Ortak akıl galip geldi

Ortak akıl galip geldi

Yayınlanma Tarihi: 08.09.2017 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 64 görüntüledi

Çaycuma Belediye Meclisinde, Çaycuma Kaymakamlığının Teknik ve Endüstri Anadolu Meslek Lisesi yapımı için istediği plan tadilatı, Belediyenin de görüşleri dahilinde değişiklikler yapılarak kabul edildi

Çaycuma Belediyesi Meclisi eylül ayı olağanüstü toplantısı, tek gündemle yapıldı. Toplantıda bir süredir Kaymakamlığın Teknik ve Endüstri Anadolu Meslek Lisesi yapımı için talep ettiği imar planı tadilatı, varılan mutabakat çerçevesinde kabul edildi. Konuyla ilgili meclise bilgi veren Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Teknik ve Endüstri Anadolu Meslek Lisesi şu anda Pehlivanlar Mahallemizde. Burası Çaycuma ile Bartın karayolu üzerindeki bir petrol bayisi ile elektrik şirketinin deposu arasında bulunan alana taşınmak isteniyor. Bu lise gelişmeye çok açık olması nedeniyle bizim için çok önemli. Yeterli bir alana sahip olması gerekiyor. Onun için buranın iyi planlanması gerekiyordu, bizim bu doğrultuda önerilerimiz oldu. Biz Kaymakamlığın taleplerini yerine getirmek istiyoruz. Ancak biz bu okulun anayol üzerinde, trafiğin yarattığı gürültü ve egzoz kirliliğin yoğun olduğu bir bölgeye taşınmasını olumlu bulmadığımızı ifade ettik. Arka tarafından demiryolu da geçen bu yerin okul için uygun bir yer olmadığı görüşündeyiz.  Ancak okul yapımına engel olmamak için bu iradeye saygı duyuyoruz. Yardımcı olmak istiyoruz. Bu nedenle bizden 10 dönümlük bir alanda tadilat yapmamız istenirken, biz bunu 17 dönüme çıkardık. Orada bulunan ilkokul alanını da, ‘yeni ilkokula ihtiyacımız yok’ şeklindeki beyanı dikkate alarak buraya dahil ettik. Yaptığımız görüşmelerle hızlı bir şekilde çözüm üretmiş olduk. Teknik açıdan sıkıntılı, büyüklük olan yeterli olmayan bu alan, arkadaşlarımızın çabalarıyla, büyüklük olarak yeterli hale gelirken, etrafındaki düzenlemelerin de tekniğine uygun şekilde yapılmasına olanak tanıyor” dedi.

 

 

SAYIN VALİDEN CEZAEVİNİN DEVRİNİ İSTEDİK

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar ile yaptıkları görüşmeyle ilgili Belediye Meclisi üyelerine bilgi de veren Başkan Kantarcı, “Sayın Kaymakamımızla birlikte Sayın Valimizi yaptığımız ziyarette, bu okulun mevcut yerinde kalması gerektiğini söyledim. Bu okulun olduğu Pehlivanlar Mahallesi’ndeki bölgenin toplam 35 dönümlük bir yerleşke olduğunu, burada Belediyemize ait 10 dönümlük bir yer olduğunu,  bir hayırsever vatandaşımızın da orada olan bir miktar yerini Milli Eğitim Müdürlüğüne bağış yaptığını söyledim. Belediyemize ait 10 dönümlük yere karşılık, geçmiş dönemlerde üzerinde mutabakat sağlanan ancak bu dönemde mutabakata varamadığımız eski cezaevinin yeriyle birlikte belediyemize devredilmesi konusundaki talebimizi de ilettik. Sayın Valimize 35 dönümlük bu alanda bu okulla birlikte orada bulunan diğer okulların rahatlıkla planlanabileceğini söyledim. Orası son derece sakin bir yer, trafikten, gürültüden uzak. Okulun yerinde kalması bizce en doğru karar olur. Bunu sayın valimize ilettik” dedi. Toplantıda Kaymakamlığın istediği plan tadilatı, belediye ile oluşturulan mutabakat çerçevesinde kabul edildi. Böylece bir kentsel sorun ortak akıl üretilerek çözüme ulaştırıldı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

EMİNE TAŞKIRAN’IN CENAZESİ

İLÇEMİZ ÇOMRANLI KÖYÜ’NDEN, ÇOMRANLI KÖYÜ ESKİ MUHTARI HAYRULLAH TAŞKIRAN’IN EŞİ…

18.10.2023
Çarşamba
Detaylar

Ankara Doğal Elektrik Üretim ve…

23.11.2015
Pazartesi
Detaylar

ANKARA DOĞAL ELEKTRİK ÜRETİM VE…

ANKARA DOĞAL ELEKTRİK ÜRETİM VE TİCARET A.Ş. ÖZELLEŞTİRME İLANI Ankara…

20.07.2016
Çarşamba
Detaylar

KONUKEVİ HİZMETE AÇILDI

Çaycuma Belediyesi SEKA Sosyal Tesisleri içinde bulunan lokalden sonra konukevini…

09.09.2016
Cuma
Detaylar