BAŞKAN KANTARCI, “SAYIN VALİMİZ BU DEVİRDE OLMASI GEREKENİN ÜSTÜNDE ÇOK

BAŞKAN KANTARCI, “SAYIN VALİMİZ BU DEVİRDE OLMASI GEREKENİN ÜSTÜNDE ÇOK

Yayınlanma Tarihi: 03.11.2018 - Cumartesi | Görüntülenme Sayısı: 95 görüntüledi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, BAŞKAN KANTARCI, “SAYIN VALİMİZ BU DEVİRDE OLMASI GEREKENİN ÜSTÜNDE ÇOK İYİ YETİŞMİŞ YÖNETİCİ”

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Vali Ahmet Çınar’ın veda ziyaretinde yaptığı konuşmasında, “Yaklaşık 16 aylık bir süredir birlikte Zonguldak’ta görev yaptıkları vali Ahmet Çınar’ın Zonguldak’tan ayrılmasının hem kendileri için çok büyük bir şok hem de sürpriz olduğunu belirterek, “Kısa süreli çok güzel şeyler oldu ama biz uzun süre daha çalışmayı çok arzu ederdik. Sayın valimiz hakikaten çok mütevazi, adaletli, bu devirde olması gerekenin üstünde çok çok iyi yetiştirmiş çok değerli bir yönetici” dedi. Başkan Kantarcı, Vali Çınar’ın isminin Çaycuma’da bir sokağa verileceğini söyledi.

Mülkiye Başmüfettişi olarak atanan Vali Ahmet Çınar, Zonguldak’tan ayrılmadan önce Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’ya veda ziyaretinde bulundu. Belediye Başkanı Kantarcı, Vali Ahmet Çınar’ı belediye binası önünde karşıladı. Karşılamada, belediye meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları, daire müdürleri ve personel de hazır bulundu. Daha sonra Belediye Meclis Salonu’na geçildi.

SIRA DIŞI BİR BÜROKRAT

Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, burada yaptığı konuşması sırasında duygusal anlar yaşadı. Başkan Kantarcı, “Ne diyeceğimi bilemiyorum. Yaklaşık 16 aylık bir süredir birlikte Zonguldak’ta görev yaptığımız ve bütün kesim tarafından gerek bürokrasi gerek halk nezdinde kendini çok sevdiren sayın valimiz Ahmet Çınar’ın Zonguldak’tan ayrılması hem bizim için çok büyük bir şok hem de sürpriz oldu. Kısa süreli çok güzel şeyler oldu ama biz uzun süre daha çalışmayı çok arzu ederdik. Sayın valim sıra dışı bir bürokrat. Gerçekten her anlamda çok farklı ve benim bu belediye başkanlığı dönemimde de beni oldukça rahatlattı. Neredeyse belediye başkanı olduğumuzun farkında değildik. Sayın valimiz hakikaten çok mütevazi, adaletli bu devirde olması gerekenin üstünde çok çok iyi yetiştirmiş çok değerli bir yönetici. Zonguldak için de çok erken kendisi için de çok erken” dedi.

SİZ GÖNÜLLERİMİZDE HER ZAMAN YAŞAYACAKSINIZ

“Ama kurulan bu dostluk ilelebet devam edecektir. Geldiği günden beri Zonguldaklılara nelere sahip olduklarını gösterdi. Ne büyük zenginliklerimizin olduğunu ne büyük değerlerimizin olduğunu ve ne kadar şanslı bir coğrafyada yaşadığımızı bize kanıtladı. Onlarca projeyi gündeme taşıdı. Bunların bir kısmı başladı. İnşallah gelecekte de bu projeler her zaman için değerini koruyacak ve büyük bir çoğunluğunu da hayata geçeceğini ben umut ediyorum. Bize büyük moral verdi. Başka yerleri bilmiyorum ama Çaycuma’ya her fırsatta her olayda geldi, bizlerin yanında oldu. Bittiğine inanmak istemiyorum. Ama bir gerçek. Bundan sonraki yaşamında da onun üretken yaşamına devam edeceğine inanıyorum. Kendisini zaten bırakmayacağız, geleceğiz, gideceğiz. Siz zaten gönüllerimizde bizim için her zaman yaşayacaksınız sayın valim.”

