Özlemi her geçen gün daha da büyüyor

Özlemi her geçen gün daha da büyüyor

Yayınlanma Tarihi: 10.11.2017 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 182 görüntüledi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Atatürk’ün ölümünün 79. yılı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Yaşadığımız şu bunalımlı günlerde, onun uzak görüşlülüğüne, devlet adamı zekâsına her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyoruz. O nedenle içimizdeki özlemi her geçen gün daha büyüyor, kişiliğine duyduğumuz saygı içimize sığmaz bir hale geliyor” dedi.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 79. yılı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 79. yılında, her geçen gün daha da büyüyen bir hasretle anıyorum. Ülkemizin kurucusu Yüce Atatürk, işgal altındaki bir ülkede, ‘Ya istiklal, ya ölüm’ diyerek yola çıktı ve bin bir türlü yoksunlukla da savaşarak işgalcileri Anadolu’dan söküp atmayı başardı. Bu büyük başarı yalnızca yeni ve modern bir devletin kurulmasıyla kalmadı, dünyada esaret altındaki tüm uluslara esin kaynağı oldu. Bu niteliğiyle, o, yalnızca ülkemizin değil, dünyadaki tüm mazlum milletlerin önderi ve özgürlük meşalesi olarak parlamaya başladı” dedi.

DÜNYA BARIŞININ ÖNCÜSÜ, EŞSİZ DEVLET ADAMI

Kantarcı mesajını, “Nitekim onun bu büyük mücadelesinin insanlık için ne anlama geldiğini bilen Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO, doğumunun 100. yılı olan 1981’i, ‘Dünya Atatürk Yılı’ ilan etti.  UNESCO kararında, ‘Uluslararası anlayış, işbirliği ve barış yolunda çaba göstermiş üstün bir kişi’ olarak tanımladığı Atatürk’ün, ‘Olağanüstü reformlar gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgecilik ve emperyalizme karşı savaşan ilk lider’ olduğunu açık bir dille ifade etti. UNESCO aynı kararında, Atatürk’ün, ‘İnsan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün hayatı boyunca insanlar arasında renk, din ve irk ayrımı gözetmeyen eşsiz bir devlet adamı’ olduğunu dile getirdi. O üstün vasıflarını herkese kabul ettirmiş bir dünya lideriydi” diyerek sürdürdü.

DEVLET ADAMI ZEKÂSINA ÇOK İHTİYAÇ DUYUYORUZ

Kantarcı mesajını, “Her yanın kan gölüne döndüğü vahşet dolu dünyada, onun, ‘Yurtta barış, dünyada barış’ diyen sağduyulu sesi daha çok önem kazandı. Yaşadığımız acı tecrübeler, laikliğe verdiği önemin, eğitim, adliye, ordu gibi kurumları siyasetin dışında tutma çabalarının ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu çok net şekilde ortaya koydu. Yaşadığımız şu bunalımlı günlerde, onun uzak görüşlülüğüne, devlet adamı zekâsına her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyoruz. O nedenle içimizdeki özlemi her geçen gün daha büyüyor, kişiliğine duyduğumuz saygı içimize sığmaz bir hale geliyor. Bu duygularla, ülkemizin kurucusu Yüce Atatürk’ü, ölümünün 79. yılında minnet, saygı ve şükranla anıyor, bizlere ‘en büyük eserim’ diyerek emanet ettiği Cumhuriyet’i sonsuza dek yaşatacağımıza, manevi huzurunda söz veriyoruz” diyerek tamamladı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

NAZİF KAYMAZ’IN CENAZESİ

İLÇEMİZ ÇAY MAHALLESİNDEN, MERHUM ÖMER VE HATİCE KAYMAZ’IN OĞLU, HANİFE…

12.12.2023
Salı
Detaylar

Çocuklar sanat atölyesinde

Çaycuma Belediyesi tarafından 5-8 ve 8-12 yaş grubu çocuklar için…

06.09.2018
Perşembe
Detaylar

SEZAİ İNAM’IN CENAZESİ

İLÇENİN PERŞEMBE BELDESİ KEÇECİOĞLU YENİ MAHALLESİ’NDEN; SATILMIŞ VE ŞENGÜL İNAM’IN…

21.05.2022
Cumartesi
Detaylar

Etkinlik Yok

01.03.2024
Cuma
Detaylar