

 

Başkan Kantarcı’nın konuşmasının ardından ödül törenine geçildi. Dereceye girenlerin ödüllerini, Kaymakam Serkan Keçeli, Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Garnizon Komutanı Selçuk Özel, İlçe Emniyet Müdürü Seyfi Ömer Paça, BEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Ali Asgar Çakmaklı, BEÜ Çaycuma Meslek Yüksek Okulu Müdürü Hikmet Yazıcı, Eski Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Jüri Başkanı Özcan Uygur verdi. Birincilik ödülünü kazanan Cenk Çeşmeli ve Tolga Çeşmeli’ye plaketini sunduktan sonra bir konuşma yapan Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli,

 

meslek hayatında ilk kez bir mimari yarışmada ödül verdiğini dile getirerek ve tesisin bir an önce yapılarak ilçeye kazandırılmasını temenni etti.

 

BOYACIOĞLU: BURADA BÖYLE BİR YARIŞMANIN YAPIMASI ÇOK DEĞERLİ

 

Ödül töreninin ardından kolokyuma geçildi. Seçici Kurul’un yaptığı değerlendirmenin bilimsel olarak tartışıldığı kolokyumu Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Doçent Doktor Esin Boyacıoğlu yönetti. Kendisinin bir Zonguldaklı olduğunu söyleyen Boyacıoğlu, doğduğu, ilk gençliğinin geçtiği, bir kentte böyle bir toplantıyı yönetmekten çok mutlu olduğunu ifade etti. Böyle bir yarışmanın, böyle bir serginin böyle bir tartışmanın buralarda yapılıyor olmasını çok değerli bulduğunu da söyleyen Boyacıoğlu, başta belediye olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti. Özcan Uygur, Adnan Aksu, Tülin Hadi, Ramazan Avcı, Atilla Tekin’den oluşan seçici kurul hangi ölçütlere göre değerlendirmeler yaptığını açıklarken kimi katılımcılar da görüş ve önerilerini açıkladı. Karşılıklı soru ve yanıtlarla zenginleşen kolokyum soğuk havaya karşın nitelikli bir tartışma ortamında geçti. Etkinlik toplu fotoğraf çekilmesiyle son erdi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Su İşleri Müdürlüğünden

Su İşleri Müdürlüğünden Ana Boru Arızası Nedeniyle ; Pehlivanlar Mahallesinin;…

18.03.2024
Pazartesi
Detaylar

İşte Temmuz Ayı Su Analiz…

Temmuz Ayı İçme Suyu Analiz Sonucu; tüm bölgelerde UYGUN çıktı……

20.08.2014
Çarşamba
Detaylar

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden Ana Boru Arızası nedeniyle; Yeni…

08.11.2023
Çarşamba
Detaylar

MEHMET ALİ İNAM’IN CENAZESİ

İLÇENİN VELİOĞLU MAHALLESİ’NDEN; VELİME TÜRKOĞLU, GÜLAY KUŞDEMİR, RECEP VE RAMAZAN…

01.02.2022
Salı
Detaylar