Ertelenemez bir görevdir

Ertelenemez bir görevdir

Yayınlanma Tarihi: 02.12.2016 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 112 görüntüledi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Engelli yurttaşlarımıza, yaşamın tüm alanlarında, diğer bireylerle aynı koşulları sağlamayı ertelenemez bir görev sayıyoruz” dedi.

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı,  3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun,  engellilerin, topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla, 3 Aralık’ı, 1993 yılında, Uluslararası Engelliler Günü olarak ilan ettiğini anımsatan Kantarcı, “Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye nüfusunun %12.29’u engellidir. Toplam nüfusun 8,5 milyonunun engelli olduğu anlamına gelen bu rakam, aynı zamanda, önümüzde ne denli bir zor görev olduğunu da göstermektedir. Ülkemiz, Engellilerin Haklarına Dair Milletlerarası Sözleşmeyi imzalayarak sözleşmenin taraf ülkelerinden biri olmuştur. Buna göre Türkiye, engelliliğe dayalı herhangi bir ayrımcılığa izin vermeksizin tüm engellilerin insan hak ve temel özgürlüklerinin eksiksiz olarak yaşama geçirilmesini sağlamak ve engellilerin hak ve özgürlüklerini güçlendirmekle yükümlüdür” dedi.

 

ENGELLİLERİN İNSANLIK ONURUNA SAYGI DUYMAYA MECBURUZ

 

Kantarcı mesajını, “Bu kapsamda, devletim tüm birimleri, tüm engellilerin, ulaşım, dolaşım, erişebilirlik haklarını sağlamanın yanı sıra, toplumun her kesiminde engellilere yönelik bilinci arttırmak ve engellilerin hakları ve insanlık onurlarına saygı duyulmasını teşvik etmeye de mecburdur. Yaşamın her alanında engellilere yönelen klişeler, önyargılar, incitici uygulamalar ile cinsiyet ve yaş temelli ayrımcı davranışlarla mücadele etmek, engelli bireylerin kapasiteleri ve katkılarına ilişkin bilinç yaratmak devlet olarak asli görevimizdir” diyerek sürdürdü.

 

ENGELSİZ ÇAYCUMA YOLUNDA DEV ADIMLAR ATILDI

 

Engelli hakları konusunda Çaycuma Belediyesinin yaptıklarına da değinen Kantarcı, “Bu sorumluluğun farkında olan Çaycuma Belediyesi ‘Engelsiz Çaycuma’ yolunda dev adımlar atmıştır. Kaldırım dâhil hiç yükseltisi olmayan yol tasarımı, ilçemizin en ücra köşelerine kadar yaygınlaştırılmaktadır. Yeni hizmet binamız tüm birimlerine engellilerin çok kolay ulaşabileceği şekilde tasarlanmıştır. Devam eden çalışmalarımız bittiğinde yürüyebilir durumdaki her engelli, hiç kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan ilçe merkezinde dilediği yere gidip, her türlü işini görebilecektir. Engelli yurttaşlarımıza, yaşamın tüm alanlarında, diğer bireylerle aynı koşulları sağlamayı ertelenemez bir görev sayıyoruz” dedi.

 

FARKINDALIK DUYGUSUNUN TÜM GÜNLERE YAYILMASINI DİLİYORUM

 

Kantarcı açıklamasını, “Bu duygularla 3 Aralıklarda engelli yurttaşlarımızın sorunlarına ilişkin toplumda oluşan farkındalık duygusunun tüm günlere yayılmasını istiyor, başta engelli vatandaşlarımız olmak üzere herkese engelsiz bir yaşam diliyorum” diyerek bitirdi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Lütfen Dikkat

İçişleri Bakanlığının hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı tedbirlerinin, son…

21.04.2021
Çarşamba
Detaylar

AYŞE TOPCU’NUN CENAZESİ

İLÇEMİZ VELİOĞLU MAHALLESİ’NDEN, BURAK, BURCU VE MERHUM MUHAMMET(AYTAÇ) TOPCU’NUN ANNELERİ,…

10.01.2024
Çarşamba
Detaylar

2018 Mart Ayı Meclis Gündemi

23.02.2018
Cuma
Detaylar

Behçet Kalaycı büstü açılıyor

Behçet Kalaycı büstü açılıyor Kentin ruhunu oluşturan şiirleriyle “Zonguldak şairi”…

02.10.2023
Pazartesi
Detaylar