Çocuk Sanat Atölyesi’nde finale doğru

Çocuk Sanat Atölyesi’nde finale doğru

Yayınlanma Tarihi: 12.09.2018 - Çarşamba | Görüntülenme Sayısı: 58 görüntüledi

Çaycuma Belediyesinin 3-14 Eylül tarihleri arasında düzenlediği ve Çocuk Sanat Atölyesi sona doğru yaklaşıyor. Son derece keyifli bir ortamda yapılan çalışma sırasında elde edilen yapıtlardan oluşan sergi, 17 Eylül Pazartesi günü saat 16.00’da, Vakıfbank’ın yanındaki Kantarcı Çarşısı’nın zemin katında açılıyor

 

Çaycuma Belediyesi 3-14 Eylül 2018 tarihleri arasında Sonja Böhlander Tanrısever ve Esin Tanrısever’in eğitmen olarak görev yaptığı Çocuk Sanat Atölyesi düzenledi. İsveç pedagojik yöntemleri kullanılarak yapılan atölyede çocukların yaratıcılıklarını kışkırtıp özgüven duygusunu geliştirecek birçok çalışmaya imza atıldı. Çocuklar, son derece de eğlenceli ortamda resimden kuklaya; ahşap, tel, strafor, tahta heykellerden mozaiğe; kukladan çeşitli boyama tekniklerine kadar pek çok yöntemle eserler üretirken, Çaycuma’nın tarihi değerleri hakkında da bilgi sahibi oldu. Vakıfbank Çaycuma Şubesi’nin yanında bulunan Kantarcı Çarşısı’nın 4. katında kurulan atölyede elde edilen eserler, yine aynı çarşının zemin katında, 17 Eylül 2018 Pazartesi günü, saat 16.00’da açılacak sergide görücüye çıkacak.

 

BÖHLANDER: “ÇOCUKLARDA ÖZGÜVEN DUYGUSUNU GELİŞTİRMEYİ AMAÇLIYORUZ”

58 yıldır çocuklara sanat eğitimleri vererek bu alanda büyük deneyim kazanan Sonja Böhlender Tanrısever, “Biz çok uygun bir ortamda çalışma fırsatı bulduk. Çocukların kendilerini özgür şekilde ifade etmelerini amaçlıyoruz. Hakikaten inanılmaz sonuçlar aldık. Günden güne coşkuları arttı, ortaya inanılmaz işler çıktı. Bizim derdimiz ‘Çocuk ne yapabilir, çocuk kimdir ne kadar kapasiteye sahiptir’ gibi sorulara bizzat çocukların yanıt vermesini sağlamak. Bunun için onları serbest bırakmamız gerekir. Bizim davamız bu.  Günden güne açılıyorlar. Müthiş bir hırsla gelişiyorlar. İlk baştan da açıktılar, fakat belki azıcık bilmemekten ya da ‘acaba hata yapar mıyım,  ya beğenilmezse,  ya çirkin olursa’ gibi endişeleri vardı. Biz ilk başta ‘saçmalamak serbest’ dedik. O zaman rahatladılar şimdi de çok güzel gidiyorlar, hepsi çok müthiş. Çocuklarda özgüven duygusunu geliştirmeyi amaçlıyoruz. Çünkü o zaman hayatın her alanında başarılı olabilirler. İlle de sanatçı olmalarını beklemiyoruz. Çocuk dönemlerini rahat yaşasınlar, duygularını açık açık ifade edebilsinler. Çeşitli malzemelerle tanışsınlar. İfade olanaklarını zenginleştirsinler. Burada öğrendikleri ilişkiler, dengeler gibi her şey her alanda işlerine yarayacak. Burada aslında çaktırmadan matematik, fizik eğitimi de veriliyor. Kendi kendilerini eğitmiş oluyorlar, farkındalık oluşturuyorlar. Bunlar bu yöntemlerin sayesinde oluyor” dedi.

