4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü Mesajı

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü Mesajı

Yayınlanma Tarihi: 04.10.2016 - Salı | Görüntülenme Sayısı: 104 görüntüledi

Bugün 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü. Ancak veriler, ne yazık ki, onların korunmadığını gösteriyor. Yeryüzünde insanlar hızla çoğalırken, diğer canlı türlerinin sayısı hızla azalıyor. Bunda hızlı nüfus artışının yarattığı yapılaşma, doğal alanların amansız tahribiyle kural dışı avcılık büyük rol oynuyor. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF), 1970’den bu yana, biyolojik çeşitliliğin yüzde 28 azaldığını söylüyor. Azalma yalnızca insan yerleşmelerinin olduğu yerlerde değil, yabanıl hayatın sürdüğü coğrafyalarda da yoğun şekilde devam ediyor.

 

Bu dünyamız ve insanoğlu için de büyük tehlikedir. Hayvanlar dünyayı birlikte paylaştığımız varlıklardır; doğanın dengesinin korunmasında, besin zincirinin oluşumunda olmazsa olmaz rolleri bulunmaktadır. Yaşayan tüm canlılar gibi onlar da, doğanın, eşit haklı bireyidir. Bu nedenle tüm hayvanların saygı görme hakkı vardır ve hiçbirine zalimce davranılamaz. Zorunlu olmadan bir hayvanın öldürülmesi yaşama karşı işlenmiş suçtur.

 

Hayvanların korunması bilinci ve hayvan sevgisi, toplumuzda, giderek yerleşmektedir. Bugün bu alanda çalışma yürüten aktivistler, etrafında, düne göre, çok daha fazla insan bulabilmektedir. 5199 sayılı yasayla ciddi düzenlemeler de yapılmıştır.  Ancak gelinen nokta yine de yeterli değildir. Kat etmemiz gereken epey yol bulunmaktadır. BM Hayvan Hakları Evrensel Bildirisi, taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerle bu alanda çalışma yapan örgütlerin talepleri doğrultusunda yeni düzenlemeler yapılması şarttır. Bugünün bu doğrultuda atılacak adımlara vesile olmasını diliyor, içinde doğadan, ayrımsız tüm canlılardan yana sevgi taşıyan halkımıza, sevgiler sunuyorum.

 

Bülent Kantarcı
Çaycuma Belediye Başkanı

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Hibe itfaiye aracı sözü

Çaycuma Belediyesi Meclis Üyeleri Bahri Malakçı, Onur Yiğit kardeş belediye…

01.11.2016
Salı
Detaylar

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden

Su Kesintisi İlanı Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden Abone Su…

19.09.2022
Pazartesi
Detaylar

Yaşlı ağaçlar korunacak sözü

Zonguldak Orman İşletme Müdürü Hüseyin Albayrak, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent…

27.11.2016
Pazar
Detaylar

Denge Gazetesinin Asılsız İddialarına Yanıt

Çaycuma Belediyesi Çalışma ruhsatı bile olmayan Denge gazetesinin asılsız iddialarına…

13.08.2014
Çarşamba
Detaylar