Almanya ve Tataristan’dan Gelen Konuklar Ağırlandı

Almanya ve Tataristan’dan Gelen Konuklar Ağırlandı

Yayınlanma Tarihi: 22.05.2015 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 195 görüntüledi

Çaycuma Belediyesi, Almanya’nın Lennestadt ve Tataristan’ın Aktanis şehrinden gelen toplam 36 konuğu beş gün ağırladı. Almanya’dan gelen konuklar arasında Almanya Lennestadt Belediye Başkanı Stefan Hundt, iki din adamı, dört itfaiye personeli, bir eğitimci, cami derneği başkanı, belediye teknik personeli, Uyum Meclisi Başkanı Nedim Kalembaşı ve ailesi de vardı. Tataristan’dan ise 4 öğrenci iki eğitimci geldi.

MADEN OCAĞINA İNDİLER

Kardeş Belediye Almanya/Lennestadt Belediye Başkanı Stefan Hundt ve beraberindeki heyet ile kardeş şehir Tataristan/Aktanis’tan gelen grup Zonguldak’ta Üzülmez maden ocağına indi. Alman konuklar, TTK Üzülmez Müessese Müdürü Recep Danacıoğlu’na anı plaketi taktim etti. Maden ziyaretine Çaycumalılar Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu da eşlik etti. Ardından konuklar şehir turu yaptı.

KIŞLA KÖYÜNDE YEREL ETKİNLİK

Kışla Köyü Muhtarı Hayrettin Ünlütürk, konukları köy girişinde çiçeklerle karşıladı. Ardından tarihi su değirmeni gezildi. Köy içinde yeni oluşturulan kültür evinde folklor gösterisi, yöresel el değirmeni, saç ekmek sunumu yapıldı. Yöresel yemek ikramı ve müzik dinletisinin ardından Kışla Köyü Muhtarı Hayrettin Ünlütürk, konuklara anı plaketi taktim etti. Program sonunda konuklar Pehlivanlar camisini ziyaret etti. Çaycuma Müftüsü Almanya’dan gelen konuklara ve konuklar içinde yer alan din adamlarına camisini gezdirdi, bilgiler verdi. SEKA Çay bahçesinde günün yorgunluğu atlatıldı.

19 MAYIS ETKİNLİKLERİNE KATILDILAR

Konuklar arasında yer alan itfaiyeciler Çaycuma Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünü ziyaret etti. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama etkinliklerine de katılan konuklara Çaycuma Belediye Bandosu “Alman Milli Marşı”nı çalarak sürpriz yaptı.  Tataristan’dan gelen öğrencilerin dans gösterisi ise büyük ilgi çekti.

AMASRA VE SAFRANBOLU GEZİSİ

Amasra Çeşm-i Cihan’da öğle yemeği yiyen konuklar, şehri ve Amasra kalesini gezdi. Ardından Safranbolu’da tarihi kaymakam konağını (müze) gezen konuklar İmren Lokumlarında Safronbolu’yu tanıtan sine-vizyon izlediler. Şehir turunun ardından Çaycuma’ya dönen konuklar Albuzlar restoranda akşam yemeği yediler.

BELEDİYE VE KAYMAKAMLIK ZİYARETİ

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ve Kardeş Belediye Almanya Lennestadt Belediye Başkanı Stefan Hundt ve beraberindeki heyet ile kardeş şehir Tataristan Aktanis’tan gelen grup, Çaycuma Belediyesini ziyaret etti. Başkan Kantarcı tarafından meclis salonunda ağırlanan konuklara anı plaketi taktim edildi.
Ardından heyet Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli’yi ziyaret etti. Keçeli, kendilerini ziyaret eden Almanya Lennestadt Belediye Başkanı Stefan Hundt ve beraberindeki heyet ile kardeş şehir Tataristan Aktanis’ tan gelen grubu kaymakamlık toplantı salonunda ağırladı. Kaymakam keçeli, konuklara kendini tanıtarak, Çaycuma ilçesinde 9 aydır görev yaptığını söyleyerek, “Çaycuma Belediyesi ile Almanya Lennestadt Belediyesi arasındaki dostluğu yakından takip etmekteyim. Almanya ile Türkiye arasındaki kardeşlerimiz karşılıklı okarda güzel işler yaptı ki, bizler sizleri sizlerde bizleri çok iyi tanır durumundayız. Karşılıklı bilgi alış verişleriniz ile birbirinize çok katkı sağlayacağınıza inanıyorum. İlk adımı Çaycuma Belediyesini Almanya’da çok iyi ağırlayarak ilk adımı atmış bulunarak, bilgi aktarımlarından dolayı dost belediyemiz olarak sizlere çok teşekkür ediyorum. Çaycuma belediyemiz kardeş belediyeden 3 yeni itfaiye aracı kazandı. Sadece alışveriş anlamında düşünmediğimi belirterek, gelişecek olan dostluğun ve arkadaşlığın gelişeceğine inanıyorum. Çaycuma Kaymakamı olarak sizleri ağırlamaktan çok büyük onur ve gurur duyduğumu ifade ederek, kendilerine hayırlı bir yaşam diliyorum. ” diye konuştu.