 

TANRISEVER: “KENDİ İÇİNDEKİ RENKLERİNİ ORTAYA ÇIKARACAK ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”

Atölye çalışmasını Sonja Böhlander Tanrısever ile birlikte yürüten Esin Tanrısever, “Sonja benim annem. 58 yıldır çocuklarla sanat eğitimlerinde çalışıyor. Ben de onunla birlikte 20 yıldır çeşitli çalışmalar yapıyorum. Çocukların yaratıcılıklarını geliştirmek bizim en büyük hedefimiz. Genelde biz yetişkinler olarak, çocuklara önceden hazırlanmış, önceden düşünülmüş, ne yapılacağı çok belirli şablonlar sunuyoruz. Bizim istediğimiz şey ise kendi yaratıcılıklarını geliştirecek, onların kendi içindeki renklerini ortaya çıkaracak çalışmalar yapmak. Çaycuma Belediyesinin desteğiyle geldiğimiz çalışmada da yine aynı hedef doğrultusunda bir program hazırladık. Biz sanatın her dalında çalıyoruz. Çocuklar heykel yapıyorlar, rölyef yapıyorlar, mozaiğe giriş çalışması yapıyorlar. Kısaca aklınıza gelen her türlü sanat çalışması yapıyorlar. İstiyoruz ki farklı yöntemlerle tanışsınlar, hâkim olsunlar birçok şeylere, ‘neyi seviyorum, neyi sevmiyorum’. Serbest bir ortamda rahat çalıştıkça çocuklar muazzam işler çıkarıyorlar ve yaratıcı olmamaları gibi bir şey söz konusu değil. Çocuklar muazzam yaratıcılar” dedi.

 

TANRISEVER: “ÇOK HEYECANLI BİR SERGİ ÇIKACAK”

Yapılacak sergi ile ilgili bilgiler veren Tanrısever, “Çok heyecanlı bir sergi çıkacak. Bunu garanti edebilirim size. Atölye çalışmaları kesinlikle amacına ulaştı. Biz şu anda ulaştığını görüyoruz. Deneyimlerimizden dolayı nerede olduğumuzu gayet iyi görüyoruz ama 17 Eylül Pazartesi günü saat 16.00’da sergide hep birlikte göreceğiz. Çocukların yaratıcı güçlerini ortaya çıkarmaya hedefledik ve ailelerinin, öğretmenlerinin de bunu görmesini istedik. Farklı teknikler öğrenmelerini istedik ve inanılmaz heyecan verici oldu.

 

KANTARCI: “ÇOCUKLARIN YARATICILIKLARI KARŞISINDA ÇOK ŞAŞIRDIM”

Atölyeyi ziyaret ederek bir süre çalışmaları izleyen ve çocuklarla birlikte mozaik yapan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ise, “Başkanlık görevine geldiğimden bu yana en keyif aldığım çalışmalardan birini yapıyoruz diyebilirim. Çocukların yaratıcılıkları karşısında çok şaşırdım. Demek ki çocuklarımızın önünü açıp fırsat tanıdığımız zaman üstesinden gelemeyecekleri şey yok. Serginin de son derece etkileyici olacağını düşünüyorum. Ben hem Sonja Hanım’ı tanımış olmaktan çok mutluyum, hem de çocuklarımızın bu akıl dolu işleri karşısında şaşkınım. Başta eğitmenlerimiz olmak üzere emeği geçen herkese sonsuz teşekkür diyorum” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden Ana Boru Arızası Nedeniyle; Çay…

25.10.2023
Çarşamba
Detaylar

Başkandan Öğrencilere Başarı Mesajı

.

26.06.2020
Cuma
Detaylar

Yeni Kavşak Hizmete Girdi

Başkan Kantarcı seçimlerde vermiş olduğu bir sözünü daha tuttu.  …

29.06.2014
Pazar
Detaylar

AHMET GEDİK’İN CENAZESİ

İLÇENİN GEMİCİLER MAHALLESİ’NDEN; MERHUM HACI MEHMET VE HÜRMÜZE GEDİK’İN OĞULLARI,…

02.01.2022
Pazar
Detaylar