SAMİMİ OLDUK, İHMAL VE SUİSTİMAL ETMEDİK

Vali Ahmet Çınar ise yaptığı konuşmasında, 1.5 seneye yakın bir Zonguldak’ta görev yaptığını, vali olarak Zonguldak’ın üçüncü yeri olduğunu hatırlatarak, “Biz atanıyoruz, belli sürelerde yer değiştiriyoruz. Ayrılıklar hakikaten zor. İnsan alışıyor dostlarına, çevreye, insanlara, şehre. Fakat mesleğimizden dolayı bu benim 16’ncı yer değiştirmem. Epey bir antrenmanlıyız yer değiştirmelere. Antrenmanlı olsak kolay oluyor mu? Yok. Biraz tecrübe kolaylığı oluyor ama ayrılıklar zor. Biz hepimiz belli alanlarda bu şehre hizmet eden insanlarız, nöbet almış insanlarız. Bu nöbetin vali olarak olan kısmında ben buraya atanmıştım. Elimizden geleni yapmaya gayret ettik. Samimi olduk. İhmal etmedik, ertelemedik, suistimal etmedik, istismar etmedik. Kasıtlı olarak böyle bir şeyler yapmadık. Kimse mükemmel değil. Kimsenin elinde sihirli değnek de yok. Ama esas olan hakikaten niyet ve samimi gösterilen çalışma, gayret. Bunlar olursa bence iyi işler de güzel işler de olur” dedi.

BAŞKAN İYİ, ÇALIŞKAN, DÜRÜST İNSAN

“ Ben belediye başkanımızla çok irtibatta, muhabbette oldum. Çaycuma’yı dolaştık, projelerini anlattı, beraber gezdik. Sürekli bizi taciz eden, tazyik eden bir projelerle ilgili ‘onu da yapalım bunu da yapalım’ bir çalışkanlığı da vardı. Taciz sözü belki biraz buraya kaba düştü ama ona vurgu için söyledim. O yönüyle ben kendisini tebrik ediyorum. İyi insan, çalışkan insan, dürüst insan, bunlar da önemli şeyler yönetimde. Biz bir takım olarak bu şehrin bütün taraflarıyız hep birlikte bu şehre insanlarına hizmet ediyoruz. Bu bizim görevimiz. Hizmet etmek bizi yüceltir. Her zaman söylediğim bir şey var; makamlar hava atma yeri değil, hava atmak bizi alçaltır. Bu kadar basit. Dolayısıyla biz nöbeti değiştiriyoruz devrediyoruz. Ben inşallah Zonguldak için Çaycuma için hepimiz için hepiniz için başarılı sağlıklı huzurlu yeni günler yeni yıllar diliyorum. Bundan sonra her şey inşallah daha iyi olacak. Türkiye her bakımdan artık hem vizyoner anlamında, çağla beraber hem ekonomik hem siyasi güç uluslararası alanda olarak gelişiyor büyüyor. Bu vatandaşımıza hizmet olarak imkanlarını daha çok yansıtacağı anlamına geliyor. Sayın başkanım bütün arkadaşlarla burada karşılaşmak bana da sürpriz oldu, iyi de oldu. Herkes hakkını helal etsin. Ben de hakkımı helal ediyorum. Dünya küçük. Görüşmeler, karşılaşmalar mümkündür, olur. Ama gönüller hoş olsun.”

ROMANDAN ALINTI YAPTI

Vali Ahmet Çınar, Yaşar Kemal’in “Teneke” adlı bir romanından da alıntı yaparak, şöyle devam etti: “Bu romanı okuyan bilir. Gelirken kaymakamı davullarla zurnalarla çok güçlü karşılıyor. Derdi tabi kaymakamı kafalamak. Bir ağa var hikayede. Sonra kanun, kural, devlet adamlığı gösteriyor kaymakam. Bu sefer aracılar, dereciler, paket oylar şu-bu derken ne yapıyor tayin ettiriyor kaymakamı. Giderken de davulla karşıladığı kaymakamın arkasından teneke çaldırıyor. Teneke çalınmıyorsa sorun yok demektir. Kalan insanlar dua ediyor bizi seviyorlarsa bu çok önemli.”

