Kamuoyuna Duyuru

Kamuoyuna Duyuru

Yayınlanma Tarihi: 08.10.2022 - Cumartesi | Görüntülenme Sayısı: 117 görüntüledi

Dokuz yıla yakın bir süredir kenti yeni baştan inşa eden Çaycuma Belediyesi, yurtiçi ve yurtdışından büyük beğeni almakta ve takdir toplamaktadır. Belediyemizin çalışmalarından en memnun olanlar elbette kıymetli Çaycuma halkıdır. Yerel medya ve basın kuruluşları bu tarihi gelişmeleri genel olarak heyecanla izlerken, çok azınlıktaki bir kısım da, özellikle son zamanlarda, tam aksi bir davranış içindedir.

 

HABER KÖTÜ BİR SENARYODUR

Bugünlerde, bir yerel gazete, Belediyemizle Belediye Başkanımızı karalamak için her türlü etik değeri de yok sayarak, seri halde yayınlar yapmaktadır. “Ismarlama” haberlerin de çokça yer aldığı bu gazetede önceki gün, “Arıtma tesisine kanalizasyon atığı döken belediyeye ceza kesildi” başlığıyla, Belediyemizi karalamayı hedef alan bir haber yapılmıştır. Ardından bir ajans tarafından da servis edilen benzer haberdeki iddialar gerçek dışıdır. Her ikisinde de, olayla hiç ilgisi olmayan bir görselin kullanılması yapılan kötü senaryoyla ardındaki niyeti tüm çıplaklığıyla ortaya koymaktadır.

 

KANALİZASYON SUYUNUN GELİŞİGÜZEL BİR ALANA DÖKÜLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR

Tüm ülkede iklim krizine karşı yaptığı uygulamalarla tanınan, ekolojik duyarlılığı nedeniyle ödüller kazanan Çaycuma Belediyesinin haberde iddia edildiği gibi, kanalizasyon suyunu gelişigüzel bir alana dökmesi mümkün değildir. Habere çarpıtılarak konu edilen olayın gelişimi şu şekildedir:

 

ÇEVRE ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İL MÜDÜRLÜĞÜ EKİPLERİ ATIKSU ARITMA TESİSİMİZDE İNCELEME YAPMIŞTIR!

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekipleri, 03.10.2022 Pazartesi günü bölgenin tek Çevre İzin Belgesi’ne sahip olan atık su arıtma tesisimize gelerek görevli personelimiz nezaretinde tesisin giriş ve çıkış sularından numune almış, ardından, karşı sahilde bulunan ön arıtma tesisimize geçerek incelemelerde bulunmuştur.

 

ARAÇTAN DA, BOŞALTMA NOKTASINDAN DA HERHANGİ BİR NUMUNE ALINMAMIŞTIR

Ekip, güzergâh üzerinde bulunan Doğu Sahili Terfi İstasyonu yanından geçerken, istasyon içinde araziye su boşaltan bir aracı görmüş, sudan numune almadan sadece aracı görüntülemiş, önceki tesisler için tuttuğu tutanağa bu hususu da eklemiştir.

 

ARAÇ VİDANJÖR DEĞİL, VAKUMLU SU ÇEKME ARACIDIR, BOŞALTTIĞI DA YAĞMUR SUYUDUR

Olayın Belediyemize intikali üzerine bünyemizde derhal soruşturma açılmış, yapılan tahkikat sonunda, bahse konu aracın, vidanjör değil, Belediyemize kiralık olarak hizmet veren, 67 ABC 761 plakalı, vakumlu su çekme aracı, içindeki sıvının da yağmur suyu olduğu tespit edilmiştir.

 

ARACIN İÇİNDEKİ SU, KANALİZASYON DEĞİL YAĞMUR SUYUDUR

Aracın içindeki su, bir gün önce yağan ve Meteoroloji İl Müdürlüğünce de ihbarı yapılan şiddetli yağış sırasında bodrum katını su basan bir vatandaşımızın eviyle, terminal civarındaki yağmur suyu toplama ve terfi istasyonumuzdan çekilmiştir.

