Fuara coşkulu açılış

Fuara coşkulu açılış

Yayınlanma Tarihi: 28.09.2017 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 71 görüntüledi

 

Çaycuma’da 2. Kez düzenlenen Batı Karadeniz Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı coşkulu bir törenle açıldı.

2.Batı Karadeniz Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı Çaycuma Belediyesi fuar alanında açıldı. Öncesinde Çaycuma Belediyesi Bandosunun bir konser verdiği açılış törenine Zonguldak Vaisi Ahmet Çınar, CHP Milletvekili Şerafettin Turpcu, Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Gökçebey Kaymakamı Gökhan Öztürk, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Kilimli Belediye Başkanı Ali Aslankılıç, Muslu Belediye Başkanı Sabahattin Adıyaman, Çatalağzı Belediye Başkanı Adnan Akgün, Filyos Belediye Başkanı Ömer Ünal, Nebioğlu Belediye Başkanı Ertan Aydoğan, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, İl Özel İdare Genel Sekreteri Recep Demirtaş, BAKKA Genel Sekreter Vekili Hakkı Yavuz, Zonguldak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cemalettin Çataklı, Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, Çaycuma Ticaret Sanayi Odası Başkanı Rıfat Sarsık’ın yanı sıra çok sayıda daire amiri ve sivil toplum örgütü yöneticisiyle meslek odalarının başkan ve yöneticileri katıldı. Fuarı düzenleyen Expolink şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Erdoğan yaptığı konuşmada, fuara 105 firmanın katıldığını bunun da geçen yıla göre yüzde kırk daha fazla katılım anlamına geldiğini açıkladı.

SİZLERİ ÇAYCUMA’MIZDA AĞIRLIYOR OLMAKTAN ONUR DUYUYORUM

Fuarda bir açılış konuşması yapan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Önce bütün yolların buluştuğu kavşak olan ilçemize, sonra da, büyük bir gururla ikincisini düzenlediğimiz Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılış törenine hoş geldiniz diyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Ülkemizin en güzel köşelerinden birini oluşturan ve ileriye doğru ülke ekonomisi içinde bugünde çok daha büyük rol üstlenmesi kaçınılmaz olan Batı Karadeniz Bölgemizin sektördeki paydaşlarını bir araya getiren bir etkinlikte, bir arada olmanın heyecanı içindeyim. Bölgesel işbirlikleri geliştirme, bir olma, aynı duyguda birleşme, geleceği birlikte planlama, geleceğe birlikte yürüme yalnızca bölgemizin değil, ülkemizin ihtiyaç duyduğu en temel olgudur. Buna yönelik ilk adımların, belediye başkanı olmaktan büyük onur duyduğum Çaycuma’da atılıyor olmasından son derece mutluyum. Sizleri bu vesile ile Çaycuma’mızda ağırlıyor olmaktan ayrıca onur duyuyorum” dedi.

GEÇEN YILA GÖRE ÇOK DAHA KATILIMLI BİR FUAR YAPIYORUZ

Kantarcı konuşmasını, “Fuaralar, tüm dünyada ekonomik gelişimin, etkileşimin temel araçlarından biridir. Katılımcı firmalara, ürün ve hizmetlerin tanıtıp yeni çözüm ortakları bulma, kurumsal imaj yaratma, marka değeri oluşturma, ürün ve hizmetler konusunda karşılıklı deneyim aktarma olanağı sağlar, sektörde tanınırlığı artırır. Ziyaretçilereyse yeni ürün ve hizmetlerle tanışma, teknolojilerini yenileme, bilgilenme ve yeni iş bağlantıları kurma imkânı tanır. Bu yıl geçen yıla göre çok daha katılımlı bir fuar yapıyoruz. Bir dahakine, sayın valimizin destekleriyle açacağımız kalıcı fuar alanında, çok daha iyisini yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmamalıdır. Tüm katılımcıların diledikleri sonuca ulaşması en büyük dileğimdir. Bu duygularla fuarın açılmasında emeği geçen önceki valimiz Sayın Ali Kaban, şimdiki Valimiz Ahmet Çınar, değerli il protokolü ve BAKKA yöneticileri, fuarı düzenleyen Ekspolink firması başta olmak üzere herkese teşekkür ediyor, hepinize, saygılar sunuyorum” diyerek tamamladı.

