Yanlış yok, fahiş bir rakam da yok

Yanlış yok, fahiş bir rakam da yok

Yayınlanma Tarihi: 07.11.2019 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 66 görüntüledi

Çaycuma Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, Belediye Meclis toplantısında Yol Harcamalarına Katılım Payları hakkında yaptığı açıklamada, “3.515 mükellef içinde 2 bin liranın üzerinde ödeme yapacak toplam 700 kişi var. Bunlar da varlığı olan kişiler. Beş yıldır Çaycuma Belediyesinin hizmetlerinden rahatsız olan kesimler şimdi mal bulmuş gibi bunun üzerine atladılar. Kendinizi rahatsız hissetmeyin, burada bir yanlış yok, fahiş bir rakam da yok” dedi

Çaycuma Belediye Meclisi kasım ayı olağan toplantısı Belediye Meclisi Salonu’nda yapıldı. Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın yönettiği toplantıyı Çocuk Belediye Başkanı Nisanur Dinçer’le birlikte bazı Çocuk Belediyesi Meclis Üyeleri ve CHP Kadın Kolları’ndan bir grup kadın da izledi. Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın ay içinde yapılan çalışmalarla ilgili meclisi bilgilendirmesiyle başlayan toplantıda, Çaycuma Belediyesi Tiyatro Topluluğu’nun kurulması kararlaştırılırken, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile kardeş belediye protokolü imzalanması karar altına alındı. Başkan Kantarcı, dilek ve temenniler bölümünde Ak Parti Grubu adına Belediye Meclis Üyesi Yusuf Arslan’ın Yol Harcamalarına Katılım Payı ile ilgili sorusu üzerine önemli açıklamalarda bulundu.

10 BİN OLAN EMLAK BEYANNAMESİ SAYISINI 80 BİNE ÇIKARDIK

Belediyenin konu üzerinde epey uzunca bir zamandır çalıştığını söyleyen Kantarcı, “Göreve başladığımda numarataj ihalesi yapılmış ama sonuçlandırılmamıştı. Ben bunu tam bir sene sonra öğrendim. Çaycuma’daki tüm yapıların nüfus kâğıdının çıkması anlamına gelen çalışmayı hızla tamamladık. Ancak bu kez de emlak beyannamelerinin son derece özensiz şekilde düzenlenmiş olması nedeniyle sorun yaşamaya başladık. Buradaki başıboşluğu gidererek çok önemli çalışmalara imza attık. Ayrıntısına girmeyeceğim ama geldiğimde 10 binler civarında olan emlak beyannamesi sayısını 80 binlere çıkardık.  Yol katılım paylarıyla ilgili olarak da iki yıla yakın çalışıyoruz. Her zaman olmayan bir şeyin birden gündeme gelmesi toplumda rahatsızlık yaratmış olabilir. Fakat burada esas mesele birileri toplumu tahrik ediyor. Sizler de lütfen bunların amaçlarına hizmet etmeyin” dedi.

GEÇEN DÖNEM ÇAYCUMA’NIN TARİHİNE GEÇEN ALTIN DÖNEMDİR

“Ben size basınla da paylaştığımız gerçek bilgileri vereceğim” diyerek açıklamalarını sürdüren Kantarcı, sözlerine, “Konu 3515 mükellefi ilgilendiriyor. Biz de yol ve altyapı çalışmaları yerlerde yaşayan vatandaşlarımızdan, yasalar çerçevesinde hesaplamalar yaparak yol katkı payı adı altında bir pay istiyoruz. Oradan elde edeceğimiz gelirlerle diğer yapılmayan yerleri yapacağız. Bu işin özünde bir defa adalet var, sosyal demokrasi var. Geçen dönem biz ekstra gelirler elde ettik. Bunlarla da çok önemli işler yaptık. Her yerde söylüyorum, geçen dönem Çaycuma’nın tarihine geçen altın dönemdir. Bu dönem dahil hiçbir dönemde bu rekora erişmek mümkün değildir. O dönemde yalnızca emlak vergisinden 10 milyon liraya yakın gelir elde ettik. Ki tahakkuk eden emlak vergisi 1 milyon lira civarındaydı. Belediyeciliğin de, yöneticiliğin de temelinde yatan en önemli şey adalettir. Biz yolunu yaptığımız insanların yolunu yapıp, yapamadığımız diğerlerine ‘Hakkınıza razı olun’ diyemeyiz” dedi.

