Kamuoyuna Açıklama

Kamuoyuna Açıklama

Yayınlanma Tarihi: 21.01.2016 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 108 görüntüledi

Zonguldak’ta yayım yapan bir gazetede, açılışı tamamlanmamış olan Çaycuma bürolarına, Belediye Başkanımız Sayın Bülent Kantarcı tarafından kasıtlı olarak zabıta ekibi gönderildiği şeklinde yapılan anlatım doğru değildir.  Tümüyle kamuoyuna yanıltmaya yönelik yazılar nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunlu görülmüştür:

1.       Halen yürürlükte olan İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik’te, çok açık bir dille, “Yetkili idarelerden usulüne uygun olarak işyeri açma ve çalışma ruhsatı alınmadan işyeri açılamaz ve çalıştırılamaz” denilmektedir.

2.       2014 yılında, Belediyemizi denetleyen İçişleri Bakanlığı Müfettişleri, ilçede, 160 işyerinin ruhsatsız çalıştığını tespit etmiş, bu durumda olan işyerlerinin hızla ruhsatlandırılmasını, ruhsatı alamayacak durumda olan işyerlerininse faaliyetten men edilmesini istemiştir.

3.       Her alanda olduğu gibi bu kapsamdaki çalışmalarını da yasa ve yönetmelikler çerçevesinde taviz vermeden sürdüren Belediyemiz, 2015 yılında, 198 adet sıhhi, 43 adet de gayrı sıhhi müesseseyi ruhsatlandırmıştır. Bu sayı bugüne değin Çaycuma’da elde edilen en yüksek ruhsatlandırma rakamıdır.

4.       Çaycuma Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ruhsatsız işyerlerinin tespiti konusundaki denetimlerini aralıksız olarak sürdürmektedir.

5.       Anılan gazetenin halen faaliyette olan bürosuna rutin kontrollerini sürdüren Zabıta Müdürlüğü ekibi yalnızca bir kez gitmiş, ruhsatsız çalıştırıldığı tespit edilen büro için, “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı” çıkarmaları konusunda yasal tebligat yapmıştır. Onun ötesinde belediyemizce tesis edilen herhangi bir işlem yoktur.

6.       Belediyemizin eşitlik ve erişilebilirlik konusundaki özeni tüm kamuoyunun malumdur. Herkes yasalar önünde eşittir. Hiç kimsenin de ayrıcalıklı konumda olması düşünülemez.  Dolayısıyla bu gazete bürosu da çalışmalarını sürdürmek için, yasanın emredici hükmüne uyarak ruhsat almak zorundadır.

7.       Durumu kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız.

 

Çaycuma Belediye Başkanlığı

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Bir veda…

Belediyemizin her kademesinde görev yaptıktan sonra Yazı İşleri Müdürü olarak…

20.01.2021
Çarşamba
Detaylar

24 saat karla mücadele ediliyor

Son yılların en yoğun kar yağışı tüm ülkede yaşamı etkilerken,…

26.01.2022
Çarşamba
Detaylar

BAHAR GEBEDEK’İN CENAZESİ

İLÇENİN PEHLİVANLAR MAHALLESİ’NDEN, MERHUM DAVULCU CEVAT KARADEMİR’İN KIZI, İSMAİL, SABAHATTİN…

12.09.2022
Pazartesi
Detaylar

BAŞKAN KANTARCI, “SAYIN VALİMİZ BU…

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, BAŞKAN KANTARCI, “SAYIN VALİMİZ BU…

03.11.2018
Cumartesi
Detaylar