Çaycuma’ya Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Mimari proje yarışmayla belirlenecek

Çaycuma’ya Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Mimari proje yarışmayla belirlenecek

Yayınlanma Tarihi: 20.01.2016 - Çarşamba | Görüntülenme Sayısı: 808 görüntüledi

Çaycuma Belediyesi yeni yaptıracağı kapalı yüzme havuzu içim mimari proje yarışması düzenledi. Tesisi aynı zamanda yeni bir sosyal merkez olacak.

 

Çaycuma Belediyesi, “Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışma Yönetmeliği” çerçevesinde, “Çaycuma Spor Merkezi Mimari Proje Yarışması” adıyla bir mimari yarışma düzenledi. Seçici kurul tarafından oluşturulan şartnamede yarışmanın konusu, “Yeni Mahalle sınırları içinde yer alan ve mülkiyeti Çaycuma Belediyesi’ne ait olan alanda yapılacak olan Çaycuma Spor Merkezi’nin tasarımı” olarak açıklandı. Spor merkezi yüzme sporu ve “fitness” yapmaya olanak sağlayacak şekilde tasarlanacak. Tasarımda, tesisin açık alanları ile etkileşim kurabilmesi ve sosyalleşmeye olanak sağlaması için açılır kapanır bölümlere de yer verilebilecek. Yapı 2 bin metrekareyi geçmeyecek büyüklükte olacak.

 

SOSYAL MERKEZ OLMA İDDİASI

 

Yarışmacılar alanının batısında kalan parkı ve yapıyı çevreleyecek açık alanları, spor merkezinin bir sosyal merkez olma iddiasına destek olacak şekilde kurgulayacak. İçinde çeşitli aktivitelerin yapıldığı bölümler, ilkyardım odası, eğitim salonu, personel servis alanı, yeme, içme, satış mekânlarının bulunacağı tesisin havuz 12,5 metreye 25 metre genişliğinde, 1.40 metre derinliğinde olacak. Ayrıca 50 metre kare genişliğinde bir de çocuk havuzu bulunacak.  Tesiste fitness bölümüyle sauna da yer alacak.

 

 

JÜRİ BAŞKANI MİMAR ÖZCAN UYGUR

 

Başkanlığını Mimar Özcan Uygur’un yaptığı jüride, asli jüri üyeliklerini Mimar Adnan Aksu, Mimar Tülin Hadi, Mimar Feride Önal, Mimar Özcan Uygur ve İnşaat Mühendisi Atilla Tekin yapacak.  Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Çaycuma Belediye Meclisi Üyesi Mimar Zühtü Fuat Kalaycı ve Mimar Ömer Yılmaz danışman üye olarak yer alırken, Mimar Ramazan Avcı, Mimar Tuna Han Koç, İnşaat Mühendisi Olcay Aydın yedek jüri üyesi olarak görev yapacak. Yarışmanın raportörlüğüneyse peyzaj mimarları Soner Demir ve Timuçin Pak üstlenecek.

 

YARIŞMA TAKVİMİ VE ÖDÜLLER ŞÖYLE:

 

21 Mart 2016 Pazartesi günü projeler teslimi edilecek. Kargoyla gönderimin son teslim alım tarihi  24 Mart 2016 Perşembe olarak açıklanırken, 26 Mart 2016 Cumartesi günü jüri değerlendirme çalışmasına başlayacak. 2 Nisan 2016 Cumartesi günü yarışmanın son değerlendirme toplantısı (kolokyum) yapılarak sonuçlar açıklanacak. Yarışmanın Birincilik Ödülü 10.000 TL, İkincilik Ödülü 8.000 TL, Üçüncülük Ödülü 6.000 TL, 5 adet Mansiyon Ödülüyse 3.000 TL olacak.

 

BELDEMİZE BİR KAPALI YÜZME HAVUZU KAZANDIRACAĞIZ

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı yarışmanın sunum yazısında, “Biliyoruz ki, su hayattır ve bambaşka bir yaşam kültürü sunar. Suyla bu kadar iç içe olan bir yerleşim yerinin su sporlarından uzak kalması düşünülmez. Bunun için yeni bir adım daha atıp beldemize bir kapalı yüzme havuzu kazandırma hazırlığı içindeyiz. Aynı zamanda bir sosyal merkez olarak kurguladığımız bu tesis, halkımızı su sporlarına yönlendireceği gibi, çevre düzenlemeleri ve sosyal donatılarıyla hoşça vakit geçireceği, içinde olmaktan mutluluk duyacağı bir kentsel mekân da sunacaktır. Çaycuma’ya yeni bir aktivite alanı da kazandıracak olan ve Filyos Çayı’nın hemen kıyısında yer alacak bu tesiste, ulusal düzeyde sporcular yetiştirmek de hedeflerimiz arasındadır. Bu amaçla bir mimari proje yarışması düzenliyoruz. Amacımız bu alanda en doğru mekânsal çözümler üreten, en güzel projeyi bulabilmektir. Bunu başaracağımıza inanıyorum” dedi. Yarıma için detaylı bilgiye Çaycuma Belediyesinin internet sitesinden ulaşılabiliyor.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Ertelenemez bir görevdir

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü…

02.12.2016
Cuma
Detaylar

İtfaiyeden Kurtarma Tatbikatı

Çaycuma Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü rutin eğitimler kapsamında bir kurtarma tatbikatı…

26.10.2017
Perşembe
Detaylar

MUHARREM GÜLŞEN’NİN CENAZESİ

İLÇENİN İSTASYON MAHALLESİ’NDEN; İLÇEMİZ ESNAFLARINDAN MUAMMER GÜLŞEN, HAKAN GÜLŞEN, GÜLSEREN…

25.03.2022
Cuma
Detaylar

HATİCE KAYA’NIN CENAZESİ

İLÇEMİZ ÇÖMLEKÇİ KÖYÜ’NDEN, HAYRİ, İSMAİL VE ÜMİT KAYA’NIN ANNELERİ, MERHUM…

03.05.2024
Cuma
Detaylar