Sabantuy’da Çaycuma coşkusu

Sabantuy’da Çaycuma coşkusu

Yayınlanma Tarihi: 10.06.2024 - Pazartesi | Görüntülenme Sayısı: 73 görüntüledi

Sabantuy’da Çaycuma coşkusu

Tataristan’daki kardeş kenti Agryz’da temaslarını sürdüren Çaycuma Belediyesi heyeti, Tatarların ulusal bayramı Sabantuy’a büyük renk kattı. Halkoyunları topluluğunun gösteriler yaptığı kutlamalarda konuşan Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Siz değerli Tatar kardeşlerimizin Sabantuy Bayramı’nı kutlar, coşkunuza ortak olur, kültür değerlerinizle kucaklaşırken Türkiye ile Tataristan arasındaki bağların daha da güçlenmesine katkı sunmanın onurunu yaşıyoruz.” dedi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı başkanlığındaki Çaycuma Heyeti, Tataristan’daki kardeş kentleri Agryz’da sürdürdüğü temaslar sırasında Tatarların ulusal bayramı olan Sabantuy kutlamalarına katıldı. Geleneksel olarak birinci gün tüm köylerde, ikinci günde ise büyük merkezlerde yapılan kutlamaların her ikisine de katılan heyet, etkinliklere büyük renk de kattı. Kutlamaların birinci gününde Tataristan’daki Mari milletinin oluşturduğu 8 köyden biri olan Pelemes’te, adı Pelemis’e dönüşen kutlamalarda, geleneksel oyunlara eşlik eden heyet, onlarla birlikte yapılan çeşitli yöresel yarışmalara da katıldı.

TATARİSTAN’I OLUŞTURAN RUS, TATAR, MARİ VE UDMURT HALKLARININ HALKOYUNU GÖSTERİLERİ İLE KARŞILANDI
Ertesi gün Agryz kentindeki merkezi kutlamalara katılan heyet, tören alanına girişte Tataristan’ı oluşturan Rus, Tatar, Mari ve Udmurtların kendi özel kıyafetleri ve müzikleriyle yaptığı halkoyunları gösterileriyle karşılandı. Sabantuy Bayramı’nın en eski geleneklerinden biri olan at yarışlarını da izleyen heyet, daha sonra tören alanına geçti. Kazan Milletvekili Aryat Zaripov, Tataristan Türkiye Temsilcisi Ayrat Gatullin ve Agryz Belediye Başkanı Lenar Nurgayanov’un da katıldığı törende, Çaycuma Belediyesi Halkoyunları Topluluğu da bir gösteri yaptı. Topluluğun gösterisi Tatar vatandaşlardan büyük beğeni aldı.

KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİZİ MUTLULUK VE COŞKUYLA SEYREDİYORUM
Törende konuşan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Bugün burada sizlerin arasında, kardeş evinde yeniden buluşmanın mutluluğu içindeyim. Konuksever, çalışkan, cana yakın, onurlu, güvenilir, dürüst gibi bir insanın taşıması gereken ne kadar vasıf varsa hepsine sahip olduğunu bildiğimiz Tatar halkının kültürel zenginliğini de yakından ve yeniden tanıma şansına sahip oluyoruz. Bu kültürel zenginliği, mutluluk ve coşkuyla seyrediyorum. Tatar kardeşlerimin bin yılların içinde süzülüp gelen bu gelenekleri bu derece coşkulu şekilde yaşatmasından büyük sevinç duyuyorum. Türkiye’nin Karadeniz kenarındaki bir yerel yönetim olarak, yerelden evrensele uzanan bir çizgide hizmet üretmeye çalışıyoruz. Siz değerli Tatar kardeşlerimizin Sabantuy Bayramı’nı kutlar, coşkunuza ortak olur, kültür değerlerinizle kucaklaşırken Türkiye ile Tataristan arasındaki bağların daha da güçlenmesine katkı sunmanın onurunu yaşıyoruz.” dedi.

BİRLİKTE ÇOK GÜZEL İŞLER BAŞARACAĞIZ
Kantarcı konuşmasını, “Sözlerime son verirken büyük Türk şairi Nazım Hikmet’in bir şiirinden söz etmek istiyorum. Nazım, ‘Umutluyum dostlar akarsular gibi’ der. Ben de umutluyum. Birlikte çok güzel işler başaracağız. Bir yandan tarihin derinliklerinden gelen Türk-Tatar kardeşliğini daha da perçinlerken diğer yandan da sosyal ve ekonomik gelişme için adımlar atacağız. Kendisini tanıdıkça başarılı olacağımıza daha da inandığım Agryz Belediye Başkanı çok değerli kardeşim, Sayın Lenar Nurgoyonov’a, samimiyeti, konukseverliği nedeniyle çok teşekkür ediyor, Sizlerin Sabantuy Bayramı’nızı gönülden kutluyorum.” diyerek tamamladı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

ERDİL KAYA’NIN CENAZESİ

İLÇENİN YENİ MAHALLESİ’NDEN; MERHUM RIZA KAYA VE MERHUME HÜSNİYE KAYA’NIN…

02.02.2022
Çarşamba
Detaylar

Çaycuma’da Parke Çalışmaları

Çaycuma’da alt yapı çalışmaları tamamlanan Yeşiltepe Mahallesi Berberoğlu Sokak ile…

02.09.2014
Salı
Detaylar

NAZİLE DURAK’IN CENAZESİ

İLÇENİN ESENTEPE KÖYÜ’NDEN, RUHİ, MÜRVET, YUSUF VE RAMAZAN DURAK’IN ANNELERİ,…

08.10.2022
Cumartesi
Detaylar

HER ZAMAN SİZİN YANINIZDAYIZ

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, Çaycuma Ziraat Odasının ziyaretinde yaptığı konuşmada,…

29.07.2020
Çarşamba
Detaylar