Atılan İmzaların 1. Yılı Kutlandı

Atılan İmzaların 1. Yılı Kutlandı

Yayınlanma Tarihi: 15.10.2021 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 88 görüntüledi
Çaycuma Belediyesi ile Almanya’nın Lenenstadt Belediyesi arasında imzalanan Kardeş Kent Niyet Beyan Protokolü’nün birinci yılı medeniyle bir mesaj yayımlayan Başkan Kantarcı, “İslamafobinin yaygınlaştığı, Türkiye’nin itibarının her düzeyde zedelenmeye çalışıldığı bir zamanda, atılan bu adımlar, ülkemizin dünya insanlığı nezdinde imajının düzelmesi kadar, halklar arasındaki önyargıları kırarak dünya barışına da katkı sunuyor” dedi
Çaycuma Belediyesi ile Almanya’nın Lennestadt Belediyesi arasında 2014 yılından beri sürdürülen kardeş kent çalışmaları, bu alanda herkese örnek olacak şekilde sürüyor. Yaşanan pandemi nedeniyle yüz yüze görüşmelerin bir süre kesilmiş olması, süreci biraz yavaşlatmış olsa da iki kent arasındaki ilişkiler çeşitli biçimlerde sürüyor.  Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın gurbetçi vatandaşlarımızın bağışladığı itfaiye araçlarından ikincisini teslim almak üzere gittiği Lennestadt’ta Belediye Başkanı Tobias Puspas’la yaptığı görüşmeler son derece olumlu geçerken, sürecin hızlandırılması kültürel, ekonomik ilişkilerin daha da ilerletilmesi için kararlar alındı.
İki kentin belediye meclisinde oy birliğiyle alınan kararlarla başlayan süreç içinde her düzeyden pek çok okul birbiriyle karşılıklı olarak kardeş olurken, başta iş insanları olmak üzere sanatçılar, sporcular, itfaiyeciler, öğrenci grupları karşılıklı olarak birbirlerini ziyaret ederek ilişkiler çok yönlü boyut kazandırdı. Geçen yıl 14 Ekim’de, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ile dönemin Lennestadt Belediye Başkanı Stefan Hundt arasında imzalanan “Kardeş Kent Niyet Beyanı Belgesi” ile resmiyet kazanan kardeş kent ilişkisi Dışişleri Bakanlığınca onaylanarak yürürlüğe girdi.  İlişkilerin gelişiminde her iki belediye başkanı kadar Lennestadt Uyum Meclisi Başkanı Nedim Kalembaşı da büyük rol oynadı.
KALEMBAŞI: “SON İKİ AY İÇİNDE BÖLGEMİZE 4 İTFAİYE ARACI DAHA GÖNDERDİK”
Kardeş Kent Niyet Beyan Belgesinin imzalanmasının birinci yılında konuşan Lennestadt Uyum Meclisi Başkanı Nedim Kalembaşı şunları söyledi: “Çaycuma’nın kardeş kenti Lennestadt’tan tüm Türkiye’ye selamlar. 14 Ekim 2020 tarihinde, tam bir yıl önce, iki şehir kardeşlik niyet beyan belgesi imzaladı.  Koronavirüs pandemisi nedeniyle aradan geçen sürede fazla çalışma yapamadık.  Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı yaklaşık 10 gün önce Lennestadt’ta bizi ziyaret etti. Lennestadt Belediye Başkanı Tobias Puspas’la yakın çalışma kararı alındı. Önümüzdeki kasım ayında bir heyetle gelip Çaycuma’da çalışmalar yapacağız. Okullar, spor kulüpleri, müzik koroları, itfaiye teşkilatları arasında ilişkileri daha da derinleştireceğiz. Son iki ay içinde bölgemize 4 itfaiye aracı daha gönderdik. Gönderdiğimiz araç sayısı sekiz oldu. Bu çalışmalarda bizleri yalnız bırakmayan herkese çok teşekkür ederim” dedi.
KANTARCI: “DAHA DA İYİ NOKTALARA TAŞIMA AZMİ VE KARARLILIĞI İÇİNDEYİZ”
Konuyu değerlendiren Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ise: “Lennestadt Uyum Meclisi Başkanı değerli hemşerim Nedim Kalembaşı önderliğinde başlayan ve Lennestadt Belediye Başkanı aziz dostum Stefan Hundt ile ilerilere taşıdığımız ve nihayet bir yıl önce imzaladığımız Niyet Beyan Belgesi ile resmiyet kazandırdığımız kardeş kent ilişkisini, Lennestadt’ın çok değerli Belediye Başkanı Tobias Puspas’la daha da iyi noktalara taşıma azmi ve kararlılığı içindeyiz.  Her iki taraftaki seçilmişler, devlet görevlileri ve sivil toplum örgütleri kadar vatandaşlarımızın da yanımızda olduğunu bilmek bize büyük güç veriyor. Her iki kentin bu konudaki samimiyetini ve ciddiyetini büyük bir mutlulukla müşahede eden Essen ve Köln Başkonsolosluğumuz bizlere büyük destek veriyor. Kardeş kent ilişkisinde toplumun her kesimini kucaklayan bir eşsiz tablonun oluşmasında her iki taraftan çok sayıda dostumuzun gönülden emeği var” dedi.
KANTARCI: “İKİ KENT ARASINDA KARŞILIKLI ZİYARETLERİN YENİDEN BAŞLAMASI KARARI ALDIK”
İslamafobinin yaygınlaştığı, Türkiye’nin itibarının her düzeyde zedelenmeye çalışıldığı bir zamanda, atılan bu adımların, ülkemizin dünya insanlığı nezdinde imajının düzelmesi kadar, halklar arasındaki önyargıları kırarak dünya barışına da katkı sunduğunu da söyleyen Kantarcı, sözlerini,“Tobias Puspas’la, pandeminin hız kesmesiyle birlikte iki kent arasında karşılıklı ziyaretlerin yeniden başlaması kararı aldık. Yapacağımız çalışmalarla her iki kentin ekonomik ve kültürel gelişimine katkı sunacak programlar oluşturacağız.  Mesleki eğitim alanında geliştirdiğimiz işbirlikleriyle ilçemizin işgücü niteliğini yükselterek istihdam kapasitesini artıracağız. İlişkilerin bu noktaya gelmesinde büyük bir iyi niyetle büyük çaba harcayan Lennestadt Belediyesinin önceki dönem Başkanı Stefan Hundt’a, mevcut başkan Tobias Puspas’a, 4 parti grubundan oluşan meclis üyelerine, Uyum Meclisi Başkanı Nedim Kalembaşı’na ve Çaycuma’daki tüm çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum” diyerek tamamladı.
İlginizi Çekebilecek Yazılar

DURSUN DEMİR’İN CENAZESİ

İLÇEMİZ PEHLİVANLAR MAHALLESİ’NDEN, AKIN, HAKKI, RESUL, FİDAN, SONGÜL, LÜTFİYE, GÜLDEN…

08.07.2023
Cumartesi
Detaylar

2017 Ocak Ayı Meclis Gündemi

30.12.2016
Cuma
Detaylar

Mart 2017 Meclis Toplantısı Gerçekleşti

Çaycuma Belediyesi mart ayı meclis toplantısı yapıldı. Belediye Başkanı Bülent…

02.03.2017
Perşembe
Detaylar

Kadınlara gıda hijyen eğitimi verildi

BEÜ öğretim görevlilerin katılımı, Çaycuma Belediyesi ve Kent Konseyinin katkılarıyla…

16.03.2017
Perşembe
Detaylar