Şeffaf ve katılımcı belediyeyiz

Şeffaf ve katılımcı belediyeyiz

Yayınlanma Tarihi: 06.10.2017 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 91 görüntüledi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı Belediye Meclisi toplantısında çalışmalar ve bütçe hakkında ayrıntılı açıklamalar yaptı. Kantarcı, “Tüm bu detayları belediyemizin gizlisi, saklısı olmadığını söylemek için de anlatıyorum. Belediyemizin gizlisi, saklısı yok. Şeffaf, katılımcı bir belediyeyiz” dedi

Çaycuma Belediyesinin ekim ayı toplantısı Belediye Meclis toplantısı yapıldı. Belediye Başkanı Bülent Kantarcı toplantı çalışmalar hakkında bilgi verirken önemli açıklamalarda bulundu. İlk olarak su ve kanalizasyon çalışmaları hakkında bilgi veren Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Camiler ve şadırvanlardan su parası almıyoruz. Ancak buralarda suyun tasarruflu kullanılıp kullanılmadığını da bilmiyoruz. Bunu tespit etmek için 75 adet cami ve şadırvana kontrol amaçlı sayaç taktık. Buradan kontrollerimizi yaparak, su kullanımı hakkında bilgi sahibi olacağız. Kaçak su kullanımı hakkında da etkin denetim yapıyoruz. Kaçak su kullandığını tespit ettiğimiz herkes hakkında yasal işlem yapıyoruz. 10.460 abonemize akıllı sayaç taktık. Bu sayı geldiğimizde bindi. Bu sayede sayaç okuma, değerlendirme gibi birçok işlemden kurtulurken, tahsilatla ilgili sorunları ve kimi suiistimalleri de önlemiş olduk. Geldiğimiz günden beri suya hiç zam yapmadığımız gibi yüzde yirmi de ucuzlattık. Gerçekten kötü ve bakımsız vaziyette olan terfi istasyonlarını bakımını yaptık, yeniledik. Depoları, pompaları elden geçirdik. Uzun aramalar sonunda doğu yakasındaki bulanıklığın, sudaki demirin yüksekliğinden oluştuğunu tespit ettik. Demiri daha az bir su kaynağı bulup, yeni keson kuyu açarak sorunu tümden çözeceğiz” dedi.

ÇAYCUMA’NIN HER YERİNE EŞİT HİZMET GETİRİYORUZ

Belediye meclisine mali konular hakkında da bilgi veren Başkan Kantarcı, “Bu mobilyaları ÇAYBEL üretiyor. Biz doğrudan alım ya da ihale yoluyla oradan 26 çeşit, 4726 kalem mal alımı yapmışız. Belediyemize bunun toplam maliyeti 1 milyon lira. Biz bu malzemeyi dışardan almış olsaydık, 5 milyondan az harcamazdık. 2014 yılında, 10 milyon lira tutarında 5 işin; 2015 yılında, 3 milyon 856 bin liralık 8 işin, 2016 yılında 7 milyon 104 bin liralık 12 tane işin ihalesini yapmışız. 2017’de ihale ettiğimiz 10 işin bedeli ise 10 milyon 478 bin. Toplamda 31 milyonluk iş yapmışız. Bunun karşılığında 180 bin metrekare parke yol, 10 bin 289 metre bordür, 20 bin metrekare yol tamiri, 5,5 kilometre yağmur suyu, 4,5 kilometre yeni kanalizasyon şebekesi, 12 kilometre bisiklet yolu, 7,5 kilometre imar yolu yapmışız. Son yaptığımız yeni belediye binası iç işleri, eğik asansör, yüzme havuzu, muhtelif beton parke, kent mobilyası ve hazır beton ihalelerinin toplamı 11 milyon lirayı buluyor. Sofia Evleri projesini kat karşılığı ihale ettiğimiz için bunun içinde yok. Onun da toplam değeri olan 12 milyonu da buna eklersek toplamda 23 milyon liralık bir ihaleye yürürlüğe soktuk. Bunların kaynaklarını da daha önceden hazırladık. Çaycuma’nın her yerine eşit hizmet getirmeye gayret ettik. Ayrımcılığa asla prim vermedik” dedi.

