Çağdaş kentçiliğin laboratuvarı

Çağdaş kentçiliğin laboratuvarı

Yayınlanma Tarihi: 08.09.2017 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 17 görüntüledi

Çalışma yapmak için Çaycuma’ya gelen Bartın Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nden bir öğrenci grubunu ağırlayan Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Çaycuma çağdaş kentçiliğin laboratuvarı oldu” dedi.

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Mustafa Artar başkanlığındaki 10 kişilik peyzaj mimarlığı öğrencisi, çalışmalar yapmak üzere Çaycuma’ya geldi. Bisikletleriyle Çaycuma’ya gelen grup, ilçedeki inceleme gezisinin gezilerinin büyük bölümünü bisikletle yaptı. Grubu Belediye Meclis Salonunda ağırlayan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, çalışmalar hakkında bilgi verirken, deneyimlerini de paylaştı. Kantarcı öğrencilerden sosyal çalışmalara ağırlık vermelerini, yaşamı boyunca gönüllü çalışmalarda bulunmalarını ve bunu da angarya olarak değil büyük bir arzu yapmalarını istedi. Belediye görevlilerinden Çaycuma ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan öğrenciler, daha sonra sosyal tesislere geçerek, burada plan üzerinden Çaycuma’yı inceledi. Öğrenciler daha sonra bisikletle ilçeyi dolaşarak alan çalışması yaptı.

ÇAYCUMA HEYECAN VERİYOR

Yapılan çalışmayla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Öğretim Üyesi Mustafa Artar, Bartın’a gidip gelirken hep içinden geçtikleri Çaycuma’yı şimdi de bir peyzaj mimarı gözüyle inceleyeceklerini söyleyerek, “Çaycuma kişi olarak da çok beğendiğim bir yer. Burada yoğun bir şekilde bisiklet yollarının yapılmış olması, kent tasarımında doğal peyzajın korunmaya çalışılması araçların işgal ettiği bir kent yerine insan odaklı bir kent oluşturulmaya çalışılması hep dikkatimi çekmiştir. İçinden geçen Filyos Irmağı peyzaj tasarım için bize ciddi olanaklar sunuyor. Ayrıca tren garı ve çevresi de bir ‘emek kenti’ imgesi etrafında projeler geliştirmemiz için önemli bir odak noktası oluşturuyor. Biz noktasal planlamalardan daha çok üst ölçekli bir bakış sunacağız. Ben Çaycuma’da çalışmaktan çok heyecan duyuyorum” dedi.

 

 

HER GEÇEN İLGİ ODAĞI HALİNE GELİYOR

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ise bu tip çalışmalardan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, “Çaycuma her geçen çağdaş kentçilik üzerine çalışan insanların ilgi odağı haline geliyor. İlçemiz bu konuda adeta bir laboratuvar oldu. Ben arkadaşlarımızın bu ilgisinden çok memnunum. Bu çalışmadan da önümüzü açacak, bize yol gösterecek fikirler çıkacağını düşünüyorum. El birliğiyle Çaycuma’yı yeniden imar ediyoruz. Zaten olağanüstü güzellikte doğal peyzajı olan ilçemize, arkadaşlarımız buna bir de kent kültürünü yaşatan dokunuşları ekleyerek parlayan bir yıldız ortaya çıkaracaklar. Çaycuma için düşünen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

3 Aralık Dünya Engelliler Günü…

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Çaycuma’da bir dizi etkinlik…

03.12.2019
Salı
Detaylar

İtfaiye Ekiplerinden Yangına Müdahale

Olay Yerine Çaycuma itfaiyesinin yanı sıra çevre belediye itfaiyeleri de…

14.07.2014
Pazartesi
Detaylar

50 yıllık sorunlara neşter

Çaycuma Belediyesi İstasyon Mahallesinde yol ve kaldırım yenileme çalışmaları yaptığı…

17.06.2016
Cuma
Detaylar

Çaycuma’ya Bankamatikli Taksi Durağı

Çaycuma Belediyesi ilçedeki taksi duraklarını yeniliyor. Nihat Kantarcı Caddesi, Belediye…

26.02.2015
Perşembe
Detaylar