Yayalaştırılmış bölgeler genişliyor

Yayalaştırılmış bölgeler genişliyor

Yayınlanma Tarihi: 14.04.2016 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 28 görüntüledi

Çaycuma’da halkın güvenlikli ortamlarda daha rahat dolaşıp, huzur içinde alışveriş yapmasını sağlamak amacıyla başlatılman yayalaştırılmış alan uygulaması genişletiliyor.

 

İnsan dolaşımını da kısıtlayan araç odaklı yaklaşımların yarattığı hava ve gürültü kirliliğini aza indirmek, vatandaşların huzur içinde dolaşıp alışveriş yapabileceği güvenlikli alanlar yaratmak amacıyla Çaycuma ilçe merkezinde başlatılan yayalaştırılmış alan uygulaması, genişletilerek sürüyor. Atatürk Bulvarı’nın bir bölümü ile Cumhuriyet Meydanında oluşturulan yaya bölgesinin bitişiğindeki alanların da yayalaştırılması için çalışmalara başlandı. Çalışma bittiğinde Öğretmenevi yanı ile birlikte Esengin Caddesi’nin bir bölümü de trafiğe kapatılmış olacak. Kapalı otoparka araçlarını bırakan vatandaşlar, oradan mekik denen golf araçlarıyla ücretsiz olarak kent merkezine taşınacak.

 

İNSANİ BİR YAKLAŞIM SUNUYORUZ

 

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Yaptığımız uygulama kent merkezlerinde yaşanabilirliği arttırıp, vatandaşlarımızın rahat dolaşımı ile güvenliğini artırmaktadır. Yayalaştırma uygulamasıyla araç öncelikli kent stratejisini bozup insani bir yaklaşım sunuyoruz. Çaycuma’mızın ekonomik, toplumsal, çevresel ve fiziksel koşullarında iyileştirmeler de sağlayan bu çalışma, çağdaş kent tasarımlarının temel ögelerinden biridir. Esengin Caddesinde imza toplayarak yayalaştırma bölgesi isteyen esnaflarımızın başvurularını değerlendirdik ve projeye ekledik. Öğretmen Evi’nin yanı ile Esengin Caddesi’nin bir bölümüne peyzaj çalışmalarıyla yeni bir görünüm ve fonksiyon kazandırıyoruz. Yeni çalışma dönemimizde iki ana bulvarda yaptığımız ve herkes tarafından çok beğenilen yol uygulamasını daha da yaygınlaştıracağız. Çaycuma son derece şık görünüm kazanacak” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Tesadüfi ölümler kabul edilemez

Çaycuma’da 6 Nisan 2012 tarihinde köprü çökmesi sonucu ölen 15…

07.04.2016
Perşembe
Detaylar

MAKSUDE AYHAN’IN CENAZESİ

İLÇENİN YUKARIDERE KÖYÜ BOSTANCILAR MAHALLESİNDEN; HAYRİYE, RAMAZAN, NURHAN, ERHAN VE…

11.12.2021
Cumartesi
Detaylar

Nuray Büber’in Cenazesi (18.11.2021)

KARABÜK İLİ YENİCE İLÇESİNDEN; UFUK VE KADİR BÜBER’İN ANNELERİ, İLÇEMİZ…

18.11.2021
Perşembe
Detaylar

Kantarcı Rektör Özer’le görüştü

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, Çaycuma…

25.11.2015
Çarşamba
Detaylar