Krize hazırlıklı girdik

Krize hazırlıklı girdik

Yayınlanma Tarihi: 06.09.2018 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 98 görüntüledi

Çaycuma Belediye Meclisinin Eylül ayı toplantısında konuşan Başkan Bülent Kantarcı, doğru borçlanma yöntemleriyle krize dirençli girdiklerini söyledi. Kantarcı: “Türkiye’de böyle bir belediye olduğunu sanmıyorum. Ve iyi ki böyle yapmışız ki, bu krize hazırlıksız yakalanmamış olduk.”

Çaycuma Belediyesi’nin eylül ayı Olağan Meclis Toplantısı, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı başkanlığında yapıldı. Belediye Meclis Salonu’nda yapılan toplantıya meclis üyeleri ve daire amirleri katıldı. Başkan Kantarcı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından temmuz ve ağustos aylarındaki çalışmalar hakkında meclis üyelerine bilgi verirken önemli açıklamalarda bulundu.

UMUYORUZ EKONOMİK SIKINTILAR ORTADAN KALKAR

Haziran ayında bir seçim yaşadıklarını temmuz ayında toplantı yaptıktan sonra tatil olması sebebiyle ağustos ayında bir araya gelemediklerini söyleyen Başkan Kantarcı, ülke ekonomisin de bir hayli belirsizliklere olduğunu belirtti. Kantarcı, “Umuyoruz, bu sıkıntılar ortadan kalkar. Çünkü şu anda ekonomi kilitlenmiş vaziyette. Bizim yatırımlarımız da etkileniyor ama Allah’tan bayağı büyük bir mesafe almıştık. Belediye hizmet binamızda çalışmalar yoğunlaştı. Ekim ayında inşallah toparlanacağız diyoruz. Şuanda dış cephe giydirme işlemleri bir hayli ilerledi, içerideki tesisatlar bitiyor. Müteahhidimiz sıkıntıda. Çünkü biz de kaynak bakımından sıkıntı yok ama diğer devlet kurumlarından hak ediş ödemelerini alamıyor. İnşallah bu krizden kendilerini batmadan, ayakta kalarak çıkarlar diye temenni ediyorum. Bizim sıkıntımız yok ama başka yerlerden sıkıntı olduğu için bizi de yoruyor. İnşallah sonuna geliriz” dedi.

İNŞALLAH YAPACAĞIMIZ İŞLERE ENGEL OLMAZ

Spor Merkezi’ndeki kaba inşaat çalışmalarının devam ettiğini belirten Kantarcı, şöyle dedi: “Buranın kaba inşaatına ihale etmiştik. , Eğer çok ciddi bir sürprizle karşılaşmazsak inşallah önümüzdeki aylarda da ince işlerini ihale etmeyi umuyorum ve diliyorum. Çünkü tek hazine hesabı diye bir hesap uygulamaya koyuyor hükümet. Özel idarelerin ve belediyelerin kaynaklarını kendi istekleri doğrultusunda kullanmalarının önüne geçilecek. Günlük olarak ödemeler bildirilecek, onay verilenler ödenecek. Umuyorum, inşallah bizi kilitlemez, yapacağımız işlere engel olmaz.”

SOFİA EVLERİ ÇOK SES GETİRECEK BİR PROJE

Çaycuma Belediyesi tarafından yapılan Vadi Evleri’nden toplamda 6 milyon 903 bin lira tutarında satış yapıldığını ve Çaybel’in bu 6 milyon 903 bin liradan brüt 1 milyon 500 bin lira para kazandığını vurgulayan Başkan Kantar, şöyle devam etti: “Çaybel bir taraftan iş yapıyor ama neticede para da kazanıyor. Sofia Evleri’nin günlerdir üzerinde çalışıyoruz. Bu kriz ortamında ‘satışa çıkalım mı çıkmayalım mı’ diye çok tereddüt ettik. Ama önümüzde de zamanımız azalıyor. Biliyorsunuz ihalesini yapmıştık Çaybel’e vermiştik kat karşılığı. Belediyemiz bünyesinde çalışan Timuçin Pak, tamamının maketini yaptı, şu an kütük ev de sergileniyor. Ön talepler de alınmıştı. 100’ün üzerinde ön talep alındı.  Bu oynak kur ve fiyat ortamında satışa çıkmak ne derece doğru diye düşündük ama beklemeye de tahammül yok. İnsanlarda çok merak ediyor. Riski de üzerimize alarak satış listesini sosyal paylaşım sitesinde paylaştık. Buradan duyuruyorum; bu fiyattan alanlar vadi evlerinde olduğu gibi kazançlı olacaklar. İddiamız şuydu; ‘biz TOKİ’den daha pahalıya ev satmayacağız’ diye. Kriter olarak TOKİ evlerini fiyata aldık metrekare maliyetlerini. Ancak burada da yeni fiyatları döviz üzerinden değil Türk parasından lanse ettik. Şu ekonomik ortamda kaçırılacak fırsat, ev almak isteyenlere duyurulur, ellerini çabuk tutsunlar. Çok değişik çok orijinal bir proje. Çok ses getirecek müthiş bir proje. Hepsinin kapalı otoparkı var, bu da çok önemli.”

