Kamuoyuna Açıklama

Kamuoyuna Açıklama

Yayınlanma Tarihi: 21.01.2016 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 91 görüntüledi

Zonguldak’ta yayım yapan bir gazetede, açılışı tamamlanmamış olan Çaycuma bürolarına, Belediye Başkanımız Sayın Bülent Kantarcı tarafından kasıtlı olarak zabıta ekibi gönderildiği şeklinde yapılan anlatım doğru değildir.  Tümüyle kamuoyuna yanıltmaya yönelik yazılar nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunlu görülmüştür:

1.       Halen yürürlükte olan İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik’te, çok açık bir dille, “Yetkili idarelerden usulüne uygun olarak işyeri açma ve çalışma ruhsatı alınmadan işyeri açılamaz ve çalıştırılamaz” denilmektedir.

2.       2014 yılında, Belediyemizi denetleyen İçişleri Bakanlığı Müfettişleri, ilçede, 160 işyerinin ruhsatsız çalıştığını tespit etmiş, bu durumda olan işyerlerinin hızla ruhsatlandırılmasını, ruhsatı alamayacak durumda olan işyerlerininse faaliyetten men edilmesini istemiştir.

3.       Her alanda olduğu gibi bu kapsamdaki çalışmalarını da yasa ve yönetmelikler çerçevesinde taviz vermeden sürdüren Belediyemiz, 2015 yılında, 198 adet sıhhi, 43 adet de gayrı sıhhi müesseseyi ruhsatlandırmıştır. Bu sayı bugüne değin Çaycuma’da elde edilen en yüksek ruhsatlandırma rakamıdır.

4.       Çaycuma Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ruhsatsız işyerlerinin tespiti konusundaki denetimlerini aralıksız olarak sürdürmektedir.

5.       Anılan gazetenin halen faaliyette olan bürosuna rutin kontrollerini sürdüren Zabıta Müdürlüğü ekibi yalnızca bir kez gitmiş, ruhsatsız çalıştırıldığı tespit edilen büro için, “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı” çıkarmaları konusunda yasal tebligat yapmıştır. Onun ötesinde belediyemizce tesis edilen herhangi bir işlem yoktur.

6.       Belediyemizin eşitlik ve erişilebilirlik konusundaki özeni tüm kamuoyunun malumdur. Herkes yasalar önünde eşittir. Hiç kimsenin de ayrıcalıklı konumda olması düşünülemez.  Dolayısıyla bu gazete bürosu da çalışmalarını sürdürmek için, yasanın emredici hükmüne uyarak ruhsat almak zorundadır.

7.       Durumu kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız.

 

Çaycuma Belediye Başkanlığı

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yeşil Alan Bakım Çalışmaları Devam…

Çaycuma Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri Pehlivanlar Kent Ormanı,…

14.07.2014
Pazartesi
Detaylar

MARGOT TOPCU’NUN CENAZESİ

İLÇENİN VELİOĞLU MAHALLESİ’NDEN, SATILMIŞ VE HALİME TOPCU’NUN GELİNLERİ, MEVLÜT VE…

25.08.2022
Perşembe
Detaylar

Yazıhane İşletmecilerine Cevap (Basın Açıklaması)

Çaycuma Belediye Başkanlığı, Çağatay Yurtbay tarafından Facebook’ta üç terminal işletmesinin adı…

02.08.2014
Cumartesi
Detaylar

Çaycuma Belediyesi Kasım 2014 Meclis Toplantısı

Çaycuma Belediyesi 5393 Sayılı Belediye Kanununun 20’nci maddesine istinaden Kasım…

04.11.2014
Salı
Detaylar