DEVLETİN RUTİN İŞİ

“Diyeceksiniz ki bu tayin niye oldu, belki aklınızda bu da olur. Birincisi, bu rutin devlet işi. Doğru mu? değil mi? onu konuşmuyorum. Tabi yanlış işler de olur. Tayinler atamalar hep de böyle seçerek hep de özenerek yapılan işler değil. Bu yönüyle böyle. Devletin rutininden bir tanesi. İkincisi de belki şu akla gelebilir. Efendim yerelde çok şikayetler gitti de ‘onu alın’ falan mı oldu. Biraz eskiden algılardaki tayin biçimleri bu. Bundan da emin olun bu da olmadı. Bu şehrin iktidar partisi, muhalefet partisi, bütün milletvekili, siyasetçileri herkes beni sevdiklerini her ortamda ifade ettiler bunu. Tayin odakları merkezlerinde güç bölgelerinde de ifade ettiler ben biliyorum. Bu ilimizin dışında, haricinde bir konu. Devletin olağan işlerinden bir tanesi. Vardır ya kafamızda ‘ne oldu kim ne yaptı’ diye. Öyle bir şey yok. Biz vali olarak da o kararnameye girmiştik, 6 yıl kadar valilik yaptık şimdi nöbet değişimi. Kişisel açıdan bakarsak benim özlediğim, özlediğimi ifade ettiğim Zonguldak’ta kanala da ‘ben hanımla anlaştım, bırakmak istiyorum. Sivil bir hayat özlemim var devlette yorulmadık ama doyduk. Yorgunluk yok doygunluk var’ demiştim. Hakikaten doyduk. Çok şükür Türkiye’nin her bölgesinde ağır çetin şartlarda terör başta olmak üzere çalıştık ve gelinen noktada doyduk. Allah valilikte nasip etti. 6 senede az bir zaman değil.”

BİZ DE SİZE DOYAMADIK

Bu sırada araya giren Başkan Kantarcı, “Biz doyamadık sayın valim” deyince Vali Çınar, “Biz de size doyamadık, bunu net söylüyorum, yürekten söylüyorum. Yolunuz açık olsun. Halkımız her türlü hizmetin en güzeline layık. Bizim küçük ihmallerimiz onlara büyük zarar verebilir. Bu bilinçle hepimiz hareket ettik ediyoruz, edeceğiz inşallah” diye cevap verdi.

VALİ AHMET ÇINAR’IN İSMİ BİR SOKAĞA VERİLECEK

Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, çok kısa sayılacak bir dönem de Zonguldak’ta her kesim tarafından sevildiğini vurgulayarak, “Ayrılmanız dolayısıyla şehirde bir üzüntü var. Biz de ilk toplantılarımızdan birisinde sayın valimizin adını bir yere veririz diye düşünüyorum” dedi. Vali Çınar ise “Teşekkür ederiz ama zahmet etmeyin ve hakikaten böyle isimleri iyi seçmek lazım başkanım. Daha önemli isimler var” diye konuşunca Başkan Kantarcı, “Değiştirilecek bir yere koymayız efendim. Bizim aslında bu yaptığımız ve en önemlisi geleceğe dair olanları da bu imar uygulamaları yaptık. Bu imar uygulamalarından yüzlerce sokak, cadde çıktı. İsim verecek çok yer var. Yani bir ismi kaldırıp da vermeyeceğiz. Onun için bu konuda bir sıkıntı yok” diye cevapladı.

