Ülkenin Zonguldaklıya borcu var

Ülkenin Zonguldaklıya borcu var

Yayınlanma Tarihi: 03.12.2016 - Cumartesi | Görüntülenme Sayısı: 0 görüntüledi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Kömür havzası, bölgemizin gerçeklerini hiç bilmeyen, sosyal, ekonomik boyutunu değerlendirmekten aciz bürokratların, Ankara’dan ürettiği yanlış politikalar yüzünden, büyük bir kaynak savurganlığı da yaratılarak küçültülüyor” dedi.

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent kantarcı 4 Aralık Dünya madencilik Günü ile ilgili bir mesaj yayımladı, Kantarcı mesajında, “4 Aralık, tüm ülkelerde, Dünya Madencilik Günü olarak kutlanıyor. Dünya Madenciler Günü kentimiz için büyük önem taşıyor. Çünkü madencilik denince, ülkenin, akla ilk gelen kenti olan Zonguldak, ekonomisini büyük oranda bu sektörün yarattığı katma değerle döndürüyor. Yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada, özellikle yeraltı kömür işletmeciliğinde ağır bir kriz yaşanıyor. Ülkemizde bu kriz doğru yönetilmediği için, düşen üretimle birlikte Zonguldak da küçülüyor. İşsizlik çığ gibi büyürken, yaşanan yoğun göç, kentte son derece karamsar bir havanın egemen olmasını sağlıyor” dedi.

 

ÜLKEMİZİN MADENCİLİK POLİTİKASI YOK

 

Uygulanan kömür politikalarını da eleştiren Kantarcı mesajını, “Ülkemizde, pek çok alanda olduğu gibi, ilgili tüm çevrelerce üzerinde uzlaşılmış bir madencilik politikası da bulunmuyor. Kömür havzası, bölgemizin gerçeklerini hiç bilmeyen, sosyal, ekonomik boyutunu değerlendirmekten aciz bürokratların, Ankara’dan ürettiği yanlış politikalar yüzünden, büyük bir kaynak savurganlığı da yaratarak küçültülüyor. Sosyal politikalarla desteklenmeyen bu uygulamalar, yerel paydaşlarıyla da uzlaşı sağlanmadığı için tam bir yıkıma yol açıyor. Zonguldak’ın ekonomik, sosyal, kültürel ve demografik olarak gerilemesine ve bir çöküntü kentine dönüşmesine neden oluyor” diyerek sürdürdü.

 

HAVZA YENİDEN YAPILANDIRILMALIDIR

 

Kantarcı mesajının son bölümünde, “Bu yanlışlara derhal son verilmelidir. Kömür havzası, ilgili tüm çevrelerin katılımıyla yeniden yapılandırılmalı, diğer yandan da kenti ayağa dikecek sosyal ve ekonomik politikalar hızla yaşama geçirilmelidir. Bu süreçte dünyadaki fosil yakıtlarla ilgili bakıştaki değişimler mutlaka dikkate alınmalıdır. Ülke ekonomisine katkı sunmak için Ulusal Kurutuluş Savaşı’ndan daha çok şehit vermiş, binlerce evladını gencecik yaşlarda yerin altındaki kör karanlıklarda yitirmiş Zonguldak, bu özverisinin karşılığını alarak hak ettiği saygın yere gelmelidir. Bu bir lütuf ya da ihsan değil bir görevdir, çünkü bu ülkenin Zonguldaklıya çok borcu bulunmaktadır. Bu duygularla tüm madencilik camiasının Dünya Madencilik Günü’nü kutluyor,  Uzun Mehmet’ten bu yana yeraltında şehit tüm madencileri rahmetle anıyorum” diyerek bitirdi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Çaycumalı çocukların bisiklet sevinci

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve…

24.04.2018
Salı
Detaylar

Personel eğitimi tamamlandı

Çaycuma Belediyesinin BAKKA desteğiyle gerçekleştirdiği personel eğitimi tamamlandı.   Çaycuma…

16.12.2016
Cuma
Detaylar

Çaycuma’ya Modern Lostra

Çaycuma’da ayakkabı boyacıları için, belediye tarafından modern görünümlü lostra (Ayakkabıların…

09.06.2015
Salı
Detaylar

Komisyon raporu kabul edildi

Aralık ayı ikinci bileşiminde tek gündemle toplanan Çaycuma Belediye Meclisi,…

09.12.2016
Cuma
Detaylar