Belediyeden vergi konferansı

Belediyeden vergi konferansı

Yayınlanma Tarihi: 01.03.2016 - Salı | Görüntülenme Sayısı: 43 görüntüledi

Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muharrem AFŞAR, “Vergi Haftası” nedeniyle, Çaycuma Belediyesinin konuğu olarak, “Vergiler ve ekonomik büyüme ilişkisi” konulu bir konferans verdi. Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleşen konferansta Afşar; önceleri sadece insanların doğa ve diğer topluluklar karşısında korun­ması ve savunulması işlevlerini üstelenen devletin, sonraları çeşitli ekonomik işlevler de üstlenmek durumunda kaldığını ifade etti. Devletin temel fonksiyonlarını yerine getirmek ve kendisini oluşturan bireylere hizmet sunmak için gelire ihtiyaç duyduğunu ve bu bağlamda vergi toplama gerekliliğinin ortaya çıktığını da söyleyen Afşar, daha sonra vergilerin temel ekonomik fonksiyonlarını ortaya koydu. Afşar, verginin temel amacının kamu hizmetlerinin gerçekleştirilmesi için gerekli finansmanın sağlaması olmakla birlikte, zamanla ekonomik büyümenin teşviki, tasarrufların ve sermaye birikiminin artırılması, gelir dağılımının düzeltilmesi gibi unsurların da vergilerin fonksiyonları arasına girdiğini açıkladı. Vergiler ve ekonomik büyüme arasındaki etkileşimi ortaya koyarak açıklamalarına devam eden Afşar, daha sonra, bir toplumda vergi ödenmesini etkileyen faktörler, vergi yükü ve vergi yapısı ile ilgili bilgiler verdi. Son dönem Türkiye ve OECD ülkelerindeki vergi yükleri ile ilgili karşılaştırmalı veriler sunan Afşar, Türkiye’deki vergi yükünün 2000-2015 yılları arasında %15,9’dan %20,8’e yükseldiğini, aynı dönemde OECD ülkelerinde ise vergi yükünün %26,6’dan 25,1’e gerilediğini açıkladı. OECD ülkelerinde vergi yükü azalırken ülkemizde yaklaşık %30 oranında arttığını vurgulayan Afşar, Türkiye’de toplanan vergiler içinde dolaylı vergilerin payının yaklaşık %66, dolaysız vergilerin payının ise yaklaşık %34 olduğunu, bu oranların OECD ülkelerinde tam tersi bir eğilim içinde bulunduğunu ifade etti.

 

YÜKSEK KATILIM OLDU

 

Konferansa,  Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Selçuk Özen, İlçe Emniyet Müdürü Ömer Seyfi Paça,  eski Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Zonguldak Vergi Dairesi Başkanı Kazım Karaca, Gelir İdaresi Grup Müdürü Ömer Kabahar, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, Karapınar Belediye Başkanı Ahmet Aydın, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hayri Kandemir, Zonguldak Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Polat Sezgün, Gökçebey Mal Müdürü Kadir Çelik, Çaycuma Vergi Dairesi Müdür vekili İsa Kayıkçı, Emekliler Derneği Şube Başkanı Nizamettin Eyidoğan, Tarımsal Kalkındırma Kooperatifi Zonguldak Birlik Başkanı Bayram Cura ile vergi dairesi çalışanları, belediye meclis üyeleri, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

 

Konferans sonunda Prof. Dr. Muharrem Afşar’a Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı çiçek sunarken, günün anısına, imalatçısı tarafından Çaycuma’da imal edilmiş Devrek bastonu armağan edildi. Başkan Kantarcı, ayrıca makamında ağırladığı Afşar’a bir teşekkür belgesi verdi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

AYCUMA GÜMÜŞOK’UN CENAZESİ

İLÇENİN YEŞİLTEPE MAHALLESİ’NDEN; MERHUM AHMET VE FATMA GÜMÜŞOK’UN OĞULLARI, NECATİ,…

30.01.2022
Pazar
Detaylar

GÜLİFER UZALDI’NIN CENAZESİ

İLÇENİN ÇAY MAHALLESİ’NDEN; MERHUM HAŞİM VE MAKBULE UZALDI’NIN KIZLARI, GÜLHAN…

03.03.2022
Perşembe
Detaylar

CUMHUR MOCAN’IN CENAZESİ

DEVREK İLÇESİ’NDEN; SEKA’DAN EMEKLİ USTABAŞI CUMHUR MOCAN VEFAT ETMİŞTİR. CENAZESİ…

09.02.2022
Çarşamba
Detaylar

ARSLAN GEDİK’İN CENAZESİ

İLÇENİN İSTASYON MAHALLESİNDEN; MERHUM MEHMET VE HAYRİYE GEDİK’İN OĞULLARI. AYTEN,…

31.05.2022
Salı
Detaylar