3 BİNE YAKIN MÜKELLEFİN ÖDEYECEĞİ PARA İKİ BİN LİRANIN ALTINDA

Düşük gelir grubundaki insanlara büyük oranda vergiler çıktığı iddialarına da yanıt veren Kantarcı, “Bu doğru değil. Lütfen siz olsun bu tahriklere kapılmayın. Bu varlık üzerinden alınan bir vergi.  En çok sesi çıkan insanın 8 tane bağımsız bölümü var. Tanesi 400 bin lira desen, toplam 3 milyon lira serveti olan ve Çaycuma’da, sıralamada, ilk 70 içine giren kişi ‘fahiş’ diye bağırıyor. 3.515 mükellefin 611 tanesi 0 ile 100 lira arasında vergi verecek. Biz bunlara tebligat yapmamak için su işlerindeki arkadaşlarımız rica ettik, alacağımız para posta parasını kurtarmıyor çünkü. 764 tanesi ise 100 lira ile 500 lira arası ödeme yapacak. 637 tanesi 500 ile 1.000 lira, 820 tanesi de 1.000 ile 2.000 lira arası ödeyecek. 2.000 liraya kadar olanların toplamı 3 bine yakın. 100 bin lira 400 bin lira arasında ödeme yapacak 3 mükellefin biri Çaycuma Belediyesi, diğeri hazine, öbürü de Özel İdare. Şahıs yok içinde. 50 bin lira 100 bin lira arasında 3 kişi var. Onların da mal varlığını siz düşünün. 20 bin ile 50 bin lira ödeyecekler arasında 17 kişi var. 3.500 mükelleften bahsedildiği yerde bunlar hiç de büyük rakamlar değil. 10 binle 20 bin arasındaysa 56 kişi var. 2 binle 5 bin arasında ödeme yapacak da 452 kişi var. 2 bin liranın üzerinde toplamda 700 kişi var. Bunlar varlığı olan kişiler. Beş yıldır Çaycuma Belediyesinin hizmetlerinden rahatsız olan kesimler şimdi mal bulmuş gibi bunun üzerine atladılar. Kendinizi rahatsız hissetmeyin, burada bir yanlış yok, fahiş bir rakam da yok” dedi.

ÇAYCUMA BELEDİYESİNE KARŞI BİR KOMPLO VAR

Kanundan doğan kimi sorunların olduğunu da dile getiren Kantarcı, “Köyden gelen mahallelerimizde diyelim ki bir vatandaşımızın yeri var. Orada tarım yapıyor. Oran arsa büyüklüğüne göre hesaplandığı için orada rahatsız edici kimi sonuçlar çıkabilir. Ama ona da yapacak bir şey yok. Kanunu ben çıkarmadım. Ama bunların sayısı da 3.500’ün içinde elliyi geçmez. Gelen dilekçelerin hepsi birbirinin aynı. Bu da gösteriyor ki Çaycuma Belediyesine karşı bir komplo var. Bu komploya alet olmayınız, bu iş aceleye getirilmiş bir iş değil. Arkadaşlarımız iki yıldır belediyenin mutfağında işi pişirmeye çalışıyor. Birçok belediye bunu almıyor diyorlar. Alacak güçleri yok. Bunu yapacak kadroları yok, aynı zamanda da bu kadar çok miktarda yol yapılan yer de yok. Almaya kalksanız alacak para yok zaten. Attıkları taş ürküttükleri kurbağaya değmeyecek. Ödemelerin süresini de kanun iki yıl olarak belirlemiş. Vatandaşlarımız tebligatı aldıktan sonra bir ay içinde ödemeyi yaparsa yüzde 25 de indirim var. Listeler askıdan indikten hemen sonra bu parayı ödeyen vatandaşlarımız oldu. Çünkü kalpleri ferah. Bu paranın doğru yerde kullanılacağını biliyor” diyerek konuşmasını sürdürdü.

