Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, 12 Eylül darbesinin 40. yıldönümü nedeniyle

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, 12 Eylül darbesinin 40. yıldönümü nedeniyle

Yayınlanma Tarihi: 12.09.2020 - Cumartesi | Görüntülenme Sayısı: 80 görüntüledi

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, 12 Eylül darbesinin 40. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Şunu açıklıkla ifade etmek isterim ki, bugün yaşadığımız tüm kötülüklerin anası 12 Eylül’dür ve onun kurduğu sistem aksaksız olarak işlemektedir. 12 Eylül hâlâ aşılamamıştır” dedi.

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, 12 Eylül askeri darbesinin 40. yılı nedeniyle bir açıklama yaptı. Kantarcı açıklamasında, “Bundan tam kırk yıl önce, 12 Eylül 1980’de, emir komuta zinciri içinde hareket eden bir askeri konsey, ülke yönetimine el koydu. Tüm siyasi partileri, dernek ve vakıfları kapatıp parlamentoyu fesheden darbeciler, seçilmiş tüm belediye başkanlarını da görevden alarak, yerlerine kayyım atadı. Bizzat Adalet Bakanlığının açıkladığı rakamlara göre, darbeciler, 2 milyon 683bin kişiyi fişledi, 1 milyon 650 binden fazla kişiyi gözaltına aldı. Açılan 610 bin davada, 630 bin kişi yargılandı, 7 bin kişi hakkında idam istendi. Bunlardan 517’sine idam cezası verilirken, aralarında 17 yaşında çocukların da olduğu 50 kişinin cezası infaz edildi. 14 bin kişinin vatandaşlıktan çıkarıldığı o karanlık yıllarda 30 bin kişi de vatandaşlıktan çıkarıldı. Tüm sendikalar kapatıldı, grevlerin yasaklandı, kapatılan dernek sayısı tam 23 bin 677 olarak açıklandı” dedi.

12 EYLÜL HÂLÂ AŞILAMAMIŞTIR

12 Eylülü darbesinin ülkenin demokratikleşme sürecini çok büyük sekteye uğrattığını söyleyen Kantarcı, “Ülkenin seçilmiş Başbakanı ile parlamento içinde ya da dışında bulunan tüm siyasi parti genel başkanlarıyla yöneticilerini gece yarıları evlerinden alan askeri yönetim, demokratik tüm kurumları askıya alarak halk iradesini hiçe saydı. Yarattığı korku iklimi içinde oluşturduğu kurumlarla apolitik bir nesil yetişmesi için her türlü mekanizmayı kurdu. Bugün tüm kurum ve kurallarıyla işleyen eksiksiz bir demokrasinin hayata geçmesini engelleyen ne varsa, hepsi 12 Eylül’den sonra yasa hükmü haline geldi. O zamanın Yargıtay Başkanı’nın bile ‘Anayasadan daha çok polis tüzüğüne benziyor’ dediği 82 anayasası ile ülkenin tüm demokratik birikimi yok edilmekle kalmadı, erki elinde tutanların dilediği zamanda baskıcı-otoriter bir rejim kurabilmesinin yasal dayanakları da oluşturuldu. Buna bir de hayatın her alanında tek tip insan yetiştirmeye yönelik uygulamalar da eklenince, ülke tüm toplumsal reflekslerini yitirdi, her türlü politik istimara açık hale geldi. Şunu açıklıkla ifade etmek isterim ki, bugün yaşadığımız tüm kötülüklerin anası 12 Eylül’dür ve onun kurduğu sistem hiç aksamadan işlemektedir. 12 Eylül hâlâ aşılamamıştır” dedi.

EKSİKSİZ BİR DEMOKRASİ İÇİN EL ELE VERELİM

Başkan Kantarcı açıklamasını, “Bu durumdan çıkışın yolu bellidir. Başta 82 Anayasası olmak üzere, 12 Eylül ürünü tüm yasalar ve 12 Eylül anlayışından beslenen tüm düzenlemeler ortadan kaldırılmalı, demokratik tüm standartlar evrensel düzeye yükseltilmelidir. Tüm hukuk sistemi, demokrasi ve insan hakları evrensel ilkelerine bağlı; düşünce, ifade ve teşebbüs hürriyetine saygılı bir anlayışla yeniden ele alınmalı, toplumsal konsensüse dayalı olarak demokratik bir anayasa yapılmalıdır. Devlet, ülkemizin kurucusu Atatürk’ün ortaya koyduğu çağdaş uygarlık hedefine ve ilkelerine bağlı olarak yeniden yapılandırılmalı, anayasamızda da ifadesini bulan laik, sosyal, hukuk devleti nitelikleri artırılarak daha etkin hale getirilmelidir. Ülkemizin stratejik hedefleri arasında yer alan Avrupa Birliğine tam üyelik konusunda daha kararlı ve etkin adımlar atılmalı, her alanda amasız fakatsız şekilde AB standartlarına ulaşmak için çaba harcanmalıdır. Ülkemizdeki demokratik standartları yükseltmeden 12 Eylül’ün tasfiyesinin mümkün olmadığı unutulmamalıdır. Ulusumuzun yaşadığı bunca acı deneyim sonrasında, bunu başaracağına inanıyor tüm siyasi partileri, sivil toplum örgütlerini, toplumsal kesimleri tüm kurum ve kurallarıyla işleyen eksiksiz bir demokrasi için el ele vermeye çağırıyorum” diyerek tamamladı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

EKİM 2022 MECLİS GÜNDEMİ

30.09.2022
Cuma
Detaylar

EMİNE BOSTANCI’NIN CENAZESİ

İLÇENİN ÇOMRANLI KÖYÜ’NDEN; SEHER, HAYRİYE, CANSEVER VE VELİ BOSTANCI’NIN ANNELERİ,…

17.12.2021
Cuma
Detaylar

ZONGULDAK KENT MERKEZİ HAVAALANINA BİR…

Belediye Başkanımız Bülent kantarcı ZONSİAD’ın canlı yayınında yaptığı konuşmada, “Ben…

27.05.2020
Çarşamba
Detaylar

ŞAHİZER AYÇELEBİ’NİN CENAZESİ

İLÇENİN GEMİCİLER MAHALLESİ’NDEN; DERYA USLU, BEHÇET VE RIZA AYÇELEBİ’NİN ANNELERİ…

03.02.2022
Perşembe
Detaylar