4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü Mesajı

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü Mesajı

Yayınlanma Tarihi: 04.10.2016 - Salı | Görüntülenme Sayısı: 2 görüntüledi

Bugün 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü. Ancak veriler, ne yazık ki, onların korunmadığını gösteriyor. Yeryüzünde insanlar hızla çoğalırken, diğer canlı türlerinin sayısı hızla azalıyor. Bunda hızlı nüfus artışının yarattığı yapılaşma, doğal alanların amansız tahribiyle kural dışı avcılık büyük rol oynuyor. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF), 1970’den bu yana, biyolojik çeşitliliğin yüzde 28 azaldığını söylüyor. Azalma yalnızca insan yerleşmelerinin olduğu yerlerde değil, yabanıl hayatın sürdüğü coğrafyalarda da yoğun şekilde devam ediyor.

 

Bu dünyamız ve insanoğlu için de büyük tehlikedir. Hayvanlar dünyayı birlikte paylaştığımız varlıklardır; doğanın dengesinin korunmasında, besin zincirinin oluşumunda olmazsa olmaz rolleri bulunmaktadır. Yaşayan tüm canlılar gibi onlar da, doğanın, eşit haklı bireyidir. Bu nedenle tüm hayvanların saygı görme hakkı vardır ve hiçbirine zalimce davranılamaz. Zorunlu olmadan bir hayvanın öldürülmesi yaşama karşı işlenmiş suçtur.

 

Hayvanların korunması bilinci ve hayvan sevgisi, toplumuzda, giderek yerleşmektedir. Bugün bu alanda çalışma yürüten aktivistler, etrafında, düne göre, çok daha fazla insan bulabilmektedir. 5199 sayılı yasayla ciddi düzenlemeler de yapılmıştır.  Ancak gelinen nokta yine de yeterli değildir. Kat etmemiz gereken epey yol bulunmaktadır. BM Hayvan Hakları Evrensel Bildirisi, taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerle bu alanda çalışma yapan örgütlerin talepleri doğrultusunda yeni düzenlemeler yapılması şarttır. Bugünün bu doğrultuda atılacak adımlara vesile olmasını diliyor, içinde doğadan, ayrımsız tüm canlılardan yana sevgi taşıyan halkımıza, sevgiler sunuyorum.

 

Bülent Kantarcı
Çaycuma Belediye Başkanı

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Kurtuluş Savaşı’nda Çaycuma

Çaycuma, Kurtuluş Savaşı sırasında yalnızca cepheye asker gönderme bakımından değil,…

24.11.2021
Çarşamba
Detaylar

Yeşil Alan Bakım Çalışmaları Devam…

Çaycuma Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri Pehlivanlar Kent Ormanı,…

14.07.2014
Pazartesi
Detaylar

Ertelenemez bir görevdir

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü…

02.12.2016
Cuma
Detaylar

Çaycuma’nın “muhteşem” günleri

Bu yıl birincisi düzenlenen “Çaycuma Günleri” muhteşem görüntülere sahne oldu….

22.06.2018
Cuma
Detaylar