Çocuklar bir engelliye hayat oldu

Çocuklar bir engelliye hayat oldu

Yayınlanma Tarihi: 04.04.2018 - Çarşamba | Görüntülenme Sayısı: 140 görüntüledi

Saltukova İlkokulu tarafından sosyal sorumluluk projesi kapsamında başlatılan kampanyada toplanan mavi kapaklardan elde edilen bir akülü tekerlekli sandalye, düzenlenen törende engelli vatandaşa teslim edildi.

300 öğrencinin öğrenim gördüğü Saltukova İlkokulu, engellilerin ihtiyaçlarını karşılamak için sosyal sorumluluk projesi kapsamında mavi kapak kampanyası başlattı. Öğrencilerin yanı sıra maden işçileri, Saltukova esnafının da destek verdiği kampanyada toplanan kapaklar Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Zonguldak İl Temsilciliğine teslim edildi. Kapaklarla alınan bir akülü tekerlekli sandalye, küçük yaştayken uygulanan yanlış tedavi sonucu yürüyemez hale gelen Recep Canbaz’a düzenlenen törende teslim edildi. Atatürkçü Düşünce Derneği binası önünde düzenlenen törene Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Zonguldak İl Temsilcisi Cem Cemal Ünal, Saltukova İlkokulu Müdürü Ergün Aydemir ve öğrenciler katıldı. Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, katkılarından dolayı Saltukova İlkokulu Müdürü Ergün Aydemir’e teşekkür belgesi verdi.

AMACIMIZ HEM ÇEVRE KİRLİLİĞİNİ AZALTMAK HEM DE YARIM YAPMAK

Okul Müdürü Aydemir, 6-7 ay önce başlayan kampanyaya öğrencilerin yanı sıra aileler, maden işçileri, Saltukova esnafının da destek verdiğini söyledi. Hedeflerinin bundan sonraki yıllarda da düzenlenecek kampanyada her yıl bir engelli vatandaşa akülü tekerlekli sandalye vermek olduğunu belirten Aydemir, şöyle dedi: “Sosyal duyarlılık projesi kapsamında öğrencilerimiz ve velilerimizi bu tip kampanyalara duyarlı olmalarını sağlamak, dikkat çekmek istiyoruz. Hedefimiz bu. Amacımız hem çevre kirliliğini azaltmak, hem de atık hale gelen bu atık malzemeleri geriye dönüşümünü sağlamaktır. Böylece hem engelli vatandaşlarımıza hizmet etmiş, ihtiyaçlarını gidermiş oluyoruz hem de çevre kirliliğine bir nebzede duyarlılık göstererek azaltmak istiyoruz.”

AMAÇ TOPLUMSAL DUYARLILIĞI SAĞLAMAK, FARKINDALIĞI OLUŞTURMAK

Akülü tekerlekli sandalyeye kavuşan , 46 yaşındaki Recep Canbaz ise çocukların yapmış olduğu davranış çok güzel bir örnek olduğunu belirterek, “Okul müdürümüze de çok teşekkür ediyorum. Bu yaşta bu çocukların engellileri düşünüp kampanya başlatması gerçekten çok güzel bir duygu. Ben çok duygulandım. Hepsine ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum” dedi. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Zonguldak İl Temsilcisi Cem Cemal Ünal, Saltukova İlkokulunun düzenlediği kampanyanın çok anlamlı olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi: “Kampanyalarımıza, Çaycuma Kaymakamlığı, Çaycuma Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü destek veriyor. Resmi olarak şu anda Çaycuma ilçesinde bu kapaklar toplanıyor. Buna istinaden Saltukova İlkokulu, kapak topladılar ve bu kapakları bize teslim ettiler. Alınan sandalye hak sahibine ulaştı. Bundan sonra vereceğimiz sandalyeler ilköğretim çağındaki ya da ortaokuldaki çocuklar verecek. Amaç toplumsal duyarlılığı sağlamak, farkındalığı oluşturmak. Bunu da sağladığımızı düşünüyorum.”

ÇOCUKLARIMIZ HEP ÇOCUK KALSINLAR

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ise törende çocuklarla kısa süre de olsa sohbet etti. Başkan Kantarcı, öğrencilere “Engelsiz bir kent ne demek” diyerek öğrencilere sordu sordu. Öğrencilerin farklı yanıtlar vermesi üzerine, , “Engelsiz kent, ayağınız bir şeye takılmadan her yere gidebilme özgürlüğüdür. Biz Çaycuma’da bunu yapmaya çalışıyoruz  dedi. Çocukların dünyanın en temiz varlıkları olduğunu belirten Kantarcı, “Çocuklarımız büyüdüklerinde de ‘hep çocuk kalsınlar’ diyorum ben. Engelsiz bir dünya için bu kadar bir gayret sarf eden Saltukova ilkokulumuza ve onun değerli yöneticilerine Çaycuma Belediye Başkanı olarak teşekkür ediyorum. Daha güzel bir dünya için engelsiz bir dünya için ve mutlu bir dünya için hep beraber el ele olalım” şeklinde mesajlar verdi. Başkan Kantarcı daha sonra öğrencilerle el ele tutuşarak objektiflere poz verdi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Pamuk Prenses Çocuk Evi kışa…

Çaycuma Belediyesi Pamuk Prenses Çocuk Evi’ne yaklaşan kış mevsiminde çocuklara…

09.10.2018
Salı
Detaylar

Park et, devam et!

Park et, devam et! Çaycuma Belediyesi “Bisiklet kenti” unvanının pekiştirecek…

17.08.2022
Çarşamba
Detaylar

BAKİ YURTBAY’IN CENAZESİ

İLÇENİN İSTASYON MAHALLESİ’NDEN; İLÇEMİZ ESNAFLARINDAN CEMAL, DR.KEMAL VE HAYRİ YURTBAY’IN…

05.12.2021
Pazar
Detaylar

CEMİL ÜSTÜNKUL’UN CENAZESİ

İLÇEMİZ SOFULAR MAHALLESİ SARAÇLAR MEVKİİNDEN, MERHUM MEHMET VE BEHİCE ÜSTÜNKUL’UN…

23.11.2023
Perşembe
Detaylar