Çağdaş kentçiliğin laboratuvarı

Çağdaş kentçiliğin laboratuvarı

Yayınlanma Tarihi: 08.09.2017 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 71 görüntüledi

Çalışma yapmak için Çaycuma’ya gelen Bartın Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nden bir öğrenci grubunu ağırlayan Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Çaycuma çağdaş kentçiliğin laboratuvarı oldu” dedi.

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Mustafa Artar başkanlığındaki 10 kişilik peyzaj mimarlığı öğrencisi, çalışmalar yapmak üzere Çaycuma’ya geldi. Bisikletleriyle Çaycuma’ya gelen grup, ilçedeki inceleme gezisinin gezilerinin büyük bölümünü bisikletle yaptı. Grubu Belediye Meclis Salonunda ağırlayan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, çalışmalar hakkında bilgi verirken, deneyimlerini de paylaştı. Kantarcı öğrencilerden sosyal çalışmalara ağırlık vermelerini, yaşamı boyunca gönüllü çalışmalarda bulunmalarını ve bunu da angarya olarak değil büyük bir arzu yapmalarını istedi. Belediye görevlilerinden Çaycuma ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan öğrenciler, daha sonra sosyal tesislere geçerek, burada plan üzerinden Çaycuma’yı inceledi. Öğrenciler daha sonra bisikletle ilçeyi dolaşarak alan çalışması yaptı.

ÇAYCUMA HEYECAN VERİYOR

Yapılan çalışmayla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Öğretim Üyesi Mustafa Artar, Bartın’a gidip gelirken hep içinden geçtikleri Çaycuma’yı şimdi de bir peyzaj mimarı gözüyle inceleyeceklerini söyleyerek, “Çaycuma kişi olarak da çok beğendiğim bir yer. Burada yoğun bir şekilde bisiklet yollarının yapılmış olması, kent tasarımında doğal peyzajın korunmaya çalışılması araçların işgal ettiği bir kent yerine insan odaklı bir kent oluşturulmaya çalışılması hep dikkatimi çekmiştir. İçinden geçen Filyos Irmağı peyzaj tasarım için bize ciddi olanaklar sunuyor. Ayrıca tren garı ve çevresi de bir ‘emek kenti’ imgesi etrafında projeler geliştirmemiz için önemli bir odak noktası oluşturuyor. Biz noktasal planlamalardan daha çok üst ölçekli bir bakış sunacağız. Ben Çaycuma’da çalışmaktan çok heyecan duyuyorum” dedi.

 

 

HER GEÇEN İLGİ ODAĞI HALİNE GELİYOR

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ise bu tip çalışmalardan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, “Çaycuma her geçen çağdaş kentçilik üzerine çalışan insanların ilgi odağı haline geliyor. İlçemiz bu konuda adeta bir laboratuvar oldu. Ben arkadaşlarımızın bu ilgisinden çok memnunum. Bu çalışmadan da önümüzü açacak, bize yol gösterecek fikirler çıkacağını düşünüyorum. El birliğiyle Çaycuma’yı yeniden imar ediyoruz. Zaten olağanüstü güzellikte doğal peyzajı olan ilçemize, arkadaşlarımız buna bir de kent kültürünü yaşatan dokunuşları ekleyerek parlayan bir yıldız ortaya çıkaracaklar. Çaycuma için düşünen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Avni Anıl şarkılarına büyük alkış

Şef Levent Özger yönetimindeki Belediyemiz Türk Sanat Müziği Topluluğunun verdiği…

29.05.2022
Pazar
Detaylar

İŞKUR Kapsamında 10 İşçi Alınacak

Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Çaycuma Belediye…

30.01.2015
Cuma
Detaylar

YILMAZ EREK’İN CENAZESİ

İLÇEMİZ SERDAROĞLU KÖYÜ’NDEN, SEVİLAY, SEVİL, SEZER VE YÜCEL EREK’İN BABALARI,…

20.11.2023
Pazartesi
Detaylar

HAYRİYE KESKİN’İN CENAZESİ

İLÇENİN YAKADEMİRCİLER KÖYÜ’NDEN; İLKAY VE OKTAY KESKİN’İN ANNELERİ, AYSEL KESKİN’İN…

14.12.2021
Salı
Detaylar