BABA OCAĞINDAN AYRILMAK ZOR VE HÜZÜNLÜ OLDU

BABA OCAĞINDAN AYRILMAK ZOR VE HÜZÜNLÜ OLDU

Yayınlanma Tarihi: 08.05.2020 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 163 görüntüledi

Çaycuma’nın öğretmen dedesi Hayrullah Saki Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’ye yeni yeni belediye binasına taşınmaları nedeniyle gönderdiği mektupta, “Bugün gururla yaşadığım güzel Çaycuma’mızda; küçüklerin dedesi, büyüklerin Hayrullah öğretmeni olmamda, Çaycuma’mızın imarı ve mimarı olan iki belediye başkanı baba oğlun payı çoktur. Meslek yaşamımdan izleri çok olan bu saygıdeğer insanları daima anacağım” dedi

Sayın Bülent Kantarcı, Belediye Başkanı. Ortasından kıvrım kıvrım akan Filyos Çayı’nın iki yakasına kurulmuş şirin, yeşil güzel bir ilçe. Adı Çaycuma. Belediye Başkanlığını 1955-1973 yılları arası, şimdiki Belediye Başkanımızın babası rahmetli Nihat Kantarcı yapmıştır. Kendisini çok iyi tanıyan ve bilen bir eğitimciyim. Çaycuma’nın geleceği için yaptığı çalışmaları biliyorum. İkna kabiliyeti ve insancıl kişiliği ile çok güzel işler yaptı. Şimdi belediye başkanı olan oğlunun genişleterek bisiklet yolu yaptığı ana caddeleri babası açtı. Sanki kendinden sonra oğlunun belediye başkanı olacağını biliyormuş gibi. Öylede oldu. Kendinden 41 yıl sonra 30 Mart 2014’te oğlu Çaycuma Belediye Başkanı oldu.  (Kırk bin kere maşallah). Bülent Başkan yüksek mühendis, mimar.  Mesleki bilgisi, kendine güveni, medeni cesareti, görev bilinç ve sorumluluğu var.  Yapacağı işlerin ön hazırlığını yapıp, planını ve maliyetini hesapladıktan sonra yapmaya karar veriyor” dedi.

BABA OCAĞINDAN AYRILMAK ZOR VE HÜZÜNLÜ OLDU
Bu bilgi ve yeteneklere sahip bir belediye başkanı mutlaka başarılı olacağını, çevresine ve emsallerine örnek gösterileceğini söyleyen Saki, mektubuna “Öyle de oldu. 5 sene içerisinde Çaycuma’da belediye çalışmaları çok beğenildi, takdir edildi. Bülent Başkan belediyeler birliği toplantılarına da çağırıldı. Belediye çalışmaları ve şehircilik hakkında konferanslar verdi. Bunlar onun için onur ve gurur. Bülent Başkan babasının 1954 yılında yaptırdığı binadan 56 yıl sonra kendisinin özenle yaptırdığı yeni belediye sarayına taşındı. Baba ocağından ayrılmak zor ve hüzünlü oldu.  Sağlık olsun. Rahmetli Nihat abi beni çok severdi. Yaptığım çalışmaları bilir ve beni takdir ederdi. Her gördüğünde ‘Hayrullah Hocam seni merkeze alacağız, ben yetkililerle görüşeceğim’ derdi. Dediği de oldu” diyerek devam etti.

KUTLUTAŞ İLKOKULUNDA, 1970-2000 YILLARI ARASI, KESİNTİSİZ GÖREV YAPTIM
SEKA Kâğıt fabrikasını yapan Kutlutaş şirketinin merkeze adını taşıyan Kutlutaş İlkokulunu yaptığını anlatan Saki, mektubunu, “Bu okula kurucu müdür olmak için 26 öğretmen dilekçe verdi. Bunların içinden 1970-1971- öğretim yılı başında benim atamam müdür olarak yapıldı. Kutlutaş İlkokulunda 1970-2000 yılları arası kesintisiz otuz yıl görev yaptım. Görevim süresince, Atatürkçü görüş ve düşünce doğrultusunda onun ilkelerine uygun bilimsel, toplumsal ve çağdaş eğitim anlayışına uygun başarılı çalışmalar yaparak yüzlerce öğrenci yetiştirdim. Bu öğrencilerin Çaycuma dâhil yurdun her tarafında çeşitli mesleklerde görevlerini başarıyla yapmaktadırlar. Değerli başkan senin oğulların da bunların içinde. Ne mutlu bana öğrencilerimle gurur duyuyorum, hepsi sağ olsunlar” ifadeleriyle sürdürdü.

BU SAYGIDEĞER İNSANLARI DAİMA ANACAĞIM
Saki mektubunu, “Bülent Başkanımız bu duygu ve anlamı yazarken beni çok duygulandıran ve gözlerimi yaşartan rahmeti babanın ısrarla benim merkeze gelmemi istemesi. Sanki benim merkeze gelip güzel Çaycuma’mızda örnek bir anaokulu ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran büyük Atatürk’ün anlamlı bir anıtını yaptıracağım ona malum olmuş gibi geliyor bana. Mekânı cennet olsun. Nur içinde yatsın. Bugün gururla yaşadığım güzel Çaycuma’mızda küçüklerin dedesi, büyüklerin Hayrullah öğretmeni olmamda, Çaycuma’mızın imarı ve mimarı olan iki belediye başkanı baba oğlun payı çoktur. Meslek yaşamımdan izleri çok olan bu saygıdeğer insanları daima anacağım. Bülent başkanımız kendisinin özenle yaptırdığı yeni belediye sarayında 23 Mart 2020 pazartesi göreve başlandı. Bundan sonra çalışmaları buradan yönetecek. Yeni binamız önce kendisine, personeline ve Çaycuma halkımıza hayırlı olsun. En içten sevgilerimle sağlık ve başarılar dilerim. Hayrullah Saki. Emekli Öğretmen. H.H. Saki Anaokulu Kurucusu” diyerek tamamladı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden Ana Boru Arızası Nedeniyle ;…

02.08.2023
Çarşamba
Detaylar

İmar ve Şehircilik Müdürlüüğünde

30.01.2019
Çarşamba
Detaylar

EMIN BATMAZ’IN CENAZESİ (14.11.2021)

İLÇENİN TAŞÇILI KÖYÜ’NDEN; MERHUM ABDURRAHMAN VE HATİCE BATMAZ’IN OĞULLARI, DÖNDÜ,…

14.11.2021
Pazar
Detaylar

HALİSE ÇANAKÇI’NIN CENAZESİ

GÖKÇEBEY EŞRAFINDAN, MERHUM TAHİR VE MERHUME HANİFE ÇANAKÇI’NIN GELİNLERİ, SEZAİ…

15.06.2023
Perşembe
Detaylar