Vali Çınar, “Kalıcı fuar alanı yapacağız”

Vali Çınar, “Kalıcı fuar alanı yapacağız”

Yayınlanma Tarihi: 05.10.2017 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 72 görüntüledi

Çaycuma’da açılışı yapılan 1. Batı Karadeniz Yapı, Dekorasyon ve Mobilya Fuarı açılış töreninde konuşan Vali Ahmet Çınar, kalıcı fuar alanının müjdesini verdi. “Sözünü verdik, yapacağız.”

1.Batı Karadeniz Yapı, Dekorasyon ve Mobilya Fuarı’nın açılışı yapıldı. 5-8 Ekim tarihleri arasında açık kalacak olan fuar, teşhir stantlarının güzelliğiyle göz doldurdu. Fuarın açılış törenine Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeci, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, Çaycuma TSO Başkanı Rıfat Sarsık, Ziraat Odası Başkanı Rıza Çapkın, Kent Konseyi Başkanı Berna Çimsalan Özyurt, bazı siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgüt temsilcileri, belediye meclis üyeleri ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı. Fuara 53 adet firmanın katıldığı açıklandı.

YAPI SEKTÖRÜNDE KÜRESEL BİR AKTÖRÜZ

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kürsüye çıkan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Bir hafta sonra yine bir fuar açılışı nedeniyle karşınızda olmanın tarif edilemez keyfi, heyecanı ve gururu içindeyim. Geçtiğimiz hafta büyük bir başarıyla gerçekleştirdiğimiz 2. Batı Karadeniz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın ardından, bu kez, Yapı, Dekorasyon ve Mobilya Fuarı’nın açılışını yapıyoruz. Fuarımızın ihtisas alanlarından birini oluşturan yapı sektörü, iş hacmi ve yarattığı istihdam nedeniyle ülkemiz ekonomisine en çok katkı yapan sektörlerin başında gelmektedir. Şunu memnuniyetle ifade etmek isterim ki, Türk müteahhitlik firmalarının yurtdışındaki iş hacmi sürekli büyümekte, Türkiye bu sektörde küresel bir aktör olarak, dünya piyasalarında yer almaktadır. Yapılan araştırmalarda dünyanın en büyük 225 müteahhitlik şirketi arasında 33 Türk firması bulunduğu saptanmıştır. Türk müteahhitlik sektörü bu noktada Çin’den sonra ikinci sırada yer almaktadır. Bu niteliği ile sektör, dünya çapında önemli işlere imzasını atmaya devam etmektedir” dedi.

MOBİLYA SEKTÖRÜ BÖLGEMİZ İÇİN DE STRATEJİK ÖNEM TAŞIYOR

Kantarcı konuşmasına, “Fuarımızın diğer ihtisas alanı olan mobilya sektörü ise son yıllarda sağladığı ihracat ve dış ticaret fazlası ile Türkiye ekonomisi açısından giderek önem kazanan sektörlerin başında gelmektedir. Dünyada en büyük ihracatçı ilk 11-12 ülke arasında yer alan Türkiye’nin bu alanda rekabet gücü olduğu görülmektedir. Bu sektör kendine yeni çıkış yolları arayan bölgemiz için de stratejik değer taşımaktadır. Bölgemizi için hazırlanan tüm strateji belgelerinde, mobilya ve orman ürünleri sektörü gerek istihdam yaratma, gerek yerel kaynakları değerlendirme ve gerekse bölge ekonomisine yarattığı katma değerle önemle üzerinde durulması gereken sektörler arasında sayılmaktadır. Bölgemizdeki mobilya ve dekorasyon firmalarının fuara gösterdiği ilgi de bunu kanıtlamaktadır. Bu fuar aracılığıyla elde edilen deneyim, geliştirilen işbirliği ile ilimizde faaliyet gösteren şirketlerin rekabet güçlerinin ve iş hacimlerinin artması en büyük dileğimdir” şeklinde ifadelerle sürdürdü.

ÇAYCUMA BELEDİYESİ ÜRETKEN BİR BELEDİYEDİR

Belediyenin bu alandaki çalışmaları hakkında da bilgiler veren Başkan Kantarcı, “İlimizde iyi işler de yapıldığını göstermek, tüm ülkeye örnek olacak modern bir kenti yaratmak için büyük bir enerji ile çalışan Çaycuma Belediyesi, fuarımızın ihtisas alanlarında da güzel çalışmalara imza atmaktadır. Gururla söylemek isterim ki, Çaycuma Belediyesi ihtiyacı olan ahşap ve beton tüm kent mobilyalarını kendisi üreten, üretken bir belediyedir. Tümüyle yöresel malzemelerden, kendi elemanlarımızla ürettiğimiz bu mobilyaları, Belediyemizin şirketi olan ÇAYBEL’in stantlarında görmeniz mümkündür. Üretimin en uygun maliyet ve zamanlama ile gerçekleştirebilmek için mobilya fabrikamızda yaptığımız inovatif düzenlemelerle, kapasitemizi, gelecek talepleri karşılayacak boyuta çıkarmış durumdayız. Başta yerel yönetimler olmak üzere tüm işletme sahiplerinin, yörenin doğal dokusuna uygun olarak da imal ettiğimiz ürünleri dikkatle incelemelerini hassaten rica ediyorum. Öneri ve talepleriniz bizler için yol gösterici olacaktır” dedi.

