Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz başkanlığında bir

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz başkanlığında bir

Yayınlanma Tarihi: 11.02.2021 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 134 görüntüledi

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz başkanlığında bir toplantı yaparak Filyos Vadisi çevresindeki tüm belediye ve özel idarelerin katılımıyla su birliği kurma kararı aldıklarını duyurdu.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz başkanlığında ilgili tüm çevrelerin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Çaycuma, Devrek, Gökçebey ilçelerinin belde ve köylerinde yaşanan içme suyu sıkıntısını çözecek çok önemli bir karar alındı. Çevrimiçi yapılan toplantıya Devrek Kaymakamı Ümit Altay, Gökçebey Kaymakamı Ömer Övünç Koşansu, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Gökçebey Belediye Başkanı Vedat Öztürk, Filyos Belediye Başkanı Ömer Ünal, Bakacakkadı Belediye Başkanı Oktay Albuz, Saltukova Belediye Başkanı Alim Genç, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, Karapınar Belediye Başkanı Nejdet Dernek, Nebioğlu Belediye Başkan Vekili Ali Özdal, DSİ 23. Bölge ve İl Özel İdaresi yetkililerinin katıldığı toplantıda, oy birliği ile su birliği kurulması kararı alındı.

BÜYÜK ENERJİ TASARRUFU DA SAĞLAYACAK

Buna göre Devrek ilçe sınırları içinde, Demircitepe ve Kalkılmaz Tepe mevkiinde, DSİ tarafından, iki adet baraj yapılarak birliğe teslim edilecek. Üç ilçedeki ilçe ve belde belediyeleriyle İl Özel İdaresinden oluşacak birlik, 30 yıl içinde DSİ’ye borcunu ödeyecek. Yaklaşık 900 metre kotunda bulunan barajda biriken su, hiçbir enerji sarfiyatı olmadan tüm yerleşim birimlerine, kendi cazibesi ile akacak. Yaklaşık 180 bin kişinin yaşadığı bölge son derece sağlıklı bir içme suyuna kavuştuğu gibi, büyük bir enerji tasarrufu da sağlanacak.

KANTARCI: “TARİHİ BİR KARAR”

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, “Zonguldak Valimiz Mustafa Tutulmaz başkanlığında tarihi bir toplantı gerçekleştirdik biraz önce. DSİ tarafından, Devrek ilçemizin üst kotlarında yapılacak iki adet barajdan Filyos Çayı vadisindeki bütün yerleşimlere cazibe ile yani pompa gerekmeden içme suyu sağlayacak proje için bir Birlik kurma kararını oy birliği ile aldık. Yatırım DSİ tarafından yapılacak, ilgili yerleşimler proje bedelini 30 yılda geri ödeyecek. Bu sayede, sağlıklı içme suyu sağlamanın yanı sıra, su temini için enerji maliyetlerimiz ortadan kalkacak. Hayırlı olsun, emeği geçenlere sonsuz teşekkürler” dedi.

KONU İL KOORDİNASYON KURULUNDA DA GÜNDEME GELMİŞTİ

Zonguldak Valiliği, Çaycuma, Devrek, Gökçebey ilçelerinin içme suyu sorununun İl Koordinasyon Kurulu toplantılarında gündeme gelmesi üzerine Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğünden, artan yatırımlara paralel olarak daha da büyüyeme olasılığı bulunan sorunun çözümü için gerekli tedbirlerin alınmasını istedi. Konuyla ilgili çalışma yapan DSİ Bölge Müdürlüğü, “Filyos Havzası Yerleşimleri İçme Suyu” projesini tamamladı ve ilgili çevrelerin bir araya gelip “su birliği” kurdukları takdirde, projenin, yatırım programına teklif edileceğini bildirdi. Bunun üzerine Vali Mustafa Tutulmaz’ın çağrısıyla yapılan toplantıda, böyle birliğin kurulması oy birliğiyle karar altına alındı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden

Ana Boru Arızası nedeniyle; Yeşiltepe Mahallesinin; Zincirlikuyu Caddesi ve Berberoğlu…

11.01.2023
Çarşamba
Detaylar

HATİCE PORT’UN CENAZESİ

İLÇENİN GÜDÜLLÜ KÖYÜ’NDEN; LEYLA, GÜLAY, GÜLFER, RECEP VE MUHAMMER PORT’UN…

10.08.2022
Çarşamba
Detaylar

Belediye Bandosu İlk Gösterisini Sundu

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı seçim öncesi verdiği sözü yerine…

29.10.2014
Çarşamba
Detaylar

KEMAL GÜNEY’İN CENAZESİ

İLÇENİN ÇAY MAHALLESİ’NDEN, HALİME, BAHAR, NURTEN, SEÇKİN VE ÇAYCUMA SOSYAL…

30.03.2023
Perşembe
Detaylar