ÇAYCUMA’DA GÜZEL GELİŞMELER YAŞANIYOR

Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli de yaptığı konuşmada, “Çaycuma’mızda bu fuarı gerçekleştiriyor olmak bizim için bir mutluluk kaynağıdır. Son yıllarda Çaycuma’da bu alanda çok güzel gelişmeler yaşanıyor. Tarım Lisesi açıldı ve artık öğrencilerimiz eğitim hayatına başladı. Peşinden Gıda ve Tarım Yüksekokulumuz açıldı.  Geçen yıl fuarımızın açılış programında önceki valimiz Sayın Ali Kaban tarıma dayalı ihtisas organize sanayisinin bölgesinin müjdesini verdi. Onun adımlarını atıyoruz. İnşallah bacalı sanayimiz Çaycuma’da yükselirken bacasız sanayimiz de yeşil sanayi olarak Çaycuma’mızın değişik yerlerinde yükselecek, Çaycuma’mızı istihdam anlamında ayakta tutan bir sektör haline gelecektir. Katılan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

BACALI SANAYİ İLE BACASIZ SANAYİ YAN YANA OLMAZ

Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu açılışta yaptığı konuşmada, “Bu fuarın gerçekleşmesinde emeği geçen, fikri ortaya atan, bugünlere getiren herkese teşekkür ediyorum. Bizim coğrafyamızda tarım yapacak toprağımız, akarsularımız var. Hollanda’ya bakarsak bizden çok küçük toprakları var. Ama tarımın her alanında müthiş üretim yapıp, tüm dünyaya pazarlayarak, çok yüksek ihracat yapıyor. Aynı gezegende yaşıyoruz, onlar başarıyor da biz niye başaramıyoruz? Biz daha işin çok başındayız. Az önce konuşan Sayın kaymakama katılmıyorum. Bacasız sanayi ile bacasız sanayinin ikisi aynı topraklarda olmaz. Sayın Başbakanımız, diğer bakanlarımız yeşile önem vereceklerini Çatalağzı gibi örnekleri bir daha görmeyeceğimiz yatırımları gerçekleştireceklerini söyledi. Biz de parti olarak bunların takipçisi olacağımızı söyledik. Ben yeni valimizle beraber, ondaki pozitif enerjiyle beraber Zonguldak’ın geri kalmışlığının önlenmesi için Ankara’dan yapılacak desteğin biraz daha artacağını düşünüyorum. Burada tüm konuşmacılar güzel konuşmalar yaptı ama bizi bekleyen bacalı sanayi tehlikesine değinmedi. Ben ona dikkat çekmek istiyorum. Yüksek bacalı sanayi ile bacasız sanayinin ikisi bir arada olmaz. Ürünlerimizi kimseye satamayız. Kimse onları almaz” dedi.

ÇAYCUMA TARIMDA, GÖZBEBEĞİMİZ OLAN BİR İLÇEMİZ

Açılış töreninde son konuşmayı yapan Zonguldak Valisi Ahmet Çınar ise, “Çağ profesyonellerin çağı. Ufak tefek çözümler, girişimler, palyatif tedbirlerle işler artık yürümüyor. Dünya küresel bir köy haline geldi. Herkes, her şeye çok çabuk ulaşabiliyor. Keskin bir rekabet var. Her işin en kalitesini, en iyisini en hızlı bir şekilde yapmak zorundasınız. Fuarların Çaycuma’ya kadar inmiş olması, Türkiye’de de bir profesyonelliğin başlamış olduğunu gösteriyor. Çaycuma az önce tarım müdürümüz de söyledi, tarımda, kalkınmada, gözbebeğimiz olan bir ilçemiz. Kalkınma ajansımızın görev alanının tam ortasında yapılan bu fuara, geçen seneye göre yüzde kırk daha fazla katılım olması, bu fuarın ilerideki yıllarda çok daha iyi noktalara geleceğini gösteriyor. Kaymakam beyle, ticaret odası başkanımızla, belediye başkanımızla görüştük, gelecek yıl ya da yıllarda bunu çok daha profesyonel bir şekilde, kalıcı bir mekânda daha uygun şartlarda yapacağız” dedi.