 

Ziyarette, konuklara “Dünden bu güne Çaycuma” slayt gösterisi sunumu yapıldı. Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Almanya Lennestadt Belediye Başkanı Stefan Hundt’a omuzlarında yoğurt bakracı taşıyan kadın heykeli hediye etti. Başkan Hundt ise, Kaymakam Keçeli’ye şehrin tarihini anlatan ve şehrin projelerini anlatan bir kitap hediye etti. Başkan Hundt, “Çaycuma’nın sadece iklim olarak güzel değil, il olarak da güzel, bunu 19 Mayıs bayramı kutlamasında gördüm. Çaycuma’yı severek geldik. Buradaki halkın bizleri karşılaması çok memnun etti. Çaycuma ile ilgili çok şeyler öğrendik. Bölgenizle ve şehrinizle gurur duyabilirsiniz. Şehriniz çok güzel, geçtiğimiz günlerde geldiğimizde yöresel yemeklerinizi yedik, yoğurdunuzu tattık ve çok beğendik. Bu arkadaşlığınız bizleri çok memnun etti. Eminim bu arkadaşlığımız sürecek, iki şehirde değişme yolunda ilerleyen bir şehir o yüzden arkadaşlığımız devam etmeli. Bu bölgenin Ziyaret, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Tataristan ve Almanya ile kardeş bağı kuran Culpan Habibullina ve Nedim Kalembaşı’ya üzerinde 6 Nisan Anıtının yer aldığı seramik tabak hediye etti. İlçe Müftüsü Mahmut Rauf Arcaklıoğlu ise Almanya’dan gelen din adamlarına el yapımı “Fatıma eli” motifi takdim etti.

 

Tataristan’dan gelen konuklar Kaymakam Keçeli’ye “Çakçak” isimli milli tatlılarını hediye etti. Ziyaret Çaycuma Kaymakamlığı önünde hatıra fotoğrafı ile sonla erdi. Aynı gün konuklar Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen ebru sergisini gezdi.

 

GERSAN VE OYKA ZİYARETİ, FİLYOS GEZİSİ

Konuklar Çaycuma OSB’de faaliyet gösteren Gersan firmasını ziyaret etti. Slayt sunumunun ardından Fabrikayı gezen konuklar Gersan’da öğle yemeği yedi. Ardından OYKA kağıt fabrikası da gezildi. Filyos antik kenti gezen konuklar Filyos Beach restoranda akşam yemeği yedi. Akşam Kültür Merkezinde TSM konserini izledi.

OKULLARA ZİYARET

Konuklar, Nihat Kantarcı Anadolu Lisesi, Oktay-Olcay Anadolu Lisesi ve TSO Anadolu Lisesini ziyaret ederek eğitimciler ve öğrencilerle sohbet etti. Ardından ilçeyi gezdiler. Almanya’dan ve Tataristan’dan gelen konuklar Perşembe günü güzel anılarla ilçeden uğurlandı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

ÇAYCUMA’DA HER TÜRLÜ SPOR YAPABİLECEK

Çaycuma Belediyesinin 1’i kapalı 2 halı futbol sahası, 1’i kapalı…

25.06.2020
Perşembe
Detaylar

TAŞINMAZ SATIŞ VE KİRALAMA İŞİNE…

21.06.2016
Salı
Detaylar

Zabıtadan Pazaryeri Denetimi

Çaycuma belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık…

04.08.2015
Salı
Detaylar

İBRAHİM AYÇİÇEK’İN CENAZESİ

İLÇEMİZ PEHLİVANLAR MAHALLESİ’NDEN, HASAN, ŞÜKRÜ, SEYFİ VE MUHAMMET AYÇİÇEK’İN BABALARI,…

19.12.2023
Salı
Detaylar