İmzalar tamam

İmzalar tamam

Yayınlanma Tarihi: 07.09.2018 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 119 görüntüledi

Çaycuma’ya 1 milyon 150 bin lira bedelli arasta çarşısını yapımı için Çaycuma Belediyesi ile BAKKA arasında sözleşme imzalandı.

Çaycuma Belediyesi, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının 2018 yılı Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programına “Çaycuma Arasta Çarşısına Kavuşuyor” başlıklı bir proje sundu. 1 milyon 150 bin liralık proje bağımsız denetçiler tarafından incelenerek desteklenmeye değer bulundu.  Yapılan değerlendirme sonucunda proje bedelinin %75’lik bölümüne karşılık gelen 864 bin 268 liranın BAKKA tarafından karşılanmasına karar verildi. 18 ayda yapımının tamamlanması gereken arasta çarşısı için sözleşme Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Recep Serkan Alkan ile Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı arasında imzalandı. Alkan ilçenin kalkınmasına katkı sunacak bir projeyi destelemekten mutluluk duyduklarını bildirirken Başkan Kantarcı da BAKKA’nın desteğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

YEREL DEĞERLERİN YAŞATILMASINA VE TURİZME HİZMET EDECEK

Giderek bir marka kent haline gelen Çaycuma’nın turizmden gereken payı alamadığını söyleyen Kantarcı, “Bu alanda da çabalarımızı artırıyoruz. Çaycuma’nın bir yandan yerel değerlerini yaşatırken diğer yandan da bunu turizme hizmet eden bir potansiyele dönüştürmeye de çalışıyoruz. Birçok ilin ekonomisine çok fazla katkı yapan turizm sektöründe, kültürel ve geleneksel değerlerin tanıtımı büyük önem taşıyor. Arasta çarşımız tam da bu işlevi üstlenecek. Yörenin geleneksel yapı tekniklerine uygun bir mimari ile yapılacak çarşıda el sanatlarından yöresel yemeklere, kadınlarımızın el işlerinden yöresel dokuma ürünümüz pelement bezine kadar pek çok objeye yer verecek. Mimari olarak da Çaycuma’ya değer katan çarşıyı hızla tamamlayıp hizmete sunmak istiyoruz. Ben başta Valimiz Sayın Ahmet Çınar ve tüm BAKKA yetkilileri olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

ÇEVRESİNDE YAPMAYI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ KENTSEL DÜZENLEMELERİN NÜVESİ OLACAK

Çarşı hakkında bilgiler de veren Kantarcı, “Çaycuma’nın tarihi dokusunu da yansıtan kent merkezinde, yayalaştırılmış alanın hemen devamına yapılacak çarşıda yöresel yemeklerin sunulduğu yeme içme yerleri, hediyelik eşya ve yöresel ürün stantları, bir yerel dokuma türü olan pelemet bezinin dokunduğu küçük çaplı atölyelerle, üretilen ürünlerin teşhir edileceği reyonlar olacak. Küçük çaplı kent müzesi gibi tasarladığımız ve yörenin kültür değerlerini tanıtan bir teşhir salonu da olacak çarşı, yaklaşık bin metrekare alanda yükselecek. Proje kapsamında, arasta çarşısının çevre düzenlemesi içinde kenti simgeleyen bir manda heykelinin yapımı da bulunuyor. Yapımı düşünülen arasta çarşısının etrafından kentsel düzenleme çalışmaları için bir proje bulunuyor. Çarşı aynı zamanda bu düzenlemenin de nüvesini oluşturacak. Çaycuma’yı adım adım bölgenin cazibe merkezi haline dönüştürüyoruz” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

ÇAYCUMA BELEDİYESİ 2022 NİSAN AYI…

01.04.2022
Cuma
Detaylar

Kül ve Katı Atık Konteynerleri…

Çaycuma Belediyesinin yeni uygulaması olan kül ve katı atıkların atılması…

08.05.2015
Cuma
Detaylar

Kantarcı’dan bir ilk daha: Kapalı…

Çaycuma Belediyesi bölgedeki bir ilke daha imza atarak, kapalı çocuk…

21.10.2016
Cuma
Detaylar

EMİRE ALAGÖZ’ÜN CENAZESİ

İLÇEMİZ ŞEHLER KÖYÜ ALAGÖZLER MAHALLESİ’NDEN, TURHAN, VELİME VE SABAHAT ALAGÖZ’ÜN…

06.02.2024
Salı
Detaylar