Tüyler ürpertici hadise

Tüyler ürpertici hadise

Yayınlanma Tarihi: 14.05.2024 - Salı | Görüntülenme Sayısı: 97 görüntüledi

Tüyler ürpertici hadise

Ekrem Murat Zaman’ın açtığı gazete kupürleri sergisinde yer alan bir haber, Çaycuma’da yaşanan, unutulmuş gitmiş bir faciayı, Zonguldak’ın acılarla dolu tarihine yeniden yazdı. 8 İlkteşrin (Ekim) 1935 tarihli Zonguldak gazetesinin haberine göre, Filyos Irmağını geçerek Zonguldak’a ulaşmak üzere için bota binen 21 maden işçisi, küreği kırılan botun alabora olması sonucu hayatını kaybetmiş.

Tarih Araştırmacısı Ekrem Murat Zaman’ın 7. Çaycumalılar Buluşuyor etkinlikleri kapsamında, Kaymakam Serkan Keçeli Kültür Merkezi’nde açtığı “1935-50 yılları arasında Zonguldak ve Kömür gazetelerindeki Çaycuma haberleri” gazete kupürleri sergisi, ilçemizin unutulmuş gitmiş kapkara bir gününün yeniden anımsanmasına neden oldu. Zonguldak gazetesinin 8 İlkteşrin (Ekim) 1935 tarihli sayısında yer alan “Tüyler ürpertici hadise, Filyos Irmağında 21 kişi boğuldu” başlıklı haber, bölgenin hangi acılı süreçlerden geçip bugünlere ulaştığının en önemli belgelerinden birini de oluşturdu.

KÜREKLERİNİN KIRILMASI ÜZERİNE BOT KONTROLDEN ÇIKMIŞ
Zaman’ın sergilediği kupüre göre, ağırlıklı olarak Ayancık ve Ulus’un köylerinde yaşayan 24 madenci, Zonguldak’taki işlerine gitmek için Filyos Irmağının kıyısına gelerek, Öteyüz köyünden Kayıkçı Davut Deliismailoğlu ile Hasan Karalamailoğlu’nun botuna binmiş. Bot tam Hisarönü’ne yaklaştığı sırada, küreklerinin kırılması üzerine kontrolden çıkmış. Kabaran sular botu alabora ederek, 21 kişinin ölümüne neden olmuş. Suya atlayan 4 kişi ise bir şekilde canını kurtarmış.

ZAVALLILAR, BU ECEL TEKNESİYLE BİRLİKTE KAYNAYIP GİTMİŞLERDİR
Zonguldak gazetesi olayı şu şekilde anlatıyor: “Mağden ocaklarında çalışmak için şehrimize gelmek üzere yola çıkmış olan 24 işçi, 30 eylül Pazartesi günü, Filyos Irmağının Bartın yakasından bir botla Hisarönüne geçmek istemişler ve Öteyüz köyünden Kayıkçı Davut Deliismailoğlu ile Hasan Karaismailoğlu’nun botuna binmişlerdir. Bot, Hisarönü yakınlarına geldiği sırada, küreklerinden birinin kırılması üzerine, son yağmurlarda büsbütün coşup kabaran Irmağın akıntısına kapılmış ve dalgalarla kayığın bir ara deniz kıyısına yaklaştığını gören dört kişi hemen kayıktan dışarı atılmıştır. Öteki zavallılar, bu ecel teknesiyle birlikte kaynayıp gitmişlerdir.”

KAZADA ÖLEN BAZI İŞÇİLERİN KİMLİKLERİ TESPİT EDİLEMEMİŞ
Kazaya karışan kişilerin kimliklerine de yer veren haberin son bölümüyse şu şekilde: “İncelemeler ve gerçinlemeler sonucunda anlaşıldığına göre, kayıktan atlayıp kurtulanlar: Kayıkçılardan Davut, İşçilerden Ayancığın Ali reis köyünden Mustafa Ahmet, Ulusun Kozanlı köyünden Osman Çanaklı, Abdullah Mustafa’dır. Boğulan bahtsızlardan: Öteki kayıkçı Hasan Hasan oğlu ile işçilerden Ayancığın Karakaya köyünden Mehmet Süleyman, Hasan berber, Hasan Arif, Halil Güney, Ulusun Kozanlı köyünden Osman Sanatlı, Halil Mehmet, Ali Kadı, Murat Şaban, Ulusun Başdirahmar köyünden Recep Mustafa’dan Başkasının kimler olduğu henüz belli değildir. Gerçienleme devam ediyor.”

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

SU VE KANALİZASYON MÜDÜRLÜĞÜNDEN

ANA BORU ARIZASI NEDENİYLE ÇAY MAHALLESİNİN; YEŞİLKENT MEVKİİ, PAZAR SOKAK…

07.12.2021
Salı
Detaylar

CAVİT PİRECİOĞLU’NUN CENAZESİ

İLÇEMİZ DAĞÜSTÜ KÖYÜ HATİPLER MAHALLESİ’NDEN, VELİME, YAŞARE, MEHMET VE MERHUM…

30.11.2023
Perşembe
Detaylar

Hibe itfaiye aracı sözü

Çaycuma Belediyesi Meclis Üyeleri Bahri Malakçı, Onur Yiğit kardeş belediye…

01.11.2016
Salı
Detaylar

Öğretmenler Günü’nde başarılı öğrenciye bisiklet

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı Öğretmenler Günü nedeniyle ziyaret ettiği…

24.11.2016
Perşembe
Detaylar