Yayalaştırılmış bölgeler genişliyor

Yayalaştırılmış bölgeler genişliyor

Yayınlanma Tarihi: 14.04.2016 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 63 görüntüledi

Çaycuma’da halkın güvenlikli ortamlarda daha rahat dolaşıp, huzur içinde alışveriş yapmasını sağlamak amacıyla başlatılman yayalaştırılmış alan uygulaması genişletiliyor.

 

İnsan dolaşımını da kısıtlayan araç odaklı yaklaşımların yarattığı hava ve gürültü kirliliğini aza indirmek, vatandaşların huzur içinde dolaşıp alışveriş yapabileceği güvenlikli alanlar yaratmak amacıyla Çaycuma ilçe merkezinde başlatılan yayalaştırılmış alan uygulaması, genişletilerek sürüyor. Atatürk Bulvarı’nın bir bölümü ile Cumhuriyet Meydanında oluşturulan yaya bölgesinin bitişiğindeki alanların da yayalaştırılması için çalışmalara başlandı. Çalışma bittiğinde Öğretmenevi yanı ile birlikte Esengin Caddesi’nin bir bölümü de trafiğe kapatılmış olacak. Kapalı otoparka araçlarını bırakan vatandaşlar, oradan mekik denen golf araçlarıyla ücretsiz olarak kent merkezine taşınacak.

 

İNSANİ BİR YAKLAŞIM SUNUYORUZ

 

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Yaptığımız uygulama kent merkezlerinde yaşanabilirliği arttırıp, vatandaşlarımızın rahat dolaşımı ile güvenliğini artırmaktadır. Yayalaştırma uygulamasıyla araç öncelikli kent stratejisini bozup insani bir yaklaşım sunuyoruz. Çaycuma’mızın ekonomik, toplumsal, çevresel ve fiziksel koşullarında iyileştirmeler de sağlayan bu çalışma, çağdaş kent tasarımlarının temel ögelerinden biridir. Esengin Caddesinde imza toplayarak yayalaştırma bölgesi isteyen esnaflarımızın başvurularını değerlendirdik ve projeye ekledik. Öğretmen Evi’nin yanı ile Esengin Caddesi’nin bir bölümüne peyzaj çalışmalarıyla yeni bir görünüm ve fonksiyon kazandırıyoruz. Yeni çalışma dönemimizde iki ana bulvarda yaptığımız ve herkes tarafından çok beğenilen yol uygulamasını daha da yaygınlaştıracağız. Çaycuma son derece şık görünüm kazanacak” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

SEDAT AÇIKGÖZ’ÜN CENAZESİ

İLÇENİN YENİ MAHALLESİ’NDEN, ŞİRZAT VE SUAT AÇIKGÖZ’ÜN BABALARI, SERHAT CAN,…

16.09.2022
Cuma
Detaylar

FEYZULLAH ÜZMEZ’İN CENAZESİ

AYŞE, HAYRULLAH, NİHAT VE TELAT’IN BABASI, FEYZULLAH GÖKTUĞ’UN DEDELERİ, ESNAF…

18.08.2022
Perşembe
Detaylar

YAŞAR PORT’UN CENAZESİ

İLÇENİN GÜDÜLLÜ KÖYÜ’NDEN; HABİBE AYDIN, EYÜP VE İBRAHİM PORT’UN ANNELERİ,…

07.02.2022
Pazartesi
Detaylar

ŞÜKRÜ DEMİRCAN’IN CENAZESİ

İLÇENİN YENİ MAHALLESİ’NDEN; TÜRKAN, HATİCE, MUSTAFA VE ŞEHİT İZZET DEMİRCAN’IN…

07.02.2022
Pazartesi
Detaylar