Yasayı, Vicdanı Her Şeyi Düşünerek Çalışıyoruz

Yasayı, Vicdanı Her Şeyi Düşünerek Çalışıyoruz

Yayınlanma Tarihi: 06.12.2019 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 30 görüntüledi

Çaycuma Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, aralık ayı Belediye Meclis Toplantısında yaptığı konuşmada, “Çaycuma Belediyesi bugüne kadarki çalışmalarında aklı, yasayı, vicdanı her şeyi düşünerek iş yapıyor. Ben belediye meclisi üyesi arkadaşlarımdan bu yapılan karalamaları dikkate almamalarını, dışarıdaki provokasyonlardan etkilenmemelerini rica ediyorum” dedi

Çaycuma Belediyesinin aralık ayı meclis toplantısı yapıldı. Belediye Meclisi üyeleri ile daire amirlerinin katıldığı toplantıda imarla ilgili konular görüşülürken, Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, özellikle yol katkı payları konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Kantarcı yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz günlerde bu yol katkı payları ile ilgili konuşmalar, görüşmeler kamuoyunda çok yer işgal etti. Bize yöneltilen en önemli şeylerden biri de, ‘Seçimden önce siz bunu bize niye söylemediniz’ şeklindeki eleştirilerdi. Değerli arkadaşlar biz o zamanki belediye meclisimizle 1 Haziran 2017 tarihinde, bunun prensip kararını almıştık. Ve biz bu kararı o kadar da düzgün almışız ki her şeyi belirtmişiz; nerelerden alınır, nasıl alınır, konuya açıklık getirmek amacıyla da örnekleme bile yapmışız. Atatürk Bulvarında bir yeri örnek almış, maliyetinin nasıl hesaplanacağını da açık açık belirtmişiz. Buradaki emlak vergileri şudur, payı dağıtımı budur, %2 si şu kadar çıkar, mükellefe mesela 1000 TL tahakkuk eder diye örnekleyerek kararın içerisine koymuşuz” dedi.

MUHTARLAR BELEDİYE MECLİSİ TOPLANTILARINI, ÇALIŞMALARIMIZI YAKINDAN TAKİP ETSİN

Konuşmasında muhtarlara da çağrıda bulunan Kantarcı, “Değerli muhtarlarım, Belediye Meclisimizi, belediyemizin faaliyetlerini yakından izleyin, provokasyonlara alet olmayın.  Çaycuma Belediyesi bugüne kadarki çalışmalarında aklı, yasayı, vicdanı her şeyi düşünerek iş yapıyor. Çaycuma Belediyesi bugüne kadarki çalışmalarında aklı, yasayı, vicdanı her şeyi düşünerek iş yapıyor. Ben belediye meclisi üyesi arkadaşlarımdan bu yapılan karalamaları dikkate almamalarını, dışarıdaki provokasyonlardan etkilenmemelerini rica ediyorum. Belediyemizin 12 bin civarında mükellefi var. Uygulama 3500 civarında mükellefi ilgilendiriyor. Bu kadar mükelleften 3 bin küsur tanesinin yolu yapılmış. Bununla ilgili yasa var. Son derece hakkaniyetli bir şekilde hesabı kitabı yapılmış. Uygulamanın üzerinde 2 sene çalışan Mehmet arkadaşımız hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum” diyerek açıklamalarını sürdürdü.

DİĞER BELEDİYELER YETERLİ PERSONELİ VE DÜZGÜN KAYITLARI OLMADIĞI İÇİN UYGULAMA YAPMIYOR

Bu yetişmiş personel sayesinde hesaplamaları hakkaniyetli şekilde yaptıklarını söyleyen Kantarcı, “Her zaman söylüyorum bazı belediyeler bu uygulamayı yapamıyor, çünkü böyle yetişmiş personeli ve böyle düzgün kayıtları yok. Aynı zamanda da bizim kadar yaptıkları iş de yok.  Çünkü bu çok böyle para tutan bir şey de değil. İddia edildiği gibi gizli saklı yapmış değiliz. Bir seferde karar çıkarmadık. Bununla ilgili daha önce prensip kararını aldık, detaylı çalışmalar yaptık, kayıtları güncelledik, tabii tüm bunlar zaman aldı ve şimdi bu temmuzda da net bir şekilde uygulama kararı aldık” şeklinde ifadelerle konuşmasını sürdürdü.

ÖMER ADALETİYLE UYGULUYORUZ

Kantarcı açıklamalarını, “2014 den beri moda oldu. Biz hem toplantılarımızı canlı yayınlıyoruz, hem de bu kararlar internet üzerinden paylaşılıyor. Bunu en azından belediye meclisimizdeki arkadaşlarımızın kafasındaki karışıklığın düzelmesi açısından açıklıyorum. Bizim kimseyi gördüğümüzde kafamızı çevirecek kafamızı bükecek bir şeyimiz yok. Kanunu hakkaniyetli bir şekilde, hatta Hz. Ömer adaletiyle uyguluyoruz. Ama uygulamanın bünyesindeki hesaplama tekniğinden kaynaklanan farklılıklar varsa da o kanunla ilgilidir. Biz bir yerden alınıp bir yerden almama lüksüne sahip değiliz. Yani ‘Efendim bizden niye alındı? Biz yerimizi gönüllü terk ettik, bizden alınmaması lazım’ diyen vatandaşlarımız var. Kanun böyle bir şey demiyor. Onu biz başka türlü uygularsak, bu sefer biz yasalar karşısında mesul oluruz. Arkadaşlarımın rahat olmasını diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

CEVAT DEMİRKOPARAN’IN CENAZESİ

İLÇENİN KIŞLA KÖYÜ’NDEN, ŞÜKRAN, GÜLŞAH VE MURAT DEMİRKOPARAN’IN BABALARI, VELİOĞLU’NDA…

16.02.2023
Perşembe
Detaylar

Çaycuma Belediyesi’nden Doğal Ürünler Pazarı

Çaycuma’da kendi yetiştirdikleri ürünleri yol üzerinde satan köylü kadınlarına Çaycuma…

09.09.2014
Salı
Detaylar

Asbestli Borular Değiştirildi

Başkan Kantarcı, “Söz verdiğimiz gibi musluk suyu hem sağlıklı, hem…

29.06.2014
Pazar
Detaylar

İkinci el pazarı kuruluyor

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı Çaycuma’da ikinci el pazarı kurularak…

03.02.2017
Cuma
Detaylar