Tarihi Kentler Birliğinden bir ödül daha

Tarihi Kentler Birliğinden bir ödül daha

Yayınlanma Tarihi: 16.09.2022 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 127 görüntüledi

Çaycuma Belediyesi, Tarihi Kentler Birliğinin düzenlediği “2021 Yılı Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”nda, “Cezaevinden Kütüphane Müzeye” adlı projesi ile proje dalında, ödül kazandı.

Başkanlığını Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün yaptığı Tarihi Kentler Birliği (TKB), Çaycuma Belediyesine bir ödül daha verdi. TKB’nin “Kamuyu özendirme, önder olma, koruma bilinci yaratma işlevlerini öne çıkartma, yanı sıra yerelden merkeze yeni bir yapılanmaya ve değişime uçlar verme” amacıyla düzenlediği “2021 Yılı Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”ndaki ödül, “Cezaevinden Kütüphane Müzeye” adlı projesi ile geldi.

SEÇİCİ KURULDA SON DERECE SAYGIN İSİMLER YER ALIYOR
Yarışmanın aynı zamanda Tarihi Kentler Birliğinin Danışma Kurulu’nu da oluşturan seçici kurulunda, Prof. Dr. Metin Sözen, Erdoğan Bilenser, Mehmet Özhaseki, Dr. Asım Güzelbey, Kayhan Kavas, Prof. Dr. Ülkü Azrak, Prof. Dr. Zekai Görgülü, Prof. Dr. Ruşen Keleş, Fikret Nesip Üçcan, Süleyman Elban, Mithat Kırayoğlu, Hasan Özgen, Fikret Toksöz, Yusuf Ziya Yılmaz, Nihat Çiftçi gibi birbirinden değerli bilim insanları, eski TBB Başkanları, deneyimli bürokratlar görev yaptı.

ÖDÜL TÖRENİ 1 EKİM’DE FATİH BELEDİYESİNİN EV SAHİPLİĞİNDE YAPILACAK
Tarihi Kentler Birliğinden yapılan açıklamaya göre ödül töreni, 1 Ekim 2022 Cumartesi günü saat 10.00’da Fatih Belediyesinin ev sahipliğinde, Fatih Kültür Sanat Merkezi’nde yapılacak. Ödül töreni öncesinde, ülkeden genelinden gelecek seçkin konukların katılımıyla “Sivil Mimari Kültür Mirasımızın Korunması” konulu sunumlar da yapılacak. Ödül alan projelerden oluşan serginin gezilmesinin ardından, Fatih’te bulunan sivil mimari mirasın korunmasına yönelik projelerin bulunduğu alanlarda gezi yapılacak.

GENİŞ BİR EKİP ÇALIŞMASI YAPILDI
Ödül kazanan projenin uygulanacağı Çaycuma eski cezaevi Adalet Bakanlığının tip projesine göre, geleneksel taş mimarisiyle yapıldı. Kasaba tipi cezaevi olarak, 1948 yılında temeli atılan cezaevi 1951’de hizmete girdi. Aralıksız olarak 58 yıl cezaevi olarak hizmet veren yapı, 2009 yılında, fiziki şartlarının yetersizliği ve kapasite düşüklüğü nedeniyle kapatıldı. Cezaevi, Çaycuma Belediyesince yapılacak düzenlemelerin ardından, “kütüphane müze” olarak hizmet verecek. Proje çalışmasında Çaycuma belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü teknik personelinin yanı sıra, Çaycumalı Mimar Mustafa Çınar Ünal ve Elif Ünal da yer aldı.

ÇOK ONUR VERİCİ
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Çaycuma tarihinde, kent hatırasında çok önemli bir yeri olan eski cezaevini, kütüphane müze olarak ilçemize yeniden kazandırmak için geliştirdiğimiz projenin, Tarihi Kentler Birliği gibi alanının en uzman kurumu tarafından ödüllendirilmesi, bizler için çok onur verici. Bir cezaevini kütüphaneye dönüştürmenin yanı sıra, kent hafızasında yer tutan bir bellek mekânı koruyup, gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlayan projenin son derece değerli isimlerden oluşan seçici kurul tarafından ödüle değer bulunmasıysa ayrı bir mutluluk kaynağı. Binanın aslını hiç bozmadan yepyeni bir fonksiyon kazandırarak Çaycuma’nın hizmetine sunacağız. Yaptığımız çalışmada epey de yol aldık. Kente yeni sosyal bir merkez kazandırırken kentin belleğini, hatıralarını da diri tutmamızı sağlayacak projede, başta Çaycumalı mimar kardeşlerim Mimar Mustafa Çınar Ünal ve Elif Ünal olmak üzere emeği olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Velioğlu’nda kanalizasyon çalışması

Çaycuma Belediyesi, Velioğlu Mahallesi’ndeki beş hanenin kanalizasyon bağlantısını tamamlayarak hizmete…

23.12.2015
Çarşamba
Detaylar

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden

Ana Borudaki Arıza Nedeniyle; Çay Mahallesinin; Abdullah Kalaycı Caddesi ve…

26.07.2022
Salı
Detaylar

Ramazan Topcu’nun Cenazesi (27.10.2021)

İlçenin Akyamaç Köyü’nden; merhum Şaban ve merhume Halime Topcu’nun oğulları,…

27.10.2021
Çarşamba
Detaylar

Zemin etüdüne başlandı

Çaycuma’da kent merkezinden hastaneye ulaşımı kolaylaştıracak olan kule asansörün zemin…

14.02.2017
Salı
Detaylar