MECLİS KENDİSİYLE ÖVÜNMELİDİR

Çaycuma’da 2 bin dönümünün üzerindeki alanın imar uygulaması yaptıklarını da hatırlatan Başkan Kantarcı, “Bu 4 yılı aşkın çalışma bizim planlı, programlı ve sistematik bir çalışmayla önce imar planı revizyonu ve arkasından da etap etap 18 uygulamaları yaptık. Bu meclis kendisiyle övünmelidir ve övünecektir. Sanıyorum bir daha böyle bir olay çok zor yaşanır” diye konuştu.

ÇAYCUMA’DA FUARLARIN YAPILMASI KALICI HALE GELECEK

Fuarların yapıldığı 3’üncü etap kapalı pazaryerinde çalışmaların sürdüğünü dile getiren Başkan Kantarcı, şöyle dedi: “Çaycuma’da bu sene fuarın 3’üncüsünü yapacağız. Daha önceki valimiz Sayın Ali Kaban Bey’in sunduğu çok değerli bir olay. Fakat bizim pazar yeri bu iş için uygun ama kapalı alan yetersiz olduğu için her sene burada çadır kuruluyordu. Bu çadırın maliyeti de iyice sıkıntı. Daha önceki yıllarda BAKKA karşıladı bu çadır maliyetini. Fakat BAKKA’nın mevzuatına da bu uygun değilmiş, ‘Bu sene karşılayamayacağız’ deyince çadır ücretini bizim ve bir takım ticaret ve sanayi odaları tarafından karşılanması istendi. Ben de sayın valimize bir teklif götürdüm, dedim ki; ‘Siz bize en azından belli bir miktar imkan sağlarsanız geri kalanını da biz belediye olarak hallederiz. Önümüzdeki yıllarda çadır kurma ihtiyacı ortadan kalkar.’ Bu neyi sağlayacak; bundan sonraki yıllarda da artık Çaycuma’da fuarın yapılmasını kalıcı hale getirecek. Çünkü çadır kiralanmadığı zaman fuar yapılamaz anlamına gelir. İnşallah birincisi Batı Karadeniz Tarım ve Hayvancılık ikincisi Batı Karadeniz Yapı Dekorasyon ve Mobilya Fuarı’mız burada olacak. Şuanda beton ve temel çalışmaları bitti. Montajı da çok hızlı bir şekilde yapılacak ve bu ayın 20’sindeki fuara yetişecek.”

