Mustafa Eyriboyun anılıyor

Mustafa Eyriboyun anılıyor

Yayınlanma Tarihi: 17.10.2022 - Pazartesi | Görüntülenme Sayısı: 160 görüntüledi

Geçtiğimiz yıl Covid 19 nedeniyle yaşamını yitiren BEÜ Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Eyriboyun Çaycuma Belediyesi ve ZOKEV tarafından düzenlenen bir dizi etkinlikle anılacak. 20 Ekim Perşembe günü 14.00’de mezarı başında anmayla başlayan etkinlikler adına düzenlenen bilim şenliği ile devam edecek. Eyriboyun için aynı gün 18.30’da, Çaycuma Belediyesi Çarşamba Salonu’nda anma etkinliği de yapılacak.

Geçtiğimiz yıl, Covid 19 nedeniyle hayatını kaybeden Bülent Ecevit Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi Dr. Mustafa Eyriboyun, Çaycuma Belediyesi ve Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfının (ZOKEV) düzenleyeceği bir dizi etkinlikle anılacak. Dr. Eyriboyun için ilk etkinlik, 20 Ekim Perşembe günü 14.00’de mezarı başında yapılacak.

İLKOKUL 4. SINIF ÇOCUKLARI İÇİN ADINA BİLİM ŞENLİĞİ DÜZENLENECEK
Tüm hayatını bilime hasreden ve bu alanda yaptığı çalışmalar tüm Zonguldaklılarca takdir edilen Mustafa Eyriboyun anısına, aynı gün bir bilim şenliği de yapılacak. Çaycuma Belediyesi Perşembe Salonu’nda yapılacak şenliğe ilkokul 4. sınıf öğrencileri katılacak. Ali ve Zeynep Hasırcı öğretmenlerin gözetimindeki etkinlik, 15.30 – 17.30 saatleri arasında gerçekleşecek.

YAŞAMI VE KİŞİLİĞİNİN ANLATILACAĞI BİR ANMA ETKİNLİĞİ DE YAPILACAK
Mustafa Eyriboyun için son etkinlik Çaycuma Belediyesi Çarşamba Salonu’nda yapılacak. Rahmetli Eyriboyun’un yaşamından kesitlerden oluşan bir sinevizyon gösterisi ile başlayacak anma etkinliğinde ZOKEV Mütevelli Heyeti Üyesi Ahmet Öztürk’ün yöneteceği bir söyleşi de yer alacak. BEÜ Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Ekmekçi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Fevzi Engin ve ZOKEV Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Coşgun’un yer alacağı söyleşide, konuşmacılar, her yönüyle Mustafa Eyriboyun’u anlatacak.

MUSTAFA EYRİBOYUN KİMDİR?
1959 yılında Çaycuma Akçahatipler köyünde doğan Mustafa Eyriboyun, ilk ve ortaöğrenimini Zonguldak ve Çaycuma’da tamamladı. O zamanki adıyla, Zonguldak Mimar Mühendislik Akademisinde lisans eğitimini bitirerek makine mühendisi olan Mustafa Eyriboyun, Yıldız Teknik Üniversitesinde önce yüksek lisansını, sonra doktorasını yaptı.

BEÜ’YE TAM 38 YIL HİZMET ETTİ
1983 yılında araştırma görevlisi olarak göreve başladığı Zonguldak Mühendislik Fakültesinde yaşamını kaybedinceye kadar, aralıksız 38 yıl hizmet veren Dr. Eyriboyun, bu görevi sırasında, birçok araştırmaya, onlarca bilimsel makaleye imza atarken, çok sayıda da öğrenci yetiştirdi.

KENTİN KÜLTÜREL GELİŞİMİNE DE ÖNEMLİ KATKILAR SUNDU
Çok farklı ilgi alanlarına sahip olan Dr. Mustafa Eyriboyun, Zonguldak’ta fotoğraf sanatının gelişimine de önemli katkılar sundu. Bu alanda düzenlenen pek çok kursta eğitmen olarak görev aldı, fotoğraflarıyla çeşitli sergilere katıldı. Başta TMMOB Makine Mühendisleri Odası ve ZOKEV olmak üzere çok sayıdaki kuruluşta aktif görevler üstlenen Eyriboyun, Zonguldak’ta pek çok söyleşi ve panelde konuşmacılık yaparak kentin kültürel gelişimine de önemli katkılar sundu. Sıkı bir arşivci olarak katıldığı ya da izlediği tüm etkinlikleri kayıt altına aldı.

BEÜ UZAY TAKIMIM GRİZU 263 TARAFINDAN UZAYA FIRLATILAN BİR UYDUYA İSMİ YAZILDI
Bir dönem yerel gazetelerde köşe yazılarının yanı sıra ve mizahi yazılar da kaleme alan Mustafa Eyriboyun, olaylara farklı bakışı ve özgün yorumlarıyla dikkat çekti. Çok yönlü kişiliği ve değişik alanlardaki çalışmaları nedeniyle geniş bir çevrenin sevgisini kazanan Mustafa Eyriboyun’un adı, BEÜ Uzay Takımı Grizu 263 tarafından uzaya fırlatılan bir uyduya yazılarak, evrende de yaşaması sağlandı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Çaycuma Belediyesi Kasım 2014 Meclis Toplantısı

Çaycuma Belediyesi 5393 Sayılı Belediye Kanununun 20’nci maddesine istinaden Kasım…

04.11.2014
Salı
Detaylar

2018 Mayıs Ayı Meclis Gündemi

30.04.2018
Pazartesi
Detaylar

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden Abone Su Arızası Nedeniyle; Yeni…

31.07.2023
Pazartesi
Detaylar

RAHİME GEDİK’İN CENAZESİ

İLÇEMİZ VELİOĞLU MAHALLESİ’NDEN, HALİME, REYHAN VE RAMAZAN GEDİK’İN ANNELERİ, İLKNUR…

18.05.2024
Cumartesi
Detaylar