Çaycuma ile Lenenstad arasındaki kardeş kent protokolü

Çaycuma ile Lenenstad arasındaki kardeş kent protokolü

Yayınlanma Tarihi: 11.02.2020 - Salı | Görüntülenme Sayısı: 87 görüntüledi

Çaycuma ile Lenenstad arasındaki kardeş kent protokolü, 6 Haziran’da, Çaycuma’da imzalanacak. İmza törenine Almanya’dan protokol düzeyi yüksek bir heyet katılacak

Çaycuma ile Almanya’nın Lennestadt kenti arasında devam eden kardeş şehir görüşmeleri imza aşamasına geldi. Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı ile Lennestadt Belediye Başkanı Stefan Hundt, imza töreninin, 6 Haziran’da, Çaycuma’da yapılmasını kararlaştırdı. Aynı tarihlerde gerçekleşecek “Çaycumalılar Buluşuyor” etkinlikleri içinde yapılacak imza törenine Almanya’dan aralarında Siegen Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, belediye meclisinde temsil edilen siyasi partilerin temsilcileri, Çaycuma dostluk grubu üyeleri ve belediye başkan yardımcılarının da bulunduğu seçkin bir davetli topluluğu katılacak. Almanya’nın Türkiye Büyükelçiliği ile Türkiye’nin Almanya büyükelçiliklerinden üst düzey görevlilerin de çağrılı olacağı toplantıya, Olpe bölgesi milletvekilleri ile kamudaki diğer yöneticiler de davet edilecek.

BÜYÜKELÇİLİKLERİMİZDEN DE ÜST DÜZEYDE KATILIM BEKLİYORUZ
Yürütülen çalışmalarla ilgili bilgiler veren Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, “Gerçekten heyecan verici bir çalışmanın içindeyiz. Bin ölçüp bir karar veren ve ulusal özellikleri gereği her şeye temkinle yaklaşıp karar vermekte acele etmeyen Alman dostlarımızla dört yılı aşkın zamandır sürdürdüğümüz kardeş kent görüşmeleri, protokol imzalama aşamasına geldi. Aziz dostum Stefan Hundt ile bu törenin 6 Haziran’da yapılmasını kararlaştırdık. Çaycuma’da yapacağımız törene Almanya’dan protokol düzeyi son derece yüksek bir heyet gelecek. Karşılıklı olarak büyükelçiliklerimizden de üst düzeyde katılım bekliyoruz. Lennestadt’ın bağlı olduğu Olpe’de Türk asıllı milletvekilimiz var. Onları da davet edeceğiz. Almanya ile ilişkilerimizde gerginliklerin yaşandığı bir dönemde, böyle bir töreni gerçekleştirmek, iki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesine de hizmet edecek” dedi.

SORUMLULUĞUMUZ ÇAYCUMA İLE SINIRLI DEĞİL
Hafta sonu Lennestadt Belediye Başkanı Stefan Hundt’tan bir mektup aldığını da söyleyen Kantarcı, “Çaycuma’yı çok yakından takip eden dostum Stefan buradaki gelişmelerden çok memnun olduğunu söyleyerek, imza töreni için geldiğinde yaptığımız uygulamaları yerinde görmekten çok mutlu olacağını dile getirdi. Stefan’ın mektubunda, belediyemizi kutlayarak, tüm bu başarıların ardında Çaycuma Belediyesinin stratejik metodolojisini doğru kurgulamasının yattığını söylemesi bizim için ayrı bir övünç kaynağı oldu. Biz belediye olarak gerçekten her alanda akıl, bilim, insanlık değerleri, çağdaş şehirciliğin gerekleri ne emrediyorsa onu yapmaya çalışıyoruz. Sorumluluğumuzun yalnızca Çaycuma sınırlarında bitmediğini biliyoruz ve bu bilinçle de ülkemize, hatta insanlığa hizmet ediyoruz” dedi.

ÇAYCUMALAILARIN ÇALIŞMALARA İŞTAHLA KATILMASI BENİ ÇOK MUTLU EDİYOR
Başkan Kantarcı sözlerini, “İmza törenini hepimizin yüzünü ağartacak güzellikte yapmayı arzuluyoruz. Arkadaşlarımız hazırlık çalışmalarına şimdiden başladı. Gelen heyete bir yandan bölgemizi en iyi şekilde tanıtırken, diğer yandan da buradaki muhataplarıyla kalıcı ilişkiler kurmaları için elimizden geleni yapacağız. Lennestadt nüfusu bizim kadar bir kent ama yıllık ihracatı 120 milyar avro gibi bir büyüklüğe karşılık geliyor. Ekonomik olarak son derece gelişmiş bir bölge. Ayrıca özellikle meslek eğitimi konusunda insanı hayran bırakan bir sistemleri var. Bir yandan gençlerimizin oralarda iş garantili meslek eğitimi almasını sağlarken diğer yandan aynı sistemi burada geliştirmek istiyoruz. Ülkemizin iyi bir mesleğe sahip nitelikli işgücüne çok ihtiyacı var. Çaycumalıların hazırlık toplantılarında sıkılmış bir yumruk gibi bir araya gelmeleri, büyük bir iştahla çalışmalara destek vermeleri önümüze koyduğumuz hedefleri başaracağımızı gösteriyor. Ben başta tüm Zonguldaklılar olmak üzere aynı coğrafyayı paylaştığımız bölge halkını tarihe tanıklık etmek şimdiden bu buluşmaya davet ediyor, ilişkilerin bu düzeye ulaşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyerek tamamladı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Bozuk sistemin faturasını öğretmenler ödüyor

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle…

23.11.2017
Perşembe
Detaylar

Ölçü Aletlerinin Kontrol Yetkisi Alındı

Çaycuma Belediyesi Zabıta Memuru Mustafa Berber, katıldığı kursu başarıyla bitirerek…

11.08.2016
Perşembe
Detaylar

Çay Mahallesi 735 Ada Parselasyon…

02.03.2022
Çarşamba
Detaylar

Birincilik Ödülü Çeşmeli’nin

Çaycuma Spor Merkezi Mimari Proje Yarışması’na katılan 114 proje arasında,…

28.03.2016
Pazartesi
Detaylar