BELEDİYE MECLİSİNİN UYUMLU ÇALIŞMASI BİRİLERİNİ RAHATSIZ EDİYOR

Durduk yerde kimsenin cebinden para çıkmasının istemeyeceğini de söyleyen Kantarcı sözlerini, “Belediye ‘Para almıyor, daire başına 100 lira veriyor’ desek önünde uzun kuyruklar oluşur. Toplumumuz maalesef vecibelerini yerine getirme konusunda yönetimler tarafından kötü alıştırıldı. Popülist davranışlar yüzünden insanlar her şeyi bedava bekler hale geldi. Ama biz Çaycuma Belediyesi olarak geçmiş beş yılda son derece radikal işler yaptık. Elli yıldır herkesin söyleyip de yapmaya cesaret edemediği pazaryerini taşıma işini hallettik. Az da olsa sancılar çekildi. Ama pazaryerimiz batı Karadeniz’in en büyük pazaryeri oldu. Köy minibüslerine terminal yapıp oraya taşıdık. Burada reform niteliğinde bir dünya iş yaptık. Bunların hepsi bizi sıkıntıya sokan işlerdi. Ama kısa sürede faydalı olduğu görüldü. Ben diyorum ki Çaycuma’nın nimetlerinden faydalananlar karınca kaderince üstlerine düşenleri de yapacaklar. Meclisimizde gayet uyumlu çalışma var. Bu uyumlu çalışma birilerini rahatsız ediyor. Onlara alet olmayalım, oyunlarına gelmeyelim. Adam, ‘10 bin lira ödeme çıkmış’ diye feryat ediyor. 10 tane dairen varsa çıkacak tabii” şeklindeki ifadelerle sürdürdü.

ÇAYCUMA 100 BİN NÜFUSA ERİŞTİĞİNDEN BİLE TRAFİK LAMBASI OLMAYACAK

Çaycuma’da konut fiyatlarının çok yüksek olduğunu söyleyen Kantarcı, “Bunun nedeni Çaycuma Belediyesi değil. Bir kere enflasyonun düşmesi lazım. Buna bağlı olarak vatandaşın kira öder gibi ödeyeceği, uzun vadeli krediler olması lazım. Biz 10 bin, 15 bin konutun yapılacağı alanı Çaycuma’ya kazandırdık. Ama normal gelirli bir insanın şu anda ev sahibi olma imkanı yok. Ekonomi düzeldiğinde Çaycuma’da bu alanda büyük gelişmeler olacak. Biz geldiğimiz anda iki yıl imar planını çalıştık. Hiçbir kentte, şu anda, sokak otoparkı yok. Katları artırmadık. Birçok mahallede irili ufaklı birçok imar parseli yarattık. Şu anda geleceğe en hazır kent Çaycuma. Çaycuma 100 bin nüfuslu bir kent olmaya hazır. Şunu da söyleyeyim, Çaycuma 100 bin nüfusa eriştiğinde bile içinde trafik lambası olmayacak. Trafik sıkışıklığı da yaşanmayacak. Çünkü o donatıları, çevre yollarıyla, genişlikleriyle ve imarıyla sağladık. Plancı ‘Ben ömrümde böyle plan yapmadım’ dedi. Çünkü biz tapuları yok saydık, şahısları dikkate almadık. Diğer tüm belediyelerde meclisin en önemli konusu imar tadilatlarıyken bizde o sorun yok. Meclisler hep birilerinin imarını düzeltiyor. Birininkini düzeltiyorsan yanındakine kazık atıyorsun demektir. Biz tapuları yok sayıp herkesten eşit oranda kesinti yaparak Çaycuma’ya çok güzel uygulanabilir bir imar planı kazandırdık. 18 uygulaması yapılan yerlerde belediyedeki imar parseliyle vatandaşın elindeki tapu aynı. Dolayısıyla vatandaş belediyeden gelip ne talep etsin? Yola terk yok. Yol ihdası yok. Yerinden yol geçmiyor, yeşil alana ayrılmıyor. Elinde bonfile gibi parseli var. Dikkat ederseniz belediye meclisimizin yükü de kalktı ortadan. Onun için gündemimize imar tadilatıyla ilgili bir şey gelmiyor” diyerek sözlerini tamamladı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

2018 Ocak Ayı Meclis Gündemi

29.12.2017
Cuma
Detaylar

Tamam Çocuklar dev uçurtmayı boyayacak

Tamam Çocuklar dev uçurtmayı boyayacak Çaycuma Belediyesinin Cumhuriyetin 100. Yılı…

18.10.2023
Çarşamba
Detaylar

AYTEN AKYÜZ’ÜN CENAZESİ

İLÇEMİZ VELİKÖY ŞAHNALAR MEVKİİNDEN, CELAL AKYÜZ’ÜN EŞİ AYTEN AKYÜZ VEFAT…

08.07.2023
Cumartesi
Detaylar

CEMAL BERBER’İN CENAZESİ

İLÇENİN YEŞİLTEPE MAHALLESİ’NDEN; ZAHİRE, ZAHİDE, AYNUR VE AYHAN BERBER’İN AĞABEYLERİ…

08.03.2022
Salı
Detaylar