Projeler birbiriyle yarışıyor

Projeler birbiriyle yarışıyor

Yayınlanma Tarihi: 11.08.2017 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 200 görüntüledi

Çaycuma Belediyesinde dev projelere adeta birbiriyle yarışıyor. 84 konutluk Sofia Evleri’nin ihalesi 25 Ağustos’ta yapılıyor. Tüm hazırlıkları tamamlanan Belediye Spor Merkezi ile yeni belediye kompleksinin, dış cephe kaplaması ve ince işlerinin ihale tarihiyse önümüzdeki günlerde açıklanacak.

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı düşlerini bir bir hayata geçiriyor. Belediye, şu günlerde, 3 dev projenin birden ihalesini yapmaya hazırlanıyor. İlk ihale,25 Ağustos Cuma günü, Sofia Evleri için yapılacak. Başkan Kantarcı’nın seçim bildirgesinde de yer alan 84 konutluk Sofia Evleri, Sofular Mahallesi’nde, yaklaşık 12 bin metrekare alan üzerinde yükselecek. Yapılacak tümü bahçeli evlerin 48’i normal, 36’sı da dubleks olacak. Evler, ihaleyi kazanan firma ile yapılacak sözleşmenin ardından 24 ay içinde tamamlanacak.

 

FİNANS SORUNU DA ÇÖZÜLEN PROJELER İHALE AŞAMASINA GELDİ

 

Projesi bir yarışmayla elde edilen içinde yüzme havuzu da bulunan Çaycuma Spor Merkezi ile kaba inşaatı tamamlanan yeni belediye kompleksinin, ikinci kısım ince işler ihalesinin tarihiyse önümüzdeki günlerde açıklanacak. Her iki tesisisin de, proje detay çalışmalarının tamamlanmasının ardından, belediye teknik personelince hazırlanan ihale dosyası başkanlık makamınca onaylandı. Finans sorunu da çözülen projeler böylece ihale aşamasına geldi. Devlet İhale Kanunu’na göre yapılması gereken işlemlerin de bitirilmesinin ardından ihale tarihi açıklanacak.

 

DOĞAYLA İÇ İÇE YAŞAMA OLANAĞI SUNUYORUZ

 

Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı,  “Teknik personelimiz hummalı bir çalışma yürüttü. Özverileri çalışmalarla seçim vaatlerim arasında yer alan üç dev projeyi birden ihale aşamasına getirdi. İlk olarak, 25 Ağustos’ta, Sofular Mahallemizde projelendirdiğimiz Sofia Evleri’nin ihalesini yapacağız. İnanılmaz gibi geliyor ama bir yeşil deryasının içindeyiz, ancak, apartmanlara hapsolmuş vaziyette yaşıyoruz. Yeşilin her tonunu görmenin mümkün olduğu Çaycuma’da, bahçeli ev, nerdeyse hiç bulunmuyor. Bu beni gerçekten çok üzüyordu. Sofia Evleri ile bu tuhaflığa son veriyoruz. Doğanın içinde, doğal dokuya tümüyle uygun olarak yapacağımız evlerle, insanlarımıza doğayla iç içe yaşama olanağı sunuyoruz. Aynı zamanda ilçemize değer de katacak olan evleri, ihaleyi kazanan firmayla yapılacak sözleşmenin ardından 24 ay içinde teslim etmeyi hedefliyoruz” dedi.

 

DEVLET YALNIZCA İL MERKEZİLERİNE YÜZME HAVUZU YAPIYOR

 

Çaycuma Belediyesi Spor Merkezi Projesi’nde gelinen aşamayla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Başkan Kantarcı, “Bir başka tuhaflık da, Çaycuma’nın ortasından ırmak geçiyor. Suyla iç içe yaşıyoruz ama bu zamana kadar suya dokunmayı hiç düşünmemişiz. Yaptığımız çalışmalarla bu garabete de son veriyoruz. Bir yandan Filyos ırmağı kenarında yaptığımız düzenlemelerle ırmağı kentsel yaşama dahil ederken, diğer yandan da su sporlarının yapılabileceği havuz projemizi hayata geçiriyoruz. Birçok ilçede ne yazık ki böyle bir tesis bulunmuyor. Çünkü bunlar, devlet tarafından, yalnızca il merkezlerine yapılıyor. Biz, devletin böyle bir uygulaması var diye, Çaycumalıları bu hizmetten mahrum bırakamazdık. Ulusal düzeyde bir mimari yarışmayla tasarımını belirlediğimiz, içinde yüzme havuzu da bulunan Çaycuma Spor Merkezi’nin teknik her türlü çalışması tamamladık. Kaynağını da yarattık. Çok kısa bir zaman sonra ihale tarihini açıklayacağız” dedi.

 

DÖNEM İÇİNDE YENİ BİNAMIZA TAŞINACAĞIZ

 

Belediye kompleksi ikinci kısım inşaatıyla ilgili de konuşan Kantarcı, “60 yıl önce, babamın başkanlığı zamanında yapılan mevcut binamız artık bize küçük geliyor. Bu amaçla yeni bina için çalışmaya başladık. Modern mimarisiyle ilçemizin simgesi olacak olan yeni belediye kompleksimizin kaba inşaatı daha önce bitirildi. Dış cephe kaplaması ve ince işleri için İller Bankasına müracaat ettik. Belediyemizin mali yapısının düzgün olması nedeniyle kredi kapasitesinin yükselmesine karşın, her türlü işlemi tamamlanan kredi, bakan onayında aylarca bekledi. Biz de bir bankadan kredi alarak sorunu çözdük. Detaylarla ilgili teknik çalışmalarımız tamamlandı, önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacağız. Bu görev dönemim içinde belediyemizi oraya taşıyarak, çok daha iyi koşullarda halkımıza hizmet vermek istiyoruz. Bu hizmetlerimiz tamamlandığında Çaycuma’da kentsel yaşam kalitesi üst düzeylere tırmanacak. Her üç projemizin de Çaycuma’mıza, halkımıza hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen tüm personelimize de şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Meclis Olağanüstü Toplandı

Çaycuma Belediyesi, 5393 Sayılı Belediye Kanununun 20’nci maddesine istinaden 1….

12.08.2014
Salı
Detaylar

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden Ana Boru Arızası Nedeniyle; Yeni…

14.08.2023
Pazartesi
Detaylar

OSMAN ÇELİK’İN CENAZESİ

İLÇENİN KALAFATLI KÖYÜ’NDEN, NURTEN, SEVGİ, SEVDA, EMEL VE ERTAN ÇELİK’İN…

26.03.2023
Pazar
Detaylar

CUMHUR MOCAN’IN CENAZESİ

DEVREK İLÇESİ’NDEN; SEKA’DAN EMEKLİ USTABAŞI CUMHUR MOCAN VEFAT ETMİŞTİR. CENAZESİ…

09.02.2022
Çarşamba
Detaylar