Daha sonra Başkan Kantarcı, Vali Ahmet Çınar’a Çaycuma’nın simgesi olan yakaran kadın heykelinin görselini simgeleyen plaket ile bir buket çiçek takdim etti.

nde yaptığı konuşmasında, “Yaklaşık 16 aylık bir süredir birlikte Zonguldak’ta görev yaptıkları vali Ahmet Çınar’ın Zonguldak’tan ayrılmasının hem kendileri için çok büyük bir şok hem de sürpriz olduğunu belirterek, “Kısa süreli çok güzel şeyler oldu ama biz uzun süre daha çalışmayı çok arzu ederdik. Sayın valimiz hakikaten çok mütevazi, adaletli, bu devirde olması gerekenin üstünde çok çok iyi yetiştirmiş çok değerli bir yönetici” dedi. Başkan Kantarcı, Vali Çınar’ın isminin Çaycuma’da bir sokağa verileceğini söyledi.

Mülkiye Başmüfettişi olarak atanan Vali Ahmet Çınar, Zonguldak’tan ayrılmadan önce Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’ya veda ziyaretinde bulundu. Belediye Başkanı Kantarcı, Vali Ahmet Çınar’ı belediye binası önünde karşıladı. Karşılamada, belediye meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları, daire müdürleri ve personel de hazır bulundu. Daha sonra Belediye Meclis Salonu’na geçildi.

SIRA DIŞI BİR BÜROKRAT

Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, burada yaptığı konuşması sırasında duygusal anlar yaşadı. Başkan Kantarcı, “Ne diyeceğimi bilemiyorum. Yaklaşık 16 aylık bir süredir birlikte Zonguldak’ta görev yaptığımız ve bütün kesim tarafından gerek bürokrasi gerek halk nezdinde kendini çok sevdiren sayın valimiz Ahmet Çınar’ın Zonguldak’tan ayrılması hem bizim için çok büyük bir şok hem de sürpriz oldu. Kısa süreli çok güzel şeyler oldu ama biz uzun süre daha çalışmayı çok arzu ederdik. Sayın valim sıra dışı bir bürokrat. Gerçekten her anlamda çok farklı ve benim bu belediye başkanlığı dönemimde de beni oldukça rahatlattı. Neredeyse belediye başkanı olduğumuzun farkında değildik. Sayın valimiz hakikaten çok mütevazi, adaletli bu devirde olması gerekenin üstünde çok çok iyi yetiştirmiş çok değerli bir yönetici. Zonguldak için de çok erken kendisi için de çok erken” dedi.

SİZ GÖNÜLLERİMİZDE HER ZAMAN YAŞAYACAKSINIZ

Vali Çınar’ın Kahramanmaraş’a yerleşmeyi planladığını öğrendiğini belirten Başkan Kantarcı, şöyle dedi:

“Ama kurulan bu dostluk ilelebet devam edecektir. Geldiği günden beri Zonguldaklılara nelere sahip olduklarını gösterdi. Ne büyük zenginliklerimizin olduğunu ne büyük değerlerimizin olduğunu ve ne kadar şanslı bir coğrafyada yaşadığımızı bize kanıtladı. Onlarca projeyi gündeme taşıdı. Bunların bir kısmı başladı. İnşallah gelecekte de bu projeler her zaman için değerini koruyacak ve büyük bir çoğunluğunu da hayata geçeceğini ben umut ediyorum. Bize büyük moral verdi. Başka yerleri bilmiyorum ama Çaycuma’ya her fırsatta her olayda geldi, bizlerin yanında oldu. Bittiğine inanmak istemiyorum. Ama bir gerçek. Bundan sonraki yaşamında da onun üretken yaşamına devam edeceğine inanıyorum. Kendisini zaten bırakmayacağız, geleceğiz, gideceğiz. Siz zaten gönüllerimizde bizim için her zaman yaşayacaksınız sayın valim.”

