Öğretmenler toplumun yapıtaşıdır

Öğretmenler toplumun yapıtaşıdır

Yayınlanma Tarihi: 24.11.2016 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 5 görüntüledi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Öğretmenlerimize hak ettiği saygın yeri kazandırmak için gerekli düzenlemeler acilen yapılmalıdır” dedi.

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kantarcı mesajında, “Çağdaş dünyanın ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş sağlıklı bir eğitim sistemi, bir ülkenin, dünyada hak ettiği saygın yerini alabilmesinin birinci koşuludur. Günümüzün rekabetçi dünyasında, bilimden sanayiye, sağlıktan spora, kentleşmeden tarıma hayatın tüm alanlarda yarışabilmenin yolu, amaç ve işlevleri doğru belirlenmiş bir eğitim sisteminin kurulmasından geçmektedir. Eğitimin en önemli amaçlarından biri de, yurttaşlık haklarıyla görevlerini bilen, demokratik hayatın bilgisine sahip olan ve ona uygun tavırlar geliştirebilen bireyler yaratmaktır. Şunu çok iyi kavramalıyız ki, yurttaşlarına, geçmiş-gelecek ilişkisini doğru kurup yarını hazırlama becerisiyle çağdaş dünyanın gereksindirdiği değerleri kazandıramayan ülkeler, kaynaklarını akılcı kullanan bir toplum yaratamaz” dedi.

 

TÜRKİYE 142 ÜLKE ARASINDA 82’NCİ

 

Mesajında ülkenin eğitim alanındaki yerini de özetleyen Kantarcı, “Öte yandan dünyanın büyük ekonomileri arasına girip, bir refah toplumu yaratma hedefiyle Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına hazırlanan Türkiye, ne yazık ki, eğitimini, bu hedeflere karşılayabilecek şekilde düzenleyememektedir. Eğitimin değil de siyasetin ihtiyacına göre sürekli olarak sistem değişikliklerine gidilmesi, laik-bilimsel yaklaşımlardan uzak bir şekilde yapılandırılmaya çalışılması, zaten sorunlu olan niteliğinin sürekli düşmesine neden olmaktadır. 142 ülkenin ekonomi, devlet yönetimi, eğitim, sağlık, güvenlik gibi konularda incelendiği ‘2015 Yılı Refah Endeksi’ne göre, Türkiye, eğitimde, 82. sırayı işgal etmektedir” diyerek açıklamasını sürdürdü.

 

ÇOK ÇALIŞIP AZ KAZANIYORLAR

 

Öğretmenlerin yaşadığı sorunlara da işaret eden Kantarcı, mesajında, “Ülkelerini geleceğe hazırlayan yapıtaşları olarak çağdaş dünyada büyük itibar gören öğretmenlerin, özlük hakları, sosyal ekonomik koşulları gibi göstergelerinde de kötü bir tablo bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre öğretmenlerimiz Avrupalı meslektaşlarından daha çok çalışmakta, ancak çok daha az ücret almaktadır. Liyakati, kıdemi, başarıyı esas almayan atamalarla zaten huzursuz edilen öğretmenlerimiz, bir de, hukuksuz açığa almalar ve kamudan ihraç kararlarıyla iş güvencesinden de yoksun bırakılmaktadır. Üniversitelerde gerekli eğitimi tamamlayarak ‘öğretmen’ niteliği kazanan binlerce eğitimcinin, atanma sorunu, tüm yakıcılığıyla gündemdeki yerini korumaktadır. Bu tablo hızla değişmeli, öğretmenlerimize hak ettiği saygın yeri kazandırmak için gerekli düzenlemeler acilen yapılmalıdır” şeklindeki ifadelere de yer verdi.

 

TÜM ÖĞRETMENLERİN, ‘ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NÜ KUTLUYORUM

 

Kantarcı mesajını “Bu duygularla, her türlü zorluğa katlanarak yarın umudumuz sevgili çocuklarımızı geleceğe hazırlayan değerli öğretmenlerimizin ‘Öğretmenler Günü’nü kutluyor, yaşamını kaybeden tüm eğitimcilere Allah’tan rahmet diliyor, bu vesileyle, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, bir kez daha saygı ve şükranla anıyorum” sözleriyle bitirdi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

AHMET TOPUZ’UN CENAZESİ (01.12.2021)

İLÇENİN PEHLİVANLAR MAHALLESİ’NDEN; MERHUM AHMET TOPUZ’UN OĞLU, EDA, FUNDA, AHMET…

01.12.2021
Çarşamba
Detaylar

BAHATTİN AKYÜZ’ÜN CENAZESİ (19.11.2021)

İLÇENİN AYVAZLAR KÖYÜNDEN; NEBAHAT, HÜLYA, SEVDA, SEVAL, DÖNDÜ, SEVGİ VE SEBAHATTİN…

19.11.2021
Cuma
Detaylar

Denge Gazetesinin Asılsız İddialarına Yanıt

Çaycuma Belediyesi Çalışma ruhsatı bile olmayan Denge gazetesinin asılsız iddialarına…

13.08.2014
Çarşamba
Detaylar

“Çevreye karşı duyarlılık gösterilmeli”

Çaycuma Belediyesi, inşaat atıklarının gelişigüzel dökülmemesi ve çevrenin kirletilmemesi konusunda…

18.08.2015
Salı
Detaylar