Yayalaştırılmış bölgeler genişliyor

Yayalaştırılmış bölgeler genişliyor

Yayınlanma Tarihi: 14.04.2016 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 114 görüntüledi

Çaycuma’da halkın güvenlikli ortamlarda daha rahat dolaşıp, huzur içinde alışveriş yapmasını sağlamak amacıyla başlatılman yayalaştırılmış alan uygulaması genişletiliyor.

 

İnsan dolaşımını da kısıtlayan araç odaklı yaklaşımların yarattığı hava ve gürültü kirliliğini aza indirmek, vatandaşların huzur içinde dolaşıp alışveriş yapabileceği güvenlikli alanlar yaratmak amacıyla Çaycuma ilçe merkezinde başlatılan yayalaştırılmış alan uygulaması, genişletilerek sürüyor. Atatürk Bulvarı’nın bir bölümü ile Cumhuriyet Meydanında oluşturulan yaya bölgesinin bitişiğindeki alanların da yayalaştırılması için çalışmalara başlandı. Çalışma bittiğinde Öğretmenevi yanı ile birlikte Esengin Caddesi’nin bir bölümü de trafiğe kapatılmış olacak. Kapalı otoparka araçlarını bırakan vatandaşlar, oradan mekik denen golf araçlarıyla ücretsiz olarak kent merkezine taşınacak.

 

İNSANİ BİR YAKLAŞIM SUNUYORUZ

 

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Yaptığımız uygulama kent merkezlerinde yaşanabilirliği arttırıp, vatandaşlarımızın rahat dolaşımı ile güvenliğini artırmaktadır. Yayalaştırma uygulamasıyla araç öncelikli kent stratejisini bozup insani bir yaklaşım sunuyoruz. Çaycuma’mızın ekonomik, toplumsal, çevresel ve fiziksel koşullarında iyileştirmeler de sağlayan bu çalışma, çağdaş kent tasarımlarının temel ögelerinden biridir. Esengin Caddesinde imza toplayarak yayalaştırma bölgesi isteyen esnaflarımızın başvurularını değerlendirdik ve projeye ekledik. Öğretmen Evi’nin yanı ile Esengin Caddesi’nin bir bölümüne peyzaj çalışmalarıyla yeni bir görünüm ve fonksiyon kazandırıyoruz. Yeni çalışma dönemimizde iki ana bulvarda yaptığımız ve herkes tarafından çok beğenilen yol uygulamasını daha da yaygınlaştıracağız. Çaycuma son derece şık görünüm kazanacak” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden

Ana Boru Arızası Nedeniyle; Velioğlu Mahallesi’nin merkezi, Çarşambalıoğlu ve Afet…

13.07.2023
Perşembe
Detaylar

LÜTFİYE ALBUZ’UN CENAZESİ

BAKACAKKADI BELDESİ SATIBEYLER MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN, SEVGİ, SELVİ, ERCAN, ŞEHNAZ VE…

16.09.2022
Cuma
Detaylar

Çaycuma Belediyesi Su Analiz Raporu…

10.07.2014
Perşembe
Detaylar

Nuray Büber’in Cenazesi (18.11.2021)

KARABÜK İLİ YENİCE İLÇESİNDEN; UFUK VE KADİR BÜBER’İN ANNELERİ, İLÇEMİZ…

18.11.2021
Perşembe
Detaylar