Cumhuriyet’in kazanımları saldırı altında

Cumhuriyet’in kazanımları saldırı altında

Yayınlanma Tarihi: 29.10.2016 - Cumartesi | Görüntülenme Sayısı: 76 görüntüledi

Çaycuma Belediye Başkan Bülent Kantarcı Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, halkta, darbelere direnecek demokrasi bilincinin Cumhuriyet’in kazanımları sayesinde oluştuğunu, ancak bu kazanımların saldırı altında olduğunu söyledi.

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı. Kantarcı mesajında, “Ulu Önder Atatürk’ün kurup bizlere emanet ettiği Cumhuriyet’imiz 93. yaşına giriyor. Kurucu kadro, önüne, tüm kurum ve kurallarıyla işleyen eksiksiz bir demokrasiyi hayata geçirme, herkesin yasalar önünde eşit olduğu bir hukuk devleti kurma, yurttaşlarının huzur içinde yaşadığı, kalkınmasını sağlamış bir refah ülkesi haline gelme gibi büyük hedefler koydu. Aradan 93 yıl geçmesine karşın bu hedeflerin çok gerisinde kaldığımız açıktır. Üzülerek ifade etmek zorundayım ki, Cumhuriyet’imizin tüm kazanımları saldırı altındadır. Başta laiklik ilkesi olmak üzere, yarattığı pek çok değer tartışma konusu yapılmakta, sıkça yapılan sistem değişiklikleriyle eğitim kurumları tahrip edilmektedir” dedi.

 

CUMHURİYET’İN KURUCU DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKMALIYIZ

 

Son dönemlerde ülke içinde yeni bir şiddet sarmalına girildiğini söyleyen Kantarcı, “Ortadoğu’dan yükselen kan ve barut kokusu, ülkemizde de yayılmaktadır. 15 Temmuz darbe girişimini büyük bir başarıyla atlatan ülkemiz, darbecilerin, devlet içinden tasfiyesi sürecinde hayata geçirilen uygulamaların gerilimini yaşamaktadır. Şunu hepimiz idrak etmeliyiz ki, sosyal, kültürel, ekonomik ve toplumsal açıdan büyük bunalımlar yaşayan ülkemizde, bu durumdan çıkışın yolu, Cumhuriyet’in kurucu değerlerine sahip çıkmaktan geçmektedir” diyerek açıklamasını sürdürdü.

 

LAİK CUMHURİYET, ÜLKEMİZ İÇİN YAŞAMSAL ÖNEMDEDİR

 

15 Temmuz darbe girişiminin laik cumhuriyetin önemini ortaya koyduğunu belirten Kantarcı, “Geçmişte, ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesiyle huzur ver barış ortamını sağlayan Türkiye, bilimi rehber edinip, yüzünü çağdaş dünyaya dönerek, tüm yapılarını yenilemiş,  bu doğrultuda büyük mesafe kat ederek demokratik kuralları işletebilen tek Müslüman ülke haline gelmiştir. Son birkaç yılda üst üste yaşanan olaylar, özellikle 15 Temmuz darbe girişimi, kurulan laik, demokratik cumhuriyetin, ülkemizin varlığı ve geleceği için yaşamsal önemde olduğunu açık şekilde ortaya koymuştur”  dedi.

 

CUMHURİYET’İ KURANLARA MİNNET BORCUMUZ VAR

 

Kantarcı açıklamasını, “Bugün halkımızda darbelere direnecek bir demokrasi bilinci gelişmişse bu Cumhuriyet’imizin kazanımları sayesindedir. Tüm eksiklerine karşın, dünyanın önemli ekonomileri arasında sayılıyor, teknolojik yenilenme konusunda adımlar atabiliyorsak bu yine Cumhuriyet’imiz sayesindedir. Bu nedenle Cumhuriyet’i kuranlara büyük minnet borcumuz bulunmaktadır. Bu duygularla başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyet’in kuruluşuna emek harcayan tüm devlet adamlarını saygıyla anıyor, Ulusal Kurtuluş Savaşımızı kazanarak bugünlere ulaşmamızı sağlayan kahraman ecdadımıza Allah’tan rahmet diliyor, halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum” diyerek bitirdi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

2015 Kasım Ayı Meclis Gündemi

28.10.2015
Çarşamba
Detaylar

Zonguldak Kızılay Kan Merkezi’nden

Zonguldak Kızılay Kan Merkezi’nden; Zonguldak Kızılay Kan Merkezi ekibi bugün…

05.02.2022
Cumartesi
Detaylar

Anneler Günü nedeniyle yayımladığı mesajı…

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı Anneler Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Yaşamımız…

09.05.2021
Pazar
Detaylar

Hastane Yoluna Kilitli Parke ve…

Çaycuma Belediyesi bisiklet yollarına önem veriyor.   Çaycuma Devlet Hastanesi…

01.12.2014
Pazartesi
Detaylar