BİZ YAPARSAK OLUR, YAPMAZSAK OLMAZ

Konuşmasında Malatya’ya atanan önceki Vali Ali Kaban’a da teşekkür eden Çınar, “Hem fuarın hazırlanması, hem de OSB’lerin ilerlemesi konusunda, turizmin ilerlemesi konusunda projeleri oldu. Emeği geçen herkesi huzurlarınızda tebrik ediyorum. Bir şeyi yaparsak oluyor, yapmazsak olmuyor. Biz yaparsak olur, yapmazsak olmaz. Kimse fuar yapıyor diye, ne belediye başkanına ne de kaymakama madalya vermiyor. Bu yapılmasaydı da skimse onlara ‘Siz bu fuarı neden yapmıyorsunuz?’ diye hesap da sormazdı. Bu bir emektir, niyettir, samimiyettir, erdemdir, vatanseverliktir. Güzellik adına ne sayarsanız her şeydir” dedi.

ARKADAN LAF EDECEĞİMİZE DESTEK OLALIM

Bu tip organizasyonlarda lafın bitmeyeceğini de söyleyen Vali Çınar, “Efendim cılız oldu, para biti, boşa gitti falan filan. Bunların hepsi boş laf. Gereksiz. Bunlar adım adım yükselir. Geçen sene şu kadar katılım oldu. Bu sene bu yüzde kırk attı. Ondan sonra daha fazla olacak. Konfüçyüs’ün ‘Karanlığa küfredeceğine bir mum da sen yak” diye bir lafı var. Arkadan laf edeceğimize destek olalım. Gene de ‘Laf etmeden durmam’ diyenler varsa, buyurun, laf edin, meydan sizin.

BURASI GELECEĞİ PARLAK BİR BÖLGE

Konuşmasında Filyos Projesine de yer veren Vali Çınar, “Filyos Projesi çok büyük proje. Bütün Karadeniz havzasına hitap edecek bir proje. Denizlerden gelecek mallar bütün dünyaya taşıyacak büyük bir limanın arkasında bir endüstri bölgesi bir de serbest bölge olacak. Bu kendiliğinden turizmi, otelleri, otelciliği geliştirecek. Gıda sektörünü, hayvancılığı güçlendirecek. Dolayısıyla ben bütün girişimcilerime tavsiye ediyorum, burası geleceği parlak bir bölge. Herkes buna göre tedbirini alsın, yatırımını buna göre planlasın” dedi.

EN BÜYÜK GÖREV DEVLETE DÜŞÜYOR

Çınar konuşmasının son bölümünde, “Kars’tan İstanbul’a kadar bütün ülke adeta kel, kupkuru. İnsanlar boş. Dağlar boş. Araziler boş. Amam oh ne hoş diyemiyoruz. Bu kötü bir şey. Allah her şeyi vermiş. İnsan da var, arazi de var. Ama üretim yok. Burada elbette en büyük görev devlete düşüyor. Plan proje yapıp, inşaları orada çalışmaya yönlendirmemiz gerekiyor. İnsanlar aldığı güvenlikçi sertifikası ile asgari ücretle çalışmayı tercih ediyor. Bunun yerine köye gelse, küçük bir çiftlik kursa kazandığının en az on katını kazanacak ama bunu yapmıyor. Herkese tavsiye ediyorum. Bizim artık köylere dönüp üretime başlamamız lazım. Her şey artık çok modern araçlarla zahmetsiz bir şekilde yapılıyor” sözlerine yer verdi. Konuşmaların sonunda Vali Çınar sponsor firmalara birer plaket sunduktan sonra, diğer protokol üyeleri ile birlikte stantları tek tek dolaştı.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Atatürk Spor Merkezinden duyuru

Spor Merkezimiz, Kurban Bayramı nedeniyle, 09 Temmuz Cumartesi günü kapalı…

07.07.2022
Perşembe
Detaylar

Kaymakam Göze’den belediyeye iade-i ziyaret

Geçtiğimiz günlerde Çaycuma Kaymakamlığına atanan Mehmet Göze, Çaycuma Belediyesine iade-i…

15.09.2022
Perşembe
Detaylar

Çocukların sesi çınladı: “İlelebet Cumhuriyet”

Çocukların sesi çınladı: “İlelebet Cumhuriyet” Çaycuma Belediyesi Çocuk Korosu Cumhuriyet’in…

01.11.2023
Çarşamba
Detaylar

BURHAN YILMAZ’IN CENAZESİ

GÖKÇEBEY ÜÇBURGU KÖYÜ DAVUTOĞLU MAHALLESİ’NDEN, MERHUM YUSUF YILMAZ’IN OĞLU TCDD’DEN…

10.05.2024
Cuma
Detaylar