Çağdaş dünyanın ışıklı yolundaki yürüyüşümüzü sürdürmeliyiz

Çağdaş dünyanın ışıklı yolundaki yürüyüşümüzü sürdürmeliyiz

Yayınlanma Tarihi: 28.10.2019 - Pazartesi | Görüntülenme Sayısı: 38 görüntüledi

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Kurucu kadronun önümüze koyduğu, ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ ilkesiyle Cumhuriyetin demokratik laik niteliklerinin ne kadar yaşamsal olduğu İçinde yaşadığımız şu günlerde çok daha iyi anlaşılmaktadır. Bu ilkeleri terk etmeye çalışmak, çağdaş dünyanın yürüdüğü ışıklı yoldan ayrılmak anlamına gelmektedir” dedi.

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı Cumhuriyet’in 96. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kantarcı mesajında, “29 Ekim 1923, ulusumuzun verdiği kurtuluş mücadelesi sonrasında Cumhuriyet’in ilan edilerek, egemenliğin kayıtsız şartsız millete verildiği gündür. 96 yıl önce bugün kurulan Türkiye Cumhuriyeti, Türklerin binlerce yıllık tarihinin en önemli dönüm noktasıdır. Cumhuriyeti kuranlarca adeta yoktan var edilen Türkiye Cumhuriyeti demokrasi, insan hakları, eğitim, sağlık, bilim, ekonomi, ulaştırma başta olmak üzere hayatın her alanında attığı adımlarla, çağdaş uygarlıklar hedefine yönelmemizi sağlamıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde büyük fedakârlıklarla kurulan ve birleştirici unsur olarak hepimizi kucaklayan Cumhuriyet, aynı zamanda cehaletten aydınlığa, yoksulluktan refaha atılmış en büyük adımdır” dedi.

CUMHURİYET, AYNI ZAMANDA OLAĞANÜSTÜ BİR KALKINMA DESTANIDIR

Cumhuriyetin aynı zamanda bir kalkınma destanı olduğunu da dile getiren Kantarcı, açıklamasını, “En temel tüketim malzemelerini üretemez durumdaki bir ülkeyi çok kısa bir sürede ağır sanayi yatırımları yapacak düzeye yükselten Cumhuriyet, aynı zamanda olağanüstü bir kalkınma destanıdır. Okuma yazma oranı neredeyse sıfır olan bir ülkede, önüne koyduğu çağdaş uygarlıklar düzeyine ulaşmak için birçok alanda hamle üstüne hamle yapan Cumhuriyet, ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ politikalarıyla, ülkemizin, dünya insanlığı içinde onurlu bir yer edinmesini de sağlamıştır. Başta Yüce Atatürk olmak tüm bunları başaran kadrolarla ne kadar gurur duysak, gönül borcumuzu ödemek için ne kadar çaba harcasak azdır” diyerek sürdürdü.

MİLLETİMİZ BİR KEZ DAHA AYNI KARANLIĞIN İÇİNE SÜRÜKLENMEYECEKTİR

Kantarcı açıklamasını, “Ancak Cumhuriyetimiz, onun öncü kadrolarıyla o kadroların fikirleri ağır saldırı altındadır. Kurucusunu, kurucu değerlerini, kazanımlarını itibarsızlaştırmak isteyen bazı çevreler bu doğrultuda yoğun bir çaba harcamaktadır. Yurtta sulh cihanda sulh’ ilkesiyle Cumhuriyetin demokratik laik niteliklerinin ne kadar yaşamsal olduğu İçinde yaşadığımız şu günlerde çok daha iyi anlaşılmaktadır. Bu ilkeleri terk etmeye çalışmak, çağdaş dünyanın yürüdüğü ışıklı yoldan ayrılmak anlamına gelmektedir. Milletimiz bir kez daha aynı karanlığın içine sürüklenmeyecek, Ulu Önder’imizin deyimiyle Cumhuriyeti ilelebet payidar kılacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak bize armağan eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kurucu kadroya şükranlarımı sunuyor, bu uğurda canını veren aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum” diyerek açıklamasına son verdi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

2022 MALİ YILI DENETİM RAPORU

06.04.2023
Perşembe
Detaylar

Kaymakam Göze’den belediyeye iade-i ziyaret

Geçtiğimiz günlerde Çaycuma Kaymakamlığına atanan Mehmet Göze, Çaycuma Belediyesine iade-i…

15.09.2022
Perşembe
Detaylar

NAZMİYE YORGANCIOĞLU

İLÇEMİZ ÇAY MAHALLESİ’NDEN, MERHUM SELAHATTİN VE SANİYE YİĞİT’İN KIZLARI, SELAHATTİN…

08.12.2023
Cuma
Detaylar

Sağlıkta şiddetin önüne geçilmelidir

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle yaptığı…

14.03.2022
Pazartesi
Detaylar