SAYIN VALİMİZ YÜKSEK BİR ENERJİ İLE ÇALIŞIYOR

Kantarcı konuşmasının son bölümünde, “Çaycuma’yı yılda birçok fuarın yapıldığı fuarlar şehri yapmak istiyoruz. Sayın Valimiz Ahmet Çınar’ın bir önceki fuarın açılışında, bir dahaki seneye yapılacak fuarın kalıcı alanda yapılması için her türlü desteği vereceğini açıklamasından duyduğum memnuniyeti kelimelerle ifade etmekte inanın zorlanıyorum. Yüksek bir enerji çalışan ve pozitif tavırlarıyla çok kısa zamanda sinerji yaratmayı başaran Sayın Valimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum. İlimizdeki tüm bürokratları, kamu kurum ve kuruluşlarını, yerel yönetimleri, hatta meslek odaları ve sivil toplum örgütlerini Sayın Valimizle aynı tempoda koşarak, ilimizi yarınlara hazırlamaya çağırıyorum. Bu duygularla fuarın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, ilçe dışından gelen değerli konuklarımıza tekrar hoş geldiniz diyor, saygılar sunuyorum” diyerek tamamladı.

HAFTAYA HANGİ FUARI AÇACAĞIZ DİYE SORUYORLAR

Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeci, fuarların yapıldığı kentin sosyal ekonomik ve ticari gelişimine katkıda bulunan unsurların başında yer aldığını belirterek, “Bir hafta içinde ikinci kez fuar açmanın gururunu yaşıyorum. Fuarlar sayesinde firmalar ve müşteriler karşılıklı bir arada ikili iletişime girerek hem yeni gelişen teknolojiler hakkında bilgi sahibi olurken yeni ticari anlaşmaların da yapılmasına ortam sağlayan mekanlar olmaktadır” diye konuştu. Keçeci’nin kendisine “Sayın Kaymakamın haftaya hangi fuarı açıyoruz” diye takıldıklarını söylemesi, dinleyenler arasında gülüşmelere neden oldu.

GELECEK FUAR ALANINDA YAPACAĞIZ

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar ise Çaycuma’da çok hızlı samimi cesaretle bereketle yapılan işlerin kendilerini memnun ve mutlu ettiğini belirterek, şöyle dedi: “Fuar iki oldu ama bundan sonra haftaya bir fuar var diye takılmalar oluyor, bu gidişle bir fuarcılık fuarı da açarız diye geliyor bana. Emeği geçen tüm firmalara bireysel olarak kurumsal olarak herkese teşekkür ediyorum. Gelecek yıl kendi fuar alanımızda bu işi yapabilir miyiz diye hep beraber koşturacağız, bunun sözünü verdik hep birlikte yapacağız inşallah. Artık fuar alanımızın gerçekten olması gerekiyor. Bu da devletimiz açısından hiç de zor iş değil. İnşallah yeni profesyonel mekanımızda fuarlarımızı açacağız. Benim bir teklifim var. İlgili bütün arkadaşlara… Burası mobilyada bir merkez olmaya aday ve bunu hak ediyor. Mobilya tasarımcılığının da merkezi olsun.” Konuşmaların ardından hep birlikte fuarın açılış kurdelesi kesildi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

“Manyak Anne” Çaycuma’daydı

130 bin takipçisi ile bir sosyal medya fenomeni olan, “Manyak…

05.03.2018
Pazartesi
Detaylar

ŞEREFNUR ŞEN’İN CENAZESİ

İLÇENİN ÇAY MAHALLESİ’NDEN; DİLEK DİKENLİ VE FATİH ŞEN’İN ANNELERİ, ŞENAY…

11.04.2022
Pazartesi
Detaylar

İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜNDEN

İ  L  A  N ÇAYCUMA BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NDAN            İmar…

29.12.2022
Perşembe
Detaylar

Şampiyon Takım Başkan Kantarcı’yı Ziyaret…

Çaycuma Gençlik Merkezi Minik Bayanlar Voleybol Takımı Başkan Kantarcı’yı makamında…

29.06.2014
Pazar
Detaylar