SAMİMİ OLDUK, İHMAL VE SUİSTİMAL ETMEDİK

Vali Ahmet Çınar ise yaptığı konuşmasında, 1.5 seneye yakın bir Zonguldak’ta görev yaptığını, vali olarak Zonguldak’ın üçüncü yeri olduğunu hatırlatarak, “Biz atanıyoruz, belli sürelerde yer değiştiriyoruz. Ayrılıklar hakikaten zor. İnsan alışıyor dostlarına, çevreye, insanlara, şehre. Fakat mesleğimizden dolayı bu benim 16’ncı yer değiştirmem. Epey bir antrenmanlıyız yer değiştirmelere. Antrenmanlı olsak kolay oluyor mu? Yok. Biraz tecrübe kolaylığı oluyor ama ayrılıklar zor. Biz hepimiz belli alanlarda bu şehre hizmet eden insanlarız, nöbet almış insanlarız. Bu nöbetin vali olarak olan kısmında ben buraya atanmıştım. Elimizden geleni yapmaya gayret ettik. Samimi olduk. İhmal etmedik, ertelemedik, suistimal etmedik, istismar etmedik. Kasıtlı olarak böyle bir şeyler yapmadık. Kimse mükemmel değil. Kimsenin elinde sihirli değnek de yok. Ama esas olan hakikaten niyet ve samimi gösterilen çalışma, gayret. Bunlar olursa bence iyi işler de güzel işler de olur” dedi.

BAŞKAN İYİ, ÇALIŞKAN, DÜRÜST İNSAN

“ Ben belediye başkanımızla çok irtibatta, muhabbette oldum. Çaycuma’yı dolaştık, projelerini anlattı, beraber gezdik. Sürekli bizi taciz eden, tazyik eden bir projelerle ilgili ‘onu da yapalım bunu da yapalım’ bir çalışkanlığı da vardı. Taciz sözü belki biraz buraya kaba düştü ama ona vurgu için söyledim. O yönüyle ben kendisini tebrik ediyorum. İyi insan, çalışkan insan, dürüst insan, bunlar da önemli şeyler yönetimde. Biz bir takım olarak bu şehrin bütün taraflarıyız hep birlikte bu şehre insanlarına hizmet ediyoruz. Bu bizim görevimiz. Hizmet etmek bizi yüceltir. Her zaman söylediğim bir şey var; makamlar hava atma yeri değil, hava atmak bizi alçaltır. Bu kadar basit. Dolayısıyla biz nöbeti değiştiriyoruz devrediyoruz. Ben inşallah Zonguldak için Çaycuma için hepimiz için hepiniz için başarılı sağlıklı huzurlu yeni günler yeni yıllar diliyorum. Bundan sonra her şey inşallah daha iyi olacak. Türkiye her bakımdan artık hem vizyoner anlamında, çağla beraber hem ekonomik hem siyasi güç uluslararası alanda olarak gelişiyor büyüyor. Bu vatandaşımıza hizmet olarak imkanlarını daha çok yansıtacağı anlamına geliyor. Sayın başkanım bütün arkadaşlarla burada karşılaşmak bana da sürpriz oldu, iyi de oldu. Herkes hakkını helal etsin. Ben de hakkımı helal ediyorum. Dünya küçük. Görüşmeler, karşılaşmalar mümkündür, olur. Ama gönüller hoş olsun.”

ROMANDAN ALINTI YAPTI

Vali Ahmet Çınar, Yaşar Kemal’in “Teneke” adlı bir romanından da alıntı yaparak, şöyle devam etti: “Bu romanı okuyan bilir. Gelirken kaymakamı davullarla zurnalarla çok güçlü karşılıyor. Derdi tabi kaymakamı kafalamak. Bir ağa var hikayede. Sonra kanun, kural, devlet adamlığı gösteriyor kaymakam. Bu sefer aracılar, dereciler, paket oylar şu-bu derken ne yapıyor tayin ettiriyor kaymakamı. Giderken de davulla karşıladığı kaymakamın arkasından teneke çaldırıyor. Teneke çalınmıyorsa sorun yok demektir. Kalan insanlar dua ediyor bizi seviyorlarsa bu çok önemli.”

