Gez dünyayı, gör Çaycuma’yı

Gez dünyayı, gör Çaycuma’yı

Yayınlanma Tarihi: 26.12.2017 - Salı | Görüntülenme Sayısı: 208 görüntüledi

Dünya turuna çıkan İsviçreli maceracılar, bir Avrupa kentinden farkı olmayan Çaycuma’nın kendilerini çok şaşırttığını söyledi

İsviçreli macera tutkunu 34 yaşındaki Cecile Streit ile 41 yaşındaki Perey John Weibel, insanları ve kültürlerini tanımak için, bisikletle dünya turuna çıktı. 4 ay önce başlattıkları yolculukta, kat ettikleri 5 bin 200 kilometrenin ardından Çaycuma’ya gelen maceracılar, bir Avrupa kentinden farksız buldukları ilçeden çok etkilendiklerini söyledi.  Her ikisi de öğretmen olan ve Nepal’e gitmek üzere 26 Temmuz’da İsviçre’den yola çıkan çift, 2 yılda bitirmeyi hedefledikleri yolculuğun ardından evlenmeyi planladıklarını açıkladı. Streit ve Weibel, İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Bosna Hersek, Arnavutluk ve Yunanistan’ın ardından geldiği Türkiye’de, Karadeniz sahil yolunu takip ederek Çaycuma’ya geldi. Burada Tercüman Eyüp Şeker ve bisiklet tutkunu Ahmet Dereli’nin eşlik ettiği çift, Bartın Amasra üzerinden yoluna devam edecek.

İYİ Kİ ROTAMIZI DEĞİŞTİRİP ÇAYCUMA’YI GÖRMÜŞÜZ

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Filyos’ta tesadüfen karşılaştığı çifte ilgi göstererek, Çaycuma’ya da davet etti. Kantarcı, belediyenin önünde karşıladığı çifti, bir süre makamında ağırladı. Ziyarette konuşan Cecile Streit, kendilerine sıcak ilgi gösteren Başkan Kantarcı’ya teşekkür etti. Streit, “Türk insanı çok misafirperver ve sıcakkanlı. Bizlere her konuda yardımcı oldular. Ülkeleri görmek, insanları tanımak ve o ülkenin yapısını ve kültürlerini öğrenmek için bisikletle yola çıktık. 4 aydır yollardayız. 7 ülkeyi bisikletle geçtik. Çaycuma’ya kadar 5 bin 200 kilometre yol kat ettik. Buraya kadar hiçbir problem olmadan geldik. Çok memnunuz. Başkanın davetiyle geldiğimiz Çaycuma’da çok şaşırdık. Sanki bir Avrupa kenti gibi. Bisiklet yolları mükemmel. Bundan da çok etkilendik. Rotamız üzerinde olmadığı halde ‘Bir de Çaycuma’yı görün’ diyerek davet eden Başkan Kantarcı’ya teşekkür ediyoruz. İyi ki rotamızı değiştirip Çaycuma’yı görmüşüz” dedi.

HATIRALARINDA ÇAYCUMA’NIN ÇOK FARKLI YERİ OLSUN

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Ben yeraltı değil de yerüstü madencisiyim” şeklinde espri yaparak başladığı konuşmasında, çiftle Filyos’ta karşılaştıklarını, hikâyelerinin dinledikten sonra bir de Çaycuma’ya davet ettiğini söyledi. Kantarcı, “Sağ olsunlar, beni kırmadılar. Ziyaretimize geldiler. Avrupa’nın ortalarında başlayıp Nepal’e kadar sürecek uzun yolculukta çok yer görecekler, çok insanla tanışacaklar. Çaycuma onların hatırasında çok farklı bir yer olsun, hafızalarında farklı bir işgal etsin diye arzu ediyorum. Birçok insanın aklından geçirdiği, hayal ettiği ama cesaret edemediği bir işi yapıyorlar. Tebrik ediyorum” dedi. Kantarcı, bir süre makamında ağırladığı İsviçreli çifte, şapka, Çaycuma’yı tanıtan broşürle Türk bayrağı armağan etti.

KANTARCI NİKÂHLARINI KIYMAYA TALİP OLDU

Çift, Karadeniz sahil şeridini izleyerek Gürcistan’a, oradan da, Azerbaycan, İran, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Çin üzerinden Nepal’e ulaşmayı hedefliyor. Maceracılar, yolculuğun sonundaki evlilik olasılığını öğrendikten sonra nikâhlarını kıymaya talip olan Başkan Kantarcı’ya, Türkiye’ye gelmeleri durumunda olabileceğini söylerken, olmazsa kendisini Nepal’deki evlilik töreninde görmek istediklerini söyledi.

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Su İşleri Müdürlüğüne Elektrikli Motosiklet

Çaycuma Belediyesi, Su İşleri Müdürlüğü’nde kullanılmak üzere iki adet elektrikli…

08.09.2014
Pazartesi
Detaylar

  MERASİM TİP CENAZE NAKİL…

ÇAYCUMA BELEDİYESİ PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ MERASİM TİP CENAZE NAKİL…

19.11.2014
Çarşamba
Detaylar

BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN

BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN BELEDİYEMİZ MAHALLE VE MÜCAVİR ALAN SINIRLARI İÇERİSİNDEKİ BİNA,…

31.05.2023
Çarşamba
Detaylar

Beledye Başkanımız Bülent Kantarcı, belediye…

Beledye Başkanımız Bülent Kantarcı, belediye hudutlarına yeni katılan Karamusa Mahallesi’nde…

25.05.2021
Salı
Detaylar