CARİ HARCAMA DEĞİL, YATIRIM İÇİN BORÇ ALIYORUZ

Kamuoyunun en çok merak ettiği belediye borçları konusunda da bilgi veren Kantarcı, “Geldiğimizde 17 milyon bütçe, 32 milyon borcumuz vardı. Daha sonra karşımıza başka borçlar, SSK, TEK gibi kurumlardan yapılandırmalar geldi. Borcumuz 35 milyon liraya çıktı. Biz geldiğimizden bu yana 26 milyon lira borç ödedik. Diğer mahsuplarla birlikte ödediğimiz rakam 30 milyon lira. Aldığımız borcun toplamı ise 31 milyon lira. Şu anda var olan 32 milyon borcun 17 milyon 900 bin lirası bizim borcumuz, geri kalanı da geçmişten devren borçlar. Faiziyle birlikte aldığımız 23 milyon borcun, 8 milyon 341 bin lirasını harcamışız. Bunu cari harcamalara değil, yatırımlara harcamışız. Mal almışız, Çaybel’e sermaye olarak vermişiz. Belediye hizmet binasının kaba inşaatını 6 milyon yaptık, şimdi yalnızca demiri 4 milyon tutuyor. Paramızın gerisi de kasada duruyor. Bundan da aldığımız kredi faizinden çok az da olsa faiz alıyoruz. Paramız değerleniyor” dedi.

 

 

MERKEZİ İDAREDEN ALDIĞIMIZ PAYLARIN ORANI SÜREKLİ GERİLİYOR

Bütçeyle ilgili değerlendirmelerde de buluna Başkan Kantarcı, “Geldiğimizde personel giderlerinin bütçe içindeki payı yüzde otuzun üstündeydi. Bundan dolayı yeni personel alamıyorduk. Şimdi bu pay yüzde yirmiye inmiş vaziyette. Şimdi personel alma konusunda hiçbir sıkıntımız yok. 2017 yılı bütçemiz 38 milyon. İlk sekiz ayını tamamladık. Bütçe gerçekleşme oranımız yüzde 64 oranında. Bu hesaba göre bütçemizin gerçekleşme oranı yüzde yüz olacak. Bütçemizin içinde merkezi idareden aldığımız payların oranı sürekli geriliyor. Kendi kaynaklarımızın oranı yükseliyor. Tüm bu detayları belediyemizin gizlisi, saklısı olmadığını söylemek için de anlatıyorum. Belediyemizin gizlisi, saklısı yok. Şeffaf, katılımcı bir belediyeyiz. Şu anda canlı yayından da dileyen herkes bizi izleyebiliyor. Ben böyle bir belediye yarattıkları için parti ayrımı gözetmeden tüm belediye meclis üyelerine verdikleri destekten ve ahenkten dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

BELEDİYE MECLİSİNE BİLGİ VERMEDEN BİR ŞEY YAPACAK DURUMUZ YOK

Belediye Meclisinde, yapımı devam eden belediye kompleksinin iş hanı olarak planlanan B bloğunun kiralanması ya da satılması konusunda yetki verilmesi konusuna muhalif üyelerin itirazı üzerine açıklamalarda bulunan Başkan Kantarcı, “Satışı zaten düşünmüyoruz. Kolay kolay yapmayız. Değerini bulmadan hiç kimseye vermeyiz. Bazen öyle bir yatırımcı geliyor ki, o yatırımı yapması için mutlaka satın alması gerekiyor. Ya da kamu kurumları talip oluyor, satın almak istiyor. Kimisi de kiraya istiyor. Biz bu nedenle esnek yetki istiyoruz. Belediye meclisimizi her aşamada zaten bilgilendireceğiz. Biz zaten bu projeyi yaparken ticari maksatlı yaptık. Hem belediyemizin yapımına katkı sunsun, hem de destek üniteleri oluştursun diye planladık. Belediyemizin para sorunu yok. Amaç geleceğe bir hazırlık yapmak. Şu anda bir talip yok. İstediğimiz bu işleri görüşmek konuşmak üzere yetkidir. Belediye Meclisine bilgi vermeden bir şey yapacak durumuz yok” dedi. Belediye Meclisi daha sonra oy çokluğuyla encümene yetki verdi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Bir Çaycuma sevdalısıydı

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, Gazeteci hasan Ataman’ın vefatının 5. yılı…

06.04.2022
Çarşamba
Detaylar

MAKSUDE AYHAN’IN CENAZESİ

İLÇENİN YUKARIDERE KÖYÜ BOSTANCILAR MAHALLESİNDEN; HAYRİYE, RAMAZAN, NURHAN, ERHAN VE…

11.12.2021
Cumartesi
Detaylar

Düzce’de yapılan Midi Kızlar Türkiye…

Düzce’de yapılan Midi Kızlar Türkiye Voleybol Şampiyonası bölge finallerinde, Zonguldak’ı…

11.04.2023
Salı
Detaylar

HASAN ERGÜN’ÜN CENAZESİ

İLÇENİN GÜZELYAKA KÖYÜ’NDEN; HASAN ERGÜN’ÜN OĞLU, GÜLTEN, GÜLCAN, HATİCE VE…

26.08.2022
Cuma
Detaylar