DEVLETİN RUTİN İŞİ

 

“Diyeceksiniz ki bu tayin niye oldu, belki aklınızda bu da olur. Birincisi, bu rutin devlet işi. Doğru mu? değil mi? onu konuşmuyorum. Tabi yanlış işler de olur. Tayinler atamalar hep de böyle seçerek hep de özenerek yapılan işler değil. Bu yönüyle böyle. Devletin rutininden bir tanesi. İkincisi de belki şu akla gelebilir. Efendim yerelde çok şikayetler gitti de ‘onu alın’ falan mı oldu. Biraz eskiden algılardaki tayin biçimleri bu. Bundan da emin olun bu da olmadı. Bu şehrin iktidar partisi, muhalefet partisi, bütün milletvekili, siyasetçileri herkes beni sevdiklerini her ortamda ifade ettiler bunu. Tayin odakları merkezlerinde güç bölgelerinde de ifade ettiler ben biliyorum. Bu ilimizin dışında, haricinde bir konu. Devletin olağan işlerinden bir tanesi. Vardır ya kafamızda ‘ne oldu kim ne yaptı’ diye. Öyle bir şey yok. Biz vali olarak da o kararnameye girmiştik, 6 yıl kadar valilik yaptık şimdi nöbet değişimi. Kişisel açıdan bakarsak benim özlediğim, özlediğimi ifade ettiğim Zonguldak’ta kanala da ‘ben hanımla anlaştım, bırakmak istiyorum. Sivil bir hayat özlemim var devlette yorulmadık ama doyduk. Yorgunluk yok doygunluk var’ demiştim. Hakikaten doyduk. Çok şükür Türkiye’nin her bölgesinde ağır çetin şartlarda terör başta olmak üzere çalıştık ve gelinen noktada doyduk. Allah valilikte nasip etti. 6 senede az bir zaman değil.”

BİZ DE SİZE DOYAMADIK

Bu sırada araya giren Başkan Kantarcı, “Biz doyamadık sayın valim” deyince Vali Çınar, “Biz de size doyamadık, bunu net söylüyorum, yürekten söylüyorum. Yolunuz açık olsun. Halkımız her türlü hizmetin en güzeline layık. Bizim küçük ihmallerimiz onlara büyük zarar verebilir. Bu bilinçle hepimiz hareket ettik ediyoruz, edeceğiz inşallah” diye cevap verdi.

VALİ AHMET ÇINAR’IN İSMİ BİR SOKAĞA VERİLECEK

Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, çok kısa sayılacak bir dönem de Zonguldak’ta her kesim tarafından sevildiğini vurgulayarak, “Ayrılmanız dolayısıyla şehirde bir üzüntü var. Biz de ilk toplantılarımızdan birisinde sayın valimizin adını bir yere veririz diye düşünüyorum” dedi. Vali Çınar ise “Teşekkür ederiz ama zahmet etmeyin ve hakikaten böyle isimleri iyi seçmek lazım başkanım. Daha önemli isimler var” diye konuşunca Başkan Kantarcı, “Değiştirilecek bir yere koymayız efendim. Bizim aslında bu yaptığımız ve en önemlisi geleceğe dair olanları da bu imar uygulamaları yaptık. Bu imar uygulamalarından yüzlerce sokak, cadde çıktı. İsim verecek çok yer var. Yani bir ismi kaldırıp da vermeyeceğiz. Onun için bu konuda bir sıkıntı yok” diye cevapladı.

Daha sonra Başkan Kantarcı, Vali Ahmet Çınar’a Çaycuma’nın simgesi olan yakaran kadın heykelinin görselini simgeleyen plaket ile bir buket çiçek takdim etti.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

DAVUT DOMBAYCI’NIN CENAZESİ

İLÇENİN KERİMLER KÖYÜ’NDEN, MERHUM MEHMET VE HALİME DOMBAYCI’NIN OĞULLARI, FEYYAZ…

08.02.2023
Çarşamba
Detaylar

CEMİLE ORUÇ’UN CENAZESİ

İLÇEMİZ GÜZELYAKA KÖYÜ’NDEN, GÜLSELİ YALMAN, TANER VE İL ÖZEL İDARESİNDEN…

17.05.2023
Çarşamba
Detaylar

Çaycuma’da Yeni Yağmursuyu Şebekesi

17 yıllık Yağmursuyu Şebekesi Yeniden Hizmete Girdi.   Çaycuma’da 17…

31.07.2014
Perşembe
Detaylar

Krize hazırlıklı girdik

Çaycuma Belediye Meclisinin Eylül ayı toplantısında konuşan Başkan Bülent Kantarcı,…

06.09.2018
Perşembe
Detaylar