Çağdaş kentçiliğin laboratuvarı

Çağdaş kentçiliğin laboratuvarı

Yayınlanma Tarihi: 08.09.2017 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 57 görüntüledi

Çalışma yapmak için Çaycuma’ya gelen Bartın Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nden bir öğrenci grubunu ağırlayan Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Çaycuma çağdaş kentçiliğin laboratuvarı oldu” dedi.

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Mustafa Artar başkanlığındaki 10 kişilik peyzaj mimarlığı öğrencisi, çalışmalar yapmak üzere Çaycuma’ya geldi. Bisikletleriyle Çaycuma’ya gelen grup, ilçedeki inceleme gezisinin gezilerinin büyük bölümünü bisikletle yaptı. Grubu Belediye Meclis Salonunda ağırlayan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, çalışmalar hakkında bilgi verirken, deneyimlerini de paylaştı. Kantarcı öğrencilerden sosyal çalışmalara ağırlık vermelerini, yaşamı boyunca gönüllü çalışmalarda bulunmalarını ve bunu da angarya olarak değil büyük bir arzu yapmalarını istedi. Belediye görevlilerinden Çaycuma ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan öğrenciler, daha sonra sosyal tesislere geçerek, burada plan üzerinden Çaycuma’yı inceledi. Öğrenciler daha sonra bisikletle ilçeyi dolaşarak alan çalışması yaptı.

ÇAYCUMA HEYECAN VERİYOR

Yapılan çalışmayla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Öğretim Üyesi Mustafa Artar, Bartın’a gidip gelirken hep içinden geçtikleri Çaycuma’yı şimdi de bir peyzaj mimarı gözüyle inceleyeceklerini söyleyerek, “Çaycuma kişi olarak da çok beğendiğim bir yer. Burada yoğun bir şekilde bisiklet yollarının yapılmış olması, kent tasarımında doğal peyzajın korunmaya çalışılması araçların işgal ettiği bir kent yerine insan odaklı bir kent oluşturulmaya çalışılması hep dikkatimi çekmiştir. İçinden geçen Filyos Irmağı peyzaj tasarım için bize ciddi olanaklar sunuyor. Ayrıca tren garı ve çevresi de bir ‘emek kenti’ imgesi etrafında projeler geliştirmemiz için önemli bir odak noktası oluşturuyor. Biz noktasal planlamalardan daha çok üst ölçekli bir bakış sunacağız. Ben Çaycuma’da çalışmaktan çok heyecan duyuyorum” dedi.

 

 

HER GEÇEN İLGİ ODAĞI HALİNE GELİYOR

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ise bu tip çalışmalardan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, “Çaycuma her geçen çağdaş kentçilik üzerine çalışan insanların ilgi odağı haline geliyor. İlçemiz bu konuda adeta bir laboratuvar oldu. Ben arkadaşlarımızın bu ilgisinden çok memnunum. Bu çalışmadan da önümüzü açacak, bize yol gösterecek fikirler çıkacağını düşünüyorum. El birliğiyle Çaycuma’yı yeniden imar ediyoruz. Zaten olağanüstü güzellikte doğal peyzajı olan ilçemize, arkadaşlarımız buna bir de kent kültürünü yaşatan dokunuşları ekleyerek parlayan bir yıldız ortaya çıkaracaklar. Çaycuma için düşünen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Sağlıkta şiddetin önüne geçilmelidir

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle yaptığı…

14.03.2022
Pazartesi
Detaylar

SU VE KANALİZASYON MÜDÜRLÜĞÜNDEN

KAYIP KAÇAK ÇALIŞMALARINDAN DOLAYI SU DEPOLARINDA YAPILACAK BAKIM ÇALIŞMASI NEDENİYLE…

13.12.2021
Pazartesi
Detaylar

OSMAN ULUSOY’UN CENAZESİ

İLÇENİN YENİ MAHALLESİ’NDEN; ULVİ, ZÜLBİYE, SULHİYE, ÖMER, ALİ, FATMA, ZEKİ…

06.01.2022
Perşembe
Detaylar

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden

Ana Boru Arızası Nedeniyle; İstasyon Mahallesinin; Göçmenler Mevkii ve Kenan…

05.07.2022
Salı
Detaylar