Kamuoyuna Açıklama

Kamuoyuna Açıklama

Yayınlanma Tarihi: 21.01.2016 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 37 görüntüledi

Zonguldak’ta yayım yapan bir gazetede, açılışı tamamlanmamış olan Çaycuma bürolarına, Belediye Başkanımız Sayın Bülent Kantarcı tarafından kasıtlı olarak zabıta ekibi gönderildiği şeklinde yapılan anlatım doğru değildir.  Tümüyle kamuoyuna yanıltmaya yönelik yazılar nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunlu görülmüştür:

1.       Halen yürürlükte olan İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik’te, çok açık bir dille, “Yetkili idarelerden usulüne uygun olarak işyeri açma ve çalışma ruhsatı alınmadan işyeri açılamaz ve çalıştırılamaz” denilmektedir.

2.       2014 yılında, Belediyemizi denetleyen İçişleri Bakanlığı Müfettişleri, ilçede, 160 işyerinin ruhsatsız çalıştığını tespit etmiş, bu durumda olan işyerlerinin hızla ruhsatlandırılmasını, ruhsatı alamayacak durumda olan işyerlerininse faaliyetten men edilmesini istemiştir.

3.       Her alanda olduğu gibi bu kapsamdaki çalışmalarını da yasa ve yönetmelikler çerçevesinde taviz vermeden sürdüren Belediyemiz, 2015 yılında, 198 adet sıhhi, 43 adet de gayrı sıhhi müesseseyi ruhsatlandırmıştır. Bu sayı bugüne değin Çaycuma’da elde edilen en yüksek ruhsatlandırma rakamıdır.

4.       Çaycuma Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ruhsatsız işyerlerinin tespiti konusundaki denetimlerini aralıksız olarak sürdürmektedir.

5.       Anılan gazetenin halen faaliyette olan bürosuna rutin kontrollerini sürdüren Zabıta Müdürlüğü ekibi yalnızca bir kez gitmiş, ruhsatsız çalıştırıldığı tespit edilen büro için, “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı” çıkarmaları konusunda yasal tebligat yapmıştır. Onun ötesinde belediyemizce tesis edilen herhangi bir işlem yoktur.

6.       Belediyemizin eşitlik ve erişilebilirlik konusundaki özeni tüm kamuoyunun malumdur. Herkes yasalar önünde eşittir. Hiç kimsenin de ayrıcalıklı konumda olması düşünülemez.  Dolayısıyla bu gazete bürosu da çalışmalarını sürdürmek için, yasanın emredici hükmüne uyarak ruhsat almak zorundadır.

7.       Durumu kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız.

 

Çaycuma Belediye Başkanlığı

İlginizi Çekebilecek Yazılar

MUHSİN ERGİN’İN CENAZESİ

İLÇENİN İSTASYON MAHALLESİ’NDEN; EZGİ ERGİN ‘NİN BABASI, İLÇEMİZ ESNAFLARINDAN MEHMET…

26.01.2022
Çarşamba
Detaylar

Başkan Kantarcı’ya Teşekkür Ziyareti

İstasyon Mahallesi sakinlerinden Hatice ve Meryem Gümüş, Çaycuma Belediye Başkanı…

01.10.2015
Perşembe
Detaylar

Çaycuma Belediyesi İmar ve Şehircilik…

08.08.2018
Çarşamba
Detaylar

İmar Ve Şehircilik Müdürlüğünden İlan…

İlçenin Yeni Mahallesi’nde kain, Belediyemiz İmar Planının Halihazırda Uygulanmakta olunan…

27.10.2021
Çarşamba
Detaylar