 

ÇEKİLEN VİDEO GÖRÜNTÜLERİNDE SUYUN BERRAKLIĞI AÇIK ŞEKİLDE GÖRÜLMEKTEDİR

Bizzat Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü personelinin çektiği video görüntülerinden de kolayca anlaşılacağı gibi, araçtan boşaltılan su, kanalizasyon suyu olamayacak derecede berraktır.

 

ATIK SUYU ÇEKEREK TERFİ MERKEZİNİN İÇİNE KADAR GELEN ARACIN BUNU AÇIĞA BOŞALTMASI AKLA VE MANTIĞA AYKIRIDIR!

Diğer taraftan terfi merkezine kadar gelen aracın, taşıdığı atık suyu tesise değil de araziye boşaltması, akla, mantığa olduğu kadar hayatın olağan akışına da aykırıdır.

 

SUYUN AÇIĞA BOŞALTMASI, YAĞMUR SULARININ ARITMA TESİSİNE VERİLMESİNİN YÖNETMELİKLERE VE PROSESE AYKIRI OLMASI NEDENİYLEDİR

Sahip olduğumuz Evsel Atık Biyolojik Arıtma Tesisinin prosesi gereği, arıtılacak atık suya yağmur ve yeraltı sularının eklenerek seyreltilmesi istenen bir durum değildir. Ayrıca, bu husus, “Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliğinin 26. maddesinin “b” bendinde, “Deşarj standartlarının sağlanması amacıyla, atık suların yağmur suları, soğutma suları, az kirli yıkama suları ve buna benzer az kirli sularla seyreltilmesi yasaktır.” denerek, açıkça belirtilmiştir.

 

BÖLGENİN ÇEVRE İZİN BELGESİNE SAHİP TEK ATIK SU ARITMA TESİSİNE SAHİP BELEDİYEMİZİN BÖYLE BİR UYGULAMA YAPMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR

Personelimiz işin gereği neyse ona göre davranmış, kanun ve yönetmeliklere uygun işlem yapmıştır. Bölgenin “Çevre İzin Belgesi”ne sahip atık su tesisini işleten Belediyemizde başka türlü işlemin yapılması da mümkün değildir. Hele hele, niteliği tespit edil(e)meyen bir suyun “atık su” diye tanımlanması ASLA KABUL EDİLEMEZ!

 

İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN YAPTIĞI İŞLEMLE İLGİLİ BİLGİLERİN, BİZE ULAŞMADAN, MALUM GAZETEYE SERVİS EDİLMESİ DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünün yaptığı işlemle ilgili sonucun daha tarafımıza ulaşmadan, Belediyemize yönelik ahlaka aykırı, gerçekleri tahrif ederek kasıtlı yayınlar yapan bir gazeteye servis edilmesi, doğal olarak kuşku uyandırmaktadır.

 

HİÇ KİMSE “DAHA YAŞANABİLİR BİR ÇAYCUMA” İÇİN ÇIKTIĞIMIZ ONUR DOLU KOŞUYU ENGELLEYEMEYECEKTİR

Yaptığı hizmetlerle Çaycuma’ya adeta çağ atlatan ve bu başarıları nedeniyle kendine saygın bir yer edinen Belediyemizin diğer uygulamaları gibi, atık su faaliyetleri de tüm kanun ve yönetmeliklere uygundur. Ne “Çamur at izi kalsın” mantığıyla yürütülen kampanyalar, ne de nasıl bir araya geldiklerini bilemediğimiz karanlık odakların kurduğu kumpaslar, “Daha yaşanabilir bir Çaycuma” için çıktığımız onur dolu koşuyu engelleyemeyecektir. Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

2021 Ocak Ayı Meclis Gündemi

31.12.2020
Perşembe
Detaylar

Stefan Hundt Çaycuma’nın fahri hemşerisi…

Çaycuma Belediye Meclisi kasım ayı olağan toplantısında, kardeş kent ilişkisinin…

05.11.2020
Perşembe
Detaylar

Başkan Kantarcı’dan 2. Havaalanı Pisti…

Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odasının Filyos Projesi’yle ilgili ortak aklı…

19.01.2016
Salı
Detaylar

BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN

28 MART PAZARTESİ GÜNÜ SAAT 20:00’DA ÇAYCUMA KÜLTÜR VE SANAT…

26.03.2022
Cumartesi
Detaylar