Çizgilerle Atatürk ve Cumhuriyet

Çizgilerle Atatürk ve Cumhuriyet

Yayınlanma Tarihi: 12.11.2017 - Pazar | Görüntülenme Sayısı: 115 görüntüledi

Kürşat Coşgun’un 1920-30’lu yıllardaki gazete ve dergilerde yayımlanan Atatürk ve Cumhuriyet temalı karikatürlerden oluşan sergisi Atatürk’ü Anma Haftası etkinlikleri çerçevesinde Çaycuma’da açıldı. Coşgun, aynı yıllarda yurt dışında Türkiye ile ilgili çıkan karikatürlerden oluşan bir görsel sunumla da İmparatorluk’tan, Cumhuriyet’e geçişi anlattı.

Karikatürcüler Derneği Zonguldak İl Temsilci ve ZOKEV Mütevelli Heyeti Başkanı Kürşat Coşgun, Çaycuma’da, 1920’li, 30’lu yıllarda ülkede yayımlanan gazete ve dergilerde çıkan “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu karikatürlerden oluşan bir sergi açtı. 9 Kasım günü, Atatürkçü Düşünce Derneği toplantı salonunda, Çaycuma Belediyesinin katkılarıyla açılan sergide toplam 30 karikatür sergilendi. Sergiyle ilgili bilgi veren Küşat Coşgun, “Bu serginin başlığına ‘Atatürk ve Cumhuriyet Karikatürleri’ dedik. Atatürk ve Cumhuriyet’le ilgili olarak 1920’li yıllardan itibaren çizilip çeşitli dergi ve karikatürlerde yayımlanmış karikatürler burada sergileniyor. 1920’ler, 30’larda Türkiye’nin en önde gelen çizerlerinin Atatürk’e, Cumhuriyet devrimine bakışıyla ilgili çizgiler, karikatürler var. Bir dönemin ruhunu anlamak için önemli olduğunu düşünüyorum. Toplam 30 karikatürden oluşan sergi, 5 gün süre ile açık kalacak” dedi.

DÖNEMİ YABANCILARIN NASIL GÖZLEMLEDİĞİNİ, ÇİZGİLERİN DİLİYLE ÇÖZMEK

Kürşat Coşgun aynı gün akşam saatlerinde de, “Metamorfoz” başlıklı bir görsel sunum yaparak 1915’den 1940’a kadar geçen çeyrek yüzyıllık bir zaman diliminde, yabancı gazete ve dergilerde Türkiye üzerine çizilen karikatürlerle ülkenin İmparatorluk’tan Cumhuriyet’e geçiş sürecini anlattı. Coşgun, sunuma geçmeden önce yaptığı açıklamada, “Karikatürler,  Batı’da ‘hasta adam’ diye nitelenen Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş sürecini, yüzyılın ilk ve en büyük olduğu kadar en haklı ve halklı Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı ve Anadolu aydınlanma devriminin gerçekleştiği erken Cumhuriyet dönemini kapsamaktadır. Bu dönem aynı zamanda, Birinci Dünya Savaşı’nın başlangıcından, İkinci Dünya Savaşı’nın başlangıcına kadar geçen süreye denk gelmektedir. Dönemin dergi ve gazetelerinde bir gezinti yaparak o zamanı anlamaya ve yorumlamaya çalışacağız. Bu dönemi özellikle yabancıların nasıl gözlemlediğini, Osmanlı ya da Türk imajının Batı ya da Doğu’da ne anlam ifade ettiğini çizgilerin diliyle çözmeye çalışacağız” dedi.

 

 

9 ÜLKE, 13 YAYIN ORGANI

Coşgun, ABD’de yayımlanan yapan Sioux City Tribune, New York Times, Saturday Evening Post; İngiliz Punch, Manchester Guardian; Alman Kladderratsch, Simplicissimus; Lübnan’da yayımlanan Ad Dabbur, Suriye’de yayımlanan Al-Mudhik Al-Mubki, İtalyan L’Asino, Fransız Carnet De La Semaine, Hollanda’da yayımlanan De Notenkraker, Polonya’da yayımlanan Mucha gibi gazete ve dergilerde çıkan karikatürlerin izinde yaptığı sunumda, “Bu karikatürleri kronolojik sıraya göre izlediğinizde, ulusal devrim tarihimizin kısa bir özetini göreceksiniz. Yabancı çizerlerin gözüyle genç Cumhuriyet’in öncesiyle ve sonrasıyla nasıl bir evrilme yaşadığını da belgeleyen bu tarihsel çizgiler, geçmişe ait gerçeklerin gün yüzüne çıkarılması açısından taşıdığı önem kadar, bugünün yöneticilerine verdiği yakın tarih dersleriyle de ayrıca güncelliğini korumaktadır. Bu çizgiler, ülkemizin Cumhuriyet’le birlikte kat ettiği yolun ne denli kıymetli olduğunun yalnızca ‘Türk’ün Türk’e propagandası’ değil, bir zamanlar düşman saflarda olan kişi ve kurumlarca bile tesliminin de açık bir göstergesidir. Başka bir ifadeyle, imparatorluktan Cumhuriyet’e uzanan bir metamorfozun tescilidir” dedi. İlgili bir kalabalığın izlediği görsel sunum sonrasında Çaycuma Kent Konseyi Başkanı Berna Çimsalan Özyurt, Kürşat Coşgun’a bir çiçek sunarak teşekkür etti.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Çaycuma Belediyesi kar yağışı sırasında…

Çaycuma Belediyesi kar yağışı sırasında yaşanabilecek elektrik arızalarına nedeniyle herhangi…

16.02.2021
Salı
Detaylar

HAVVA KARAKUŞ’UN CENAZESİ

İLÇENİN GÜDÜLLÜ KÖYÜ’NDEN, MERHUM HÜSEYİN VE ŞAZİYE KESKİN’İN KIZLARI, MERHUM…

16.02.2023
Perşembe
Detaylar

Arkasında durmadığımız hiçbir sözümüz yok

Olağan toplantılarını yapmak üzere Çaycuma’da bir araya gelen Zonguldak Gazeteciler…

10.09.2022
Cumartesi
Detaylar

FATMA GÜL’ÜN CENAZESİ

İLÇENİN YENİ MAHALLESİ’NDEN; SEHER YILMAZ VE ASİYE SİNOPLU’NUN ANNELERİ, MÜFTÜLÜKTEN…

18.12.2021
Cumartesi
Detaylar