Adım adım bisiklet kentine

Adım adım bisiklet kentine

Yayınlanma Tarihi: 06.02.2017 - Pazartesi | Görüntülenme Sayısı: 243 görüntüledi

İlçede 10 kilometreye yakın bisiklet yolu yapan Çaycuma Belediyesi daha öncekilere ilave olarak 54 bisiklet daha dağıttı

 

Çaycuma adım adım bisiklet kenti oluyor. İlçeye 10 kilometreye yakın bisiklet yolu yapan Çaycuma Belediyesi daha önce dağıttığı 34 bisiklete ilave olarak 53 bisiklet daha dağıttı. Belediye Başkanı Bülent Kantarcı önümüzdeki günlerde başarılı öğrencilere de bisiklet vereceklerini açıklayarak 400’e yakın bisiklet dağıtacaklarını söyledi. Bisiklet dağıtım töreninde konuşan Başkan Kantarcı, “Çaycuma’nın bisiklet kenti olması yolunda bir etabı daha hep birlikte aşıyoruz. Daha önce 34 personelimize bisiklet dağıtmıştık, bugün 53 personelimize daha veriyoruz. Önümüzdeki günlerde Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği halinde başarılı öğrencilerimize de bisiklet dağıtacağız. Toplamda 400’e yakın bisikleti Çaycumalıların kullanımına sunacağız. Bunlardan 315 tanesi Sağlık Bakanlığı tarafından gönderildi. Bakanımızın, ‘Bir metre bisiklet yolu yapana bir bisiklet vereceğiz’ şeklinde beyanı vardı. Şimdilik 315 tane geldi. Gerisinin geleceğini ümit ediyorum” dedi.

 

ÇAYCUMA HOLLANDA GİBİ OLACAK

 

Çaycuma’nın yalnızca bölgede değil tüm ülkede örnek bir bisiklet kenti olma yolunda hızla ilerlediğini de söyleyen Kantarcı, “ Şu ana kadar 10 kilometreye yakın bisiklet yolu yaptık. Gerek doğalgaz, gerek elektrik, gerekse diğer altyapılar nedeniyle Çaycuma’nın her tarafını kazıyoruz. Ama kazdığımız her yere de mutlaka bisiklet yolu yapıyoruz. Bize ‘Bu kadar bisiklet yoluna ne gerek var’ diye kızanlar var. Ben onlara diyorum ki, eskiden özel otomobiller de yoktu, yollar da yoktu, şimdi bunlar çoğaldı arabalarımızı koyacak yer bulamıyoruz. Ben inanıyorum ki, Çaycuma çok uzun olmayan zamanda Hollanda gibi olacak. Bisiklet yolları, parklarıyla, karbon monoksit olmayan, egzoz gazına boğulmayan sağlıklı bir memlekette huzur içinde yaşayacağız.  Bisikletin yakıt ihtiyacı yok. En önemlisi de bisiklet sağlık demek. Bakanlık da bu nedenle böyle bir projeye önderlik ediyor zaten. Ben Çaycuma’nın içinde araç kullanılması taraftarı değilim. Biz içerisinde yaşarken farkında varmıyoruz ama özellikle yurt dışından gelenler Çaycuma’nın yeni halini görünce büyük heyecan duyuyorlar. Hizmetlerimiz sırasından biraz sıkıntı da oluyor. Sıkıntılara katlandığınız için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

 

ÇAYCUMA’NIN 9.500 BİSİKLET DAHA ALACAĞI VAR

 

Daha sonra söz alan Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, “Bisiklet bizde alışkanlık olmaya başladı bile. Daha önce biz de kimi okullarda bisiklet dağıttık. Şimdi de belediyemize tahsis edilen bisikletleri dağıtıyoruz. Ümit ediyorum bu sürecek. Başkanın hesabına göre bakanlıktan 9 bin beş yüz tane daha alacağımız gözüküyor. İnşallah onlar da adım adım gelmeye başlar. Bisiklet sağlığın en temel adımlarından bir tanesi. Belli bir yaştan sonra yürüyüş yapma alışkanlığını kazanamıyoruz. Bisiklete binme alışkanlığı kazanmak da çok zor. Belediyemiz bisiklet yolları yaptı ama bisiklete binen az. Öyle ümit ediyorum ki, bu dağıtımların ardından bu say artacak. Ben bisiklet yollarının yapımını sağlayan belediyemize, bisiklet dağıtımını sağlayan Sağlık Bakanlığımıza ve Zonguldak Valiliğimize sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum” dedi. Bisiklet dağıtım törenine, Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, AK Parti Çaycuma İlçe Başkanı Ahmet Çolakoğlu, CHP Çaycuma İlçe Başkanı Tuncay Akyol, İlçe Sağlık Müdürü Ahmet Nurdağ, Çaycuma Kent Konseyi Berna Çimsalan Özyurt, Belediye Meclis üyeleri, belediye personeli ve vatandaşlar katıldı.

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

2021 Nisan Ayı Meclis Gündemi

01.04.2021
Perşembe
Detaylar

  MERASİM TİP CENAZE NAKİL…

ÇAYCUMA BELEDİYESİ PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ MERASİM TİP CENAZE NAKİL…

19.11.2014
Çarşamba
Detaylar

NİZAMETTİN ALAOĞLU’NUN CENAZESİ (02.12.2021)

GÖKÇEBEY İLÇESİ BODAÇ KÖYÜ’NDEN; CENGİZ VE ÖZCAN ALAOĞLU’NUN BABALARI, ELA…

02.12.2021
Perşembe
Detaylar

2018 Aralık Ayı Meclis Gündemi

30.11.2018
Cuma
Detaylar