Başkan Kantarcı; “Amacımız Araç Kalabalığını Önlemek”

Başkan Kantarcı; “Amacımız Araç Kalabalığını Önlemek”

Yayınlanma Tarihi: 06.11.2015 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 48 görüntüledi

Otoparklar konusu Belediye Meclisinde CHP ve AK Parti’li üyelerin OY BİRLİĞİ ile komisyona havale edildi.

Belediye Başkanı Bülent Kantarcı başkanlığında Çaycuma Belediyesi Kasım 2015 Olağan Meclis Toplantısında Otoparklar konusu görüşüldü.  Meclis gündeminde yer alan; “Zabıta Müdürlüğü’nün Otopark Uygulaması” konulu yazısının ardından AK Partili meclis üyeleri “Otopark yerleri ve ücretlerinin yeniden değerlendirilmesi” istemiyle önerge verdi.

AK PARTİLİ ÜYELER ÖNERGE VERDİ

Ak Partili meclis üyelerinin verdiği önergede şu ifadeler yer aldı; “İlçemizde bulunan otopark yerlerinin bazılarının uygun olmadığı ve otopark ücretleri konusunda halkımızdan gelen şikâyetler söz konusudur. Bu sebeple ilçemizde bulunan cadde ve sokaklardaki otopark yerlerinin gözden geçirilerek otopark olacak veya olmayacak yerleri ile otopark ücretlerinin yeniden değerlendirilmesini saygıyla arz ederiz.”

 

 

BAŞKAN KANTARCI KONUYA AÇIKLIK GETİRDİ

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı konu hakkında meclis üyelerine ve kamuoyuna bilgi verdi. Başkan Kantarcı, yol kenarlarındaki parkların ücretli olması, gelir elde etmek için değil merkezi otoparkın cazip olması için olduğunu ifade ederek amaçlarının şehir içinde araç kullanımını asgariye indirmek olduğunu söyledi. Asgariye indirmekteki asıl amaçlarının ise araç kalabalığını önlemek ve şehir yaşamına olan olumsuz etkiyi azaltmak olduğunu ifade eden Başkan Kantarcı şu açıklamayı yaptı;

“Bildiğiniz üzere geçtiğimiz dönemde Atatürk ve Nihat Kantarcı Bulvarını ele aldık. Elektrik şebekesini de yer altına alma şansımız oldu. İki bulvarımızı yepyeni bir anlayışla yeniden şekillendirdik. Yolu engelsiz hale getirdik.  Yolun genişliği elverdiği şekilde gidiş geliş araç yolu, bisiklet yolu, standart karşılıklı yaya yolu olmak üzere planladık ve uygulamaya geçirdik. Daha önce yol üzerinde gidiş ve geliş yönünde tek şerit otopark olarak kullanılıyordu. Biz araçları bu iki bulvardan uzaklaştırdık. Dolayısıyla bu araçların ya otoparka gitmesi, ya da bulvarların paralelindeki sokaklara park etmesi durumu söz konusu oldu.  Diğer taraftan çarşı merkezini yayalaştırdık. Burada da eskiden az da olsa cepler vardı. Şuan araç girmediği için yaya bölgesi etrafında otopark ihtiyacı doğdu. Elbette ki biz araçlara, bir yere park etmesini önlüyorsak alternatif alanlar da yaratmamız gerekiyordu. Her iki bulvarımızın kesiştiği yere ve çarşı merkezine yakın son derece modern katlı otoparkımız var. İşlevsel, kapasitesi de çok yüksek. Ayrıca SEKA Belediye Sineması etrafını da açık alan otopark olarak ekledik. Sebze pazarını da taşımamız nedeniyle de boşalan alana park imkanı sağladık. Burada birinci amacımız; şehir içinde araç kullanımını asgariye indirmek. Kullanmak isteyen elbette ki kullanacak. Asgariye indirmekteki asıl amacımız da araç kalabalığını önlemek ve şehir yaşamına olan olumsuz etkiyi azaltmak. İsteğimiz merkezi otoparklara park etmeyi sağlamak. Yol kenarlarında tesis ettiğimiz otoparkları ise acil ihtiyaçlar için, 20 dakikası ücretsiz olmak üzere kısa süreli park ihtiyacı için düşündük. Bu yol kenarlarındaki otoparkların cazip olmasını istemiyoruz. Çünkü yol kenarlarındaki otoparklara insanlarımız gelsinler, işlerini görsünler, alışverişini yapsınlar, bankadan para çeksinler, park ücreti vermeden gitsinler. Araçlar uzun süreli kalacaksa merkezi otoparklara park etsinler. Merkezi otoparklarımız ucuz. Ayrıca HGS sistemiyle de aylık 75 TL abonman olmak kaydıyla, gün içerisinde istedikleri zaman girip çıkmalarını, bu üç otoparkımızı ek ücret vermeden kullanabilmelerini sağladık.

Yol kenarlarındaki parkların ücretli yapmamızın amacı, oralardan gelir elde etmek değil. Oraları parasız yapsaydık, sabah parkedenler akşama kadar kalacaktı ve asıl işi olanlar ise oralara yanaşıp o kısa süreli işini görme imkanı olmayacaktı. Yol kenarlarındaki otopark ücretini merkezi otoparktan pahalı yapmamızın sebebi bu. Merkezi otoparkımızda yeterli kapasite var. Şu anda uygulamada aksaklıklar olabilir. Genel olarak sistem güzel işliyor. Eksiklikleri düzeltebiliriz. Konuyu meclisimizin ilgili komisyonuna havale ederek incelemeler yapılsın. Biz bu uygulamanın genel anlamda ‘eski köye yeni adet getirmek’ olduğunun farkındayız. Hemşehrilerimizin bu konuda şikayetçi olmalarını doğal karşılıyoruz. İlçemizde bu tür uygulamalar çok alışılmış şeyler değil. Yanı başımızdaki Bartın iline ve Zonguldak merkeze gittiğinizde bırakın para vermeyi park yapacak yer bulamıyorsunuz. Çaycuma’da bu uygulamadan şikayetçi olunması da bir yere kadar normal. Çünkü biz Çaycuma’yı kent yapmak istiyoruz. Bu kentin de bazı kuralları var. Otopark konusu Çaycuma’da yeni bir uygulamadır. Genel olarak benimsenmiştir. Eksikleri ve noksanlıklarını da hep beraber, herhangi bir önyargı olmadan konuşarak düzeltebiliriz.”

CHP ve AK PARTİLİ ÜYELERİN OY BİRLİĞİYLE…

Gündem maddesi ve AK Partili üyelerin önergesi CHP ve AK Partili üyelerin oy birliğiyle Türlü İşler Komisyonuna havale edildi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Son 12 konut da satışa…

Çaycuma Belediyesi Vadi Evleri projesinde son kalan 12 konutu da…

10.04.2017
Pazartesi
Detaylar

İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden

18.01.2021
Pazartesi
Detaylar

O kutup yıldızımızdı

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı Eğitimci-Yazar Hamit Kalyoncu’nun vefatı nedeniyle yayımladığı…

18.08.2021
Çarşamba
Detaylar

ÜLKÜ ORMANCI’NIN CENAZESİ (25.11.2021)

İLÇENİN YENİ MAHALLESİ’NDEN; ŞEHİT HASAN YAĞLI İLKOKULU ÖĞRTMENİ BURÇİN ORMANCI…

25.11.2021
Perşembe
Detaylar