Sorumluluklarınızı yerine getirin

Sorumluluklarınızı yerine getirin

Yayınlanma Tarihi: 07.12.2017 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 69 görüntüledi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, geçmiş dönemde, inşaatı biten ancak iskân ruhsatı almadan insanları dairelere yerleştiren müteahhitlere uyardı:

Çaycuma Belediye Meclisinin aralık ayı olağan toplantısı meclis toplantı salonunda yapıldı. Belediye Başkanı Bülent Kantarcı meclis üyeleri ve daire amirlerinin hazır bulunduğu toplantıda,  ay içinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kantarcı, toplantıda yaptığı açıklamada, “Geçmiş yıllarda inşaatı tamamlanıp, halen içinde insanlar oturduğu halde, yapılarına, iskan ruhsatı almayan müteahhitlerin işlerini belediye olarak biz de ağırlaştıracağız. Açık ve net. Bu kadar kendilerine rica edip onca söylememize karşın,  sorumluluğunu yerine getirmeyen müteahhitlere biz de bir nevi yaptırım uygulayacağız” dedi. Çaycuma’nın imarının yanı sıra, kültürel gelişimine de büyük önem verdiklerini dile getiren Başkan Kantarcı, “4’üncü sinema salonumuzun inşaatı bitiyor. Türkiye’nin en modern sinema salonlarından birisi olacak. Çaycuma’da sinema konusunda büyük fedakârlıklar yaptık ama bunun meyvelerini görmeye başladık. Bölgenin sinema merkezi konumundayız ve burada vizyondaki filmler gösteriliyor” dedi.

MÜTEAHHİTLER İSKÂN RUHSATI KONUSUNDA DUYARSIZ DAVRANIYOR

Toplantıda vatandaşların mağduriyetine yol açan bir hususla ilgili bilgilendirme yapacağını söyleyerek açıklamalrına başlayan Kantarcı, “Bazı müteahhitler, geçtiğimiz dönemlerde, iskân işlemleri hallolmadan, iskân raporları ve oturma izni almadan insanlar dairelere yerleştirmiş. Daire sahipleri tapudan kat irtifakı tapusunu satın almış, onu tapu zannederek evlerine oturmuş. İlçemizde ne yazık ki bu tarzda ciddi sorunlar var. Geldiğimizden beri bu sorunun çözümü için müteahhitlerle gerekli temasları yapıyoruz.  Ama genel olarak müteahhit arkadaşlar,  bu konuyu ağırdan alıyor. Hatta bu binaların bazılarında proje ve ruhsata aykırılıklar da bulunuyor ama içinde insanlar oturuyor. İskân ruhsatı olmadan bu dairelerin içine insanların oturtulması son derece yanlış,  ancak bu Çaycuma’da neredeyse adet haline gelmiş. Bu dönemde bunları önlemeye çalışıyoruz. Fakat müteahhit firmaların gerekli gayretleri yeterince göstermediklerine de tanık oluyoruz” dedi.

EKSİK EVRAKLARI OLDUĞU HALDE, ‘BELEDİYE İSKÂN VERMİYOR’ DİYE ŞİKÂYET EDİYORLAR

Belediyenin bu konuda yeni bir tutum içinde olacağını söyleyen Başkan Kantarcı, “Buradan açıklıyorum, bu konuda belediye olarak yeni bir tavır geliştiriyoruz. Geçmiş yıllarda inşaatı tamamlayıp, halen içinde insanlar oturduğu halde, iskan ruhsatı almayan müteahhitlerin işlerini belediye olarak biz de ağırlaştıracağız. Açık ve net. Bu kadar kendilerine rica edip, onca söylememize karşın,  sorumluluğunu yerine getirmeyen müteahhitlere biz de bir nevi yaptırım uygulayacağız. İşin hukuki olduğu kadar insani boyutu da var. Vatandaşlar bizim kapımızı aşındırıyor. Kimileri de kendi eksiklerini belediyeye mal etmeye çalışıyor. Müşterilerine ‘Belediyede işler yürümüyor, belediyeden iskân alamıyoruz’  diye beyanda bulunuyorlar. Ben onları kınıyorum. Böyle bir şey yok. Dosyası, hukuki işlemleri tamam olan her binanın iskânını gün içinde vermeye hazırız. Bizde bekleyen bir tane evrak yok. Bazen ‘Her şeyimiz tamam’ dedikleri dosyaları arkadaşlarımdan istiyorum,  şu noksan, bu noksan diye bir sayfa liste çıkıyor. Ama mağdur ettiği müşterisine, ‘Benim eksiğim var’ demiyor da, belediyemiz hakkında iftiraya varan suçlamalarda bulunuyor. Müteahhit arkadaşlarımıza sesleniyorum. Çaycuma Belediyesi başka belediyelerden farklı, ekstra bir şey istemiyor. Kanun mevzuat neyse ona uyuyor, o kadar. Mevzuata ilişkin yükümlülüklerini getiren herkes, hemen gelsin, aynı gün içerisinde iskân ruhsatını alsın. Problem yok. İnsanlar mağdur edip, suçu belediyeye atmalarına izin vermeyeceğiz.  Çünkü biz bunu hak etmiyoruz” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BAKİ KARAHATIL’IN CENAZESİ

İLÇENİN TORLAKLAR KÖYÜ’NDEN, MUSTAFA VE HAVVA KARAHATIL’IN OĞULLARI, SEMA, SEVDA…

07.05.2023
Pazar
Detaylar

ÇAYCUMA KAYMAKAMLIĞI KURBAN HİZMETLERİ KOMİSYON…

04.07.2022
Pazartesi
Detaylar

Su Kesintisi | Su ve…

Ana boru arızası nedeni ile pehlivanlar mahallesinin muzaffer çelik caddesi,…

29.09.2021
Çarşamba
Detaylar

Şubat 2015 Meclis Toplantısı Gerçekleşti

Çaycuma Belediyesi Şubat 2015 Olağan Meclis Toplantısı Belediye Başkanı Bülent…

05.02.2015
Perşembe
Detaylar