BÖYLE BELEDİYENİN TÜRKİYE’DE OLDUĞUNU SANMIYORUM

Belediyenin mali yapısıyla ilgili bilgiler de veren Başkan Kantarcı, “Göreve geldiğimizde borç stokumuz yaklaşık 35 milyon liraydı. Geldiğimizden sonraki yaptığımız borçlanma da 39 milyon küsur. Yaklaşık 40 milyon liraya yakın. Ancak biz 37 milyon lira da borcu ödemişiz. 35 milyon borçla başlamışız, 39 milyon lira biz borçlanmışız, 37 milyon lira ödemişiz, şuanda güncel aybaşı itibariyle 37 milyon lira borcumuz var. Ancak, bu borcun henüz 8 milyon 300 bin lirası kasamızda duruyor yatırım için. Şu anda fili borcumuz 29 milyon lira. 2018 yılında; yol, alt yapı, kanalizasyon, kum-çakıl malzeme alımı, asansör sistemi, belediye hizmet binasına ait işler, spor merkezi gibi yatırımlar yapmışız. Bizim aldığımız borçların geçmişte alınan borçlardan farkı var. Geçmişteki borçlar; kredi borçları, işçi ikramiyeleri, emekli sandığı, elektrik kurumu gibi yerlere olan borçlar ama bizim aldığımız borçlar tamamen yatırıma harcanan borçlar. İyi ki de borçlanmışız. Ben bu borçlanma iznini sağladığınız için sizleri de tebrik ediyorum. Şu anda artık bunları yapmanın imkanı yok. Maalesef yok. Şuanda ne borç alma imkânı var ne de borcu alacak, ödeyecek güç var. Çünkü oranlar tavanlarda. 18 milyon 747 bin lira biz yatırımlarla ilgili aldığımız bu borçtan 11 milyon lirasını biz yatırımlara harcamışız. Şuanda 8 milyon 300 bin lira yatırımlarımız için bekliyor. Yapılan yatırımlarla ilgili belediyemizin kasasında hak edişlerin parası duruyor. Böyle de bir kuruluş herhalde piyasada, Türkiye’de böyle bir belediye olduğunu sanmıyorum. Ve iyi ki böyle yapmışız ki, bu krize hazırlıksız yakalanmamış olduk” şeklinde konuştu.

10.5 MİLYON LİRA EMLAK GELİRİ TOPLANDI

Emlak gelirleri hakkında da meclis üyelerini bilgilendiren Başkan Kantarcı, şunları anlattı:

“2015’ten sonra biz emlakta çok ciddi bir yapılanmaya gittik. 2016-2017 ve 2018 yıllarında şuana kadar 10.5 milyon lira emlak vergisi tahsis etmişiz. Bizim geldiğimizde emlak vergisinin tamamı yıllık 1.5 milyon liraydı. Ama şuana kadar geçmişten gelecek alacaklar dahil 10 milyon 500 bin lira. 2 milyon 364 bin lira şuana kadar bu yıl için tahsisat var. Eylül-Ekim-Kasım ve Aralık aylarında da 1 milyon 700 bin lira bir tahsisat bekliyoruz.  Emlak vergisinde yıllık 4 milyon lira bir rakama sahip oluyoruz.”

YENİ BAŞKAN YARDIMCISI TİMUÇİN PAK OLDU

Başkan Kantarcı, belediyede görevli peyzaj mimarı Timuçin Pak’ın yıllardır Çaycuma’nın peyzajına katkıda bulunduğunu ifade ederek, “Hatta neredeyse bütün peyzajın elinden çıktığı peyzaj mimarımız Timuçin Pak arkadaşımız belediyemize çok yararlı işler yaptığı gibi bundan sonra da daha büyük sorumluluklar alacak. Çok yoğun bir şekilde bizim düzeltemediğimiz, aksayan yerlerimiz var onları da hemen girişti. Timuçin beyi Teknik İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı’na atadık.  Kendisini buraya kadar yaptığı güzel işler için tebrik ediyorum.  Timuçin beyin bugün ve bundan sonra da çok daha güzel faydalı işler yapacağını biliyorum. Bütün arkadaşlarımızın da yardımcı olacağını diliyorum.”

Konuşmaların ardından 3 gündem maddesi görüşülürken, Ekim ayı meclis toplantısının 3 Ekim’de saat 17.30’da yapılmasına karar verildi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden

03.11.2020
Salı
Detaylar

KAZIM KURT’UN CENAZESİ

İLÇEMİZ PEHLİVANLAR MAHALLESİ’NDEN, VELİYE ALP, HAVVA AYTAÇ, SUZAN ÖZTÜRK VE…

22.06.2023
Perşembe
Detaylar

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden Ana Boru Arızası Nedeniyle ;…

19.02.2024
Pazartesi
Detaylar

Çaycuma Bisiklet Topluluğu İstanbul Festivalinde

Çaycuma Belediyesinin katkılarıyla Çaycuma Bisiklet Topluluğu, İstanbul’da Bisiklet Festivaline katıldı….

29.06